Základní informace o státním příspěvku pro zřizovatele ZDVOP

Zřizovatel zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc má nárok na státní příspěvek za pobyt a péči poskytovanou nezletilému dítěti v případě, že dítě je do zařízení umístěno na základě:

  • rozhodnutí soudu;
  • uzavření smlouvy o poskytování ochrany a pomoci dítěti s OSPOD;
  • uzavření smlouvy o poskytování ochrany a pomoci dítěti se zákonnými zástupci, v případě, že OSPOD vydá souhlas s poskytováním ochrany a pomoci dítěti v ZDVOP;
  • uzavření smlouvy o poskytování ochrany a pomoci dítěti s dítětem, v případě, že OSPOD vydá souhlas s poskytováním ochrany a pomoci dítěti v ZDVOP;
  • na základě neodkladné péče dle § 15 odst. 1 ZSPOD.

Zařízení je povinno zaslat žádost o vydání souhlasu dle § 16b odst. 2 ZSPOD, a to nejpozději třetí pracovní den následující po dni přijetí dítěte do ZDVOP.

OSPOD je povinen do 8 dnů od přijetí žádosti o vydání souhlasu s poskytováním ochrany a pomoci, rozhodnout ve správním řízení, je-li zde důvod, pro který je poskytována ochrana a pomoc dítěti v ZDVOP. Souhlas se vydává na dobu, po kterou lze uzavřít smlouvu o poskytování ochrany a pomoci. Je-li to v zájmu dítěte, lze souhlas vydat na dobu kratší.

Výše státní příspěvku činí na jedno dítě v zařízení na kalendářní měsíc 43.560 Kč.

Státní příspěvek se snižuje o jednu třicetinu za každý den, v němž dítě pobývá mimo zařízení a takový pobyt trvá 2 po sobě jdoucí kalendářní dny.

Příspěvek se vyplácí po uplatnění žádosti měsíčně v české měně (Kč), zpětně za poskytnutou péči o děti za měsíc přecházející resp., za který náleží.

O přiznání, změně, odejmutí a zastavení výplaty příspěvku se rozhoduje ve správním řízení. Lhůta na vydání rozhodnutí ode dne podání žádosti činí 30 dnů. Státní příspěvek se vyplácí nejpozději do 30 dnů ode dne vykonatelnosti rozhodnutí.

Krajský úřad Středočeského kraje shledal ve veřejném zájmu vyloučení odkladného účinku rozhodnutí o přiznání příspěvku, neboť by lhůta na odvolání plnění rozhodnutí nadbytečně odsouvala, přičemž by zřizovateli vznikala nadměrná finanční zátěž, což by v důsledku mohlo vést k paralyzování péče o nezletilé děti umístěné v zařízení.

Žádost o státní příspěvek je třeba uplatnit na místně příslušném krajském úřadě dle místa výkonu SPO resp. místa provozování ZDVOP (nikoli sídla zřizovatele zařízení), a to na předepsaném formuláři (viz Žádost o příspěvek – dokument ke stažení).

Zřizovatel zařízení je povinen do 10 dnů, byl-li státní příspěvek přiznán, oznámit příslušnému krajskému úřadu pro nárok na výplatu příspěvku a jeho výši, změny v počtech dětí a v dálce jejich pobytu oproti měsíci předcházejícímu, a to na předepsaném formuláři (viz Hlášení změn v počtu dětí v zařízení – dokument ke stažení).

Další bližší informace k uplatnění žádosti o státní příspěvek, povinnostem a právům zřizovatele, nárocích na státu na vrácení neprávem přiznaného příspěvku apod. naleznete v ustanovení § 42g – § 42n zákona o SPOD.