Informace

Dne 6. srpna 2024 byla vyhlášena novela zákona č. 117/2021 S., o veřejných sbírkách, která nabyla účinnosti k 1. lednu 2025 (zákon č. 239/2024 Sb., kterým se mění zákon č. 117/2021 Sb., o veřejných sbírkách a o změně některých zákonů) . Novela přináší významnou změnu v úpravě veřejných sbírek. (Zákon o veřejných sbírkách nepřipouští možnost konání veřejné sbírky fyzickou osobou).

1) Veřejné sbírky konané bezhotovostním způsobem na bankovní účet by měly režimu zákona o veřejných sbírkách nadále podléhat jen na základě dobrovolného rozhodnutí jejich pořadatelů, tj. organizátoři bezhotovostních sbírek budou mít možnost se rozhodnout, zda chtějí sbírku registrovat podle zákona. 

2) Stanovení možnosti čerpání prostředků veřejné sbírky na režijní náklady. 
Byl nově definován pojem režijní náklady, a to jako náklady právnické osoby, která sbírku konala, nebo toho, v jehož prospěch byla sbírka konána, vynaložené k dosažení účelu sbírky, zejména náklady na odměny pracovníků a náklady spojené s užíváním objektů a náklady na služby. Při registraci pak musí žadatel v rámci účelu sbírky uvést nejvyšší procentní část čistého výtěžku sbírky, která může být na úhradu režijních nákladů. 

3) Nové pravidlo pro prodej předmětů a vstupenek. 
U veřejných sbírek konaných prodejem předmětů či vstupenek byl stanoven minimální podíl příspěvku do sbírky, a to nejméně 40 % z ceny předmětu či vstupenky. Pokud organizace používá nižší procento ceny, musí do 6 měsíců ode dne nabytí účinnosti zákona oznámit nové procento Krajskému úřadu Středočeského kraje

4) Zjednodušení žádosti o registraci veřejné sbírky. 
Nově už pro registraci veřejné sbírky není nutné žádat o bezdlužnost českou správu sociálního zabezpečení, všechny existující zdravotní pojišťovny, finanční úřad, celní úřad. Od ledna 2025 dokládá žadatel bezdlužnost čestným prohlášením.

CO SE ROZUMÍ VEŘEJNOU SBÍRKOU

Konání veřejných sbírek je upraveno zákonem č. 117/2001 Sb., o veřejných sbírkách a o změně některých zákonů, dále jen „zákon". Veřejnou sbírkou je získávání a shromažďování dobrovolných peněžitých příspěvků od předem neurčeného okruhu přispěvatelů pro předem stanovený veřejně prospěšný účel, zejména humanitární nebo charitativní, rozvoj vzdělání, tělovýchovy nebo sportu, nebo ochrana kulturních památek, tradic nebo životního prostředí. Získávání a shromažďovaní nepeněžitých (např. věcných) příspěvků na veřejně prospěšné účely není veřejnou sbírkou ve smyslu zákona o veřejných sbírkách. Sbírku není možné pořádat k účelu, který je v rozporu s bezpečností státu, ochranou veřejného pořádku, ochranou majetku nebo ochranou práv a svobod druhých.

ZA VEŘEJNOU SBÍRKU SE NEPOVAŽUJE

1) shromažďování peněžních prostředků, které konají politické strany nebo politická hnutí, spolky, společnosti, svazy, hnutí a jiná občanská sdružení, jakož i odborové organizace, registrované podle zvláštních právních předpisů, mezi svými členy za účelem dosažení prostředků k plnění svých úkolů;
 
2) shromažďování peněžních prostředků církvemi a náboženskými společnostmi, registrovanými podle zvláštního právního předpisu, k církevním a náboženským účelům, pokud se koná v kostelech, modlitebnách a jiných místech určených k provádění náboženských úkonů, bohoslužeb a obřadů.
 
3) shromažďování peněžních příspěvků na bankovním účtu, pokud nebylo jako sbírka podle tohoto zákona dobrovolně oznámeno a její konání osvědčeno.

Obec - Konání veřejné sbírky

Právnická osoba - Konání veřejné sbírky

CENTRÁLNÍ EVIDENCE VEŘEJNÝCH SBÍREK
na webových stránkách Ministerstva vnitra: http://aplikace.mvcr.cz/seznam-verejnych-sbirek/