Agregátor obsahu
Zpět První dva brdské vrcholy zdobí nové dřevěné označníky od řezbářů z Waldorfské školy Příbram
V úterý byli na dvou brdských vrcholech Tok a Třemošná instalovány první dřevěné označníky. Podobu reliéfů navrhli a vyřezali žáci oboru umělecký truhlář a řezbář z Waldorfské školy Příbram-mateřská škola, základní škola a střední škola. Označníky jsou součástí nové Brdské hřebenovky, která má celkovou délku přibližně 120 kilometrů.
Označníky poskytují nejen informace o příslušném místě, ale také slouží jako umělecká díla. Podobu reliéfů navrhují žáci oboru umělecký truhlář a řezbář z Waldorfské školy Příbram. Inspirací pro reliéfy je především místní fauna, návštěvníci na Toku mohou tedy obdivovat reliéf tetřeva hlušce, zatímco na vrcholu Třemošné najdou podobiznu fořta. Ta připomíná historický život v Brdech, kdy fořtové a jejich fořtovny byly běžnou součástí tohoto kraje. Každý z těchto označníků je navíc vybaven schránkou s vrcholovou knihou, kde mohou návštěvníci zanechat své vzkazy, myšlenky nebo obrázky, což jistě potěší nejen děti, ale všechny, kdo Brdy navštíví. „ Instalace těchto označníků je skvělým příkladem spojení umění, přírody a historie. Jsem velmi rád, že se nám podařilo začít právě na vrcholech Tok a Třemošná a těším se, až se podobné prvky objeví i na dalších místech Brd. Tento projekt nejen oživuje místní krajinu, ale vytváří také prostor pro návštěvníky, aby mohli zanechat svou stopu v podobě zápisu či kresby do vrcholové knihy,“ uvedl při slavnostním odhalení prvního označníku radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Václav Švenda.
Do budoucna plánuje Turistická oblast Brdy a Podbrdsko ve spolupráci s Waldorfskou školou instalaci dalších označníků na významných brdských vrcholech. Ředitel Waldorfské školy Příbram, pan Robert Žák dodává: „ Spolupráce se Středočeským krajem a turistickou oblastí Brdy a Podbrdsko je pro nás velmi cenná. Oborem umělecký truhlář a řezbář se na naší škole zabýváme již od roku 2000 a za tu dobu jsme v CHKO Brdy realizovali řadu významných instalací, jako příklad mohu uvést sochu Fabiána v Orlově či laviček v areálu loveckého zámečku Tři trubky. Projekt označníků brdských vrcholů je již třetím projektem, který ve spolupráci s turistickou oblastí Brdy a Podbrdsko připravujeme, a tato spolupráce nás skutečně velmi těší. Přináší našim žákům jedinečnou příležitost uplatnit své dovednosti v reálných podmínkách, a zároveň obohacuje celý region o nové umělecké a turistické prvky. Do budoucna se tak mohou návštěvníci brdských lesů těšit i na další umělecké instalace našich studentů.“ Návštěvníci se tak mohou těšit například na reliéfy zobrazující divokou kočku, sovu a možná i nového obyvatele brdských lesů – vlka.
Naše projekty
Portály, které by vás mohly zajímat
Středočeské inovační centrum
Podpora inovací a podnikání
Středočeský platební portál
Snadné placení poplatků obcím a spolkům
Participativní rozpočet pro obce
Obecní participativní rozpočet snadno a přehledně
Bezpečný Středočeský kraj
Aktuální bezpečnostní situace v kraji
Portál krizového řízení
Středočeská centrála cestovního ruchu
Kam vyrazit ve středních Čechách
Integrovaná doprava Středočeského kraje
Informace o veřejné dopravě Středočeského kraje.
Vzdělávací institut Středočeského kraje
Vzdělávací institut Středočeského kraje
Portál příspěvkových organizací
Portál pro příspěvkové organizace
Dopravní portál
Veřejné zakázky
Přehled uveřejněných veřejných zakázek, jejichž zadavatelem je Středočeský kraj
FandiMat - aplikace materiální pomoci
Mapa, ve které můžete získat i nabídnout pomoc ve Středočeském kraji