Věda, výzkum, vývoj, inovace
Oblast výzkumu a vývoje, technologického rozvoje a inovací je klíčem k zajištění regionální konkurenceschopnosti. Vytváření podmínek pro rozvoj inovačního potenciálu a znalostně orientované ekonomiky představuje jednu ze stěžejních priorit Středočeského kraje. Mezi významné priority kraje patří též vytváření podmínek pro zvyšování kvality lidských zdrojů a podpora spolupráce mezi podnikatelskou sférou a vědeckovýzkumným sektorem.
Rozvoj infrastruktury pro průmyslový výzkum, vývoj, inovace
Zkvalitňovat služby podpůrné inovační infrastruktury, která povede ke zvýšení intenzity společných výzkumných, vývojových a inovačních aktivit mezi podnikatelskými subjekty a mezi veřejným a podnikovým sektorem se zaměřeným zejména na realizaci nových technologií a konkurenceschopných výrobků a služeb je hlavním cílem programu Služby infrastruktury v rámci Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK).
Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost představuje pro programové období 2014 – 2020 strategický a implementační rámec pro podporu podnikání z Evropských strukturálních a investičních fondů politiky soudržnosti Evropské unie v daném sedmiletém období. K dalším stěžejním programům v oblasti výzkumu, vývoje, technologického rozvoje a inovací patří Operační program Výzkum, vývoj a vzdělávání (OP VVV 2014 - 2020) a program HORIZONT 2020. Cílem OP VVV je přispět k posunu České republiky směrem k ekonomice založené na vzdělané, motivované a kreativní pracovní síle, na produkci kvalitních výsledků výzkumu a jejich využití pro zvýšení konkurenceschopnosti ČR. Program HORIZONT 2020 je rámcový program pro výzkum a inovace EU, platný pro období 2014 - 2020.
Středočeský kraj je partnerem velkých vědeckých projektů - projektu ELI (Extreme Light Infrastructure) a projektu Biotechnologického a biomedicínského centra Akademie věd ČR a Univerzity Karlovy ve Vestci (BIOCEV). Za podpory Středočeského kraje byl již připraven např. Podnikatelský inkubátor Nymburk a "VTP Zlatníky – Hodkovice". K dalším připravovaným, příp. již fungujícím vědeckotechnickým parkům v kraji patří např.: Technologický park a Inkubátor Březno u Mladé Boleslavi, VTP SVÚM (Čelákovice), Vědeckotechnický park Mstětice, Vědeckotechnický park Roztoky, Park vědy Roztoky, TECHNOPARK Kralupy (VŠCHT), Prague Innovation Centre (Innocrystal, Hodkovice), Strojírenský vědecko-technický park Buštěhrad, CEROP Kolín, Centrum aplikovaného výzkumu Dobříš, UVR Mníšek pod Brdy a VTP a PI Řež.
Kooperační seskupení
Jedním z problémů českého podnikatelského prostředí je přetrvávající izolace firem. Podpora z evropských fondů, národních i krajských zdrojů se proto zaměřuje též na zakládání kooperačních odvětových nebo oborových seskupení (např. klastrů a technologických platforem). V rámci evropských fondů jsou v ČR na podporu vzniku kooperačních seskupení zaměřeny programy Spolupráce – Klastry a Spolupráce – Technologické platformy v rámci Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. Správcem OPPIK je Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR (MPO), zprostředkujícím subjektem pro tento program je Agentura pro podnikání a inovace (API), příspěvková organizace MPO. Další užitečné informace o klastrových iniciativách a klastrech naleznete zde. Vznik kooperačních odvětvových seskupení je podporován také Středočeským krajem. Bližší informace o možnostech podpory vzniku klastrů ze strany Středočeského kraje a připravovaných klastrových iniciativách v kraji mohou zájemci získat na oddělení regionálního rozvoje.
Investiční pobídky
Dne 6. září 2019 začala platit novela zákona č. 72/2000 Sb., o investičních pobídkách. Hlavní změna se týká zvýhodnění projektů s vyšší přidanou hodnotou, zejména technologických center. Další změnou je úprava podmínek pro udělení pobídek malým a středním podnikům. Podrobné informace k investičním pobídkám ČR naleznete zde.
Regionální spolupráce Akademie věd ČR se Středočeským krajem
Spolupráce mezi pracovišti Akademie věd České republiky a regionálními partnery, např. kraji a mikroregiony České republiky, je zaměřena na řešení úkolů sociálního, ekonomického, ekologického, přírodního a kulturního charakteru formou výzkumných projektů základního výzkumu a jeho aplikací. Výsledky spolupráce přispívají ke zvýšení kvality života v dané oblasti. Pracoviště Akademie věd České republiky jsou garanty odborné kvality projektů, regiony zaručují přínos konkrétních úkolů pro danou oblast. Obě strany na základě smluv o spolupráci při řešení konkrétních projektů přispívají ke společnému financování regionální spolupráce. Výsledky řešení společných projektů jsou zveřejňovány s logy obou partnerů nebo standardním textovým odkazem v médiích i cestou vědeckých publikací a konferencí. Pravidelně jedenkrát ročně jsou též prezentovány na vzájemném setkání představitelů AV ČR, krajů a dalších partnerů regionální spolupráce. Základem spolupráce je smlouva uzavřená mezi Středočeským krajem a Akademií věd ČR v roce 2016. Další informace jsou zveřejněny zde. Bližší informace o programu regionální spolupráce poskytne též oddělení regionální rozvoje.
Středočeské inovační centrum
Jedním z nástrojů Středočeského kraje založeným za účelem podpory výzkumu, vývoje a inovací je Středočeské inovační centrum. SIC utváří partnerství a navazuje novou spolupráci mezi firmami a akademickou sférou a přispívá k růstu a rozvoji zejména malých a středních inovačních firem a posiluje konkurenceschopnost středočeského regionu v rámci české i globální ekonomiky. Další informace zde.
Centrum Města Budoucnosti CIIRC
Centrum Města Budoucnosti (Center of City of the Future), dále jen CMB (CCF) je otevřená apolitická platforma založená na akademické půdě s cílem sdružit subjekty s inovačními produkty, službami a řešeními. Spojuje akademickou, komerční a municipalitní sféru. Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky (anglicky Czech Institute of Informatics, Robotics and Cybernetics, zkratkou CIIRC) je součástí Českého vysokého učení technického v Praze, se kterým má Středočeský kraj uzavřené Memorandum o vzájemné spolupráci. Středočeský kraj je hlavním partnerem Centra Města Budoucnosti CIIRC. Další informace zde
Back Středočeský kraj uzavře smlouvu na 20 let se společností Valeo
Středočeský kraj uzavře smlouvu o pronájmu pozemků a na nich vystavěných staveb v katastrálních územích obcí Milovice a Straky na dvacet let se společností Valeo Autoklimatizace, k. s. Schválili to krajští zastupitelé na pondělním zasedání. Společnost Valeo je významným zahraničním investorem, s nímž Kraj již v roce 2018 uzavřel memorandum o vybudování polygonu pro autonomní auta a asistenční systémy vozidel na bývalém letišti Milovice-Boží Dar. Jde o plánovanou investici přesahující sto milionů korun, která pomůže k rozvoji inovací na území Středočeského kraje.
Současná nájemní smlouva je platná do 30. 8. 2023, nově uzavřená nájemní smlouva by měla platit nejpozději od 1. 9. 2024 na dobu dvaceti let. Středočeskému kraji přinese navýšení původního nájemného z roku 2018 na 600 tisíc korun měsíčně, a naopak investorovi umožní rozvoj aktivit v daném území. V rámci původní smlouvy společnost zmodernizovala zázemí pro testování autonomních technologií. Vybudovala malý testovací polygon pro testy v nízké rychlosti např. plně automatizované parkování, ale hlavně opravila bývalou ranvej a pojezdové dráhy, které nyní slouží pro testování scénářů ve vysokých rychlostech. To umožňuje testovat funkce automobilů, které se budou vyrábět po roce 2022 a které jsou hodnoceny podle nových pravidel EuroNCAP). „Dalším krokem bude vybudování technicko-administrativního zázemí odpovídajícího 21. století. Chceme významnému investorovi vyjít vstříc, a umožnit mu tak posunout rozvoj firmy i samotného území vpřed. Výsledky z nově vybudovaného polygonu budou aplikovány do výroby mnoha automobilek na celém světě a pomohou ke zvýšení bezpečnosti provozu na silnicích," říká radní pro oblast investic, majetku a veřejných zakázek Libor Lesák (ODS).
„Podpis dlouhodobé smlouvy je klíčový okamžik, který jsme dlouho a pečlivě připravovali," říká Tomáš Vahalík, finanční ředitel skupiny Valeo pro Českou republiku. „Dlouhodobá spolupráce se Středočeským krajem nám umožní vložit do zlepšení testovací infrastruktury výrazně více investičních prostředků, díky čemuž budeme moci na milovickém polygonu testovat nejmodernější systémy pro autonomní automobily. To nám umožní vytvořit další vysoce kvalifikované pracovní pozice a zároveň zvýšit prestiž a důležitost nejen českého vývojového centra v rámci skupiny Valeo, ale i celé České republiky v oblasti vývoje autonomních vozidel," dodává. „Jsme rádi, že si představitelé Středočeského kraje tuto příležitost plně uvědomují a velmi oceňujeme konstruktivní a profesionální jednání nového vedení kraje během přípravy smlouvy."
Valeo se v nově uzavřené nájemní smlouvě zaváže k vybudování veškerých přípojek pro vodu, kanalizaci a elektřinu od dohodnutých přípojných míst na hranici pronajatých pozemků ke koncovým přípojným bodům nové administrativní budovy. „V případě, že by došlo k předčasnému ukončení nájmu z důvodů zaviněných partnerem, pak budou Středočeskému kraji předány všechny budovy vystavěné na krajských pozemcích za takových finančních podmínek, které by se aplikovaly v okamžiku řádného uplynutí dohodnuté doby nájmu," upozornil radní Libor Lesák.
„Valeo je vysoce inovativní technologickou skupinou společností investující 13 % svého světového obratu do vědy a výzkumu. V České republice zaměstnává v oblasti vědy a výzkumu více než 700 lidí. Je jedničkou na světovém trhu v oblasti vývoje senzorů a asistenčních systémů do automobilů. Další rozvoj tohoto vysoce inovativního směru je rozhodně přínosem pro Středočeský kraj na jeho cestě od montovny k mozkovně," dodává Věslav Michalik (STAN), náměstek pro finance, dotace a inovace.
O Valeo
Valeo je dodavatelem automobilového průmyslu, partnerem všech automobilek po celém světě. Jako technologická společnost navrhuje Valeo inovativní produkty a systémy, které přispívají ke snížení emisí CO2 a k rozvoji autonomního řízení. V roce 2019 dosáhla skupina tržeb 19,5 miliardy eur a investovala 13 % prodeje do výzkumu a vývoje. Valeo má 189 výrobních závodů, 20 výzkumných center, 43 vývojových center a 15 distribučních skladů. K 30. září 2020 zaměstnává 109 000 lidí ve 33 zemích. Valeo je kótované na pařížské burze cenných papírů.
„Reagujeme na celosvětový trend elektrifikace a digitalizace vozidel. Valeo je na světové špičce v oblasti senzorů a systémů podporujících autonomní jízdu a v mnoha případech určuje trendy, kterými se tento fenomén posouvá ke svému cíli, kterým je plně autonomní vozidlo. Již každé čtvrté auto na světě má alespoň jeden náš senzor. V České republice vyvíjíme kamery, radary nebo laserové a ultrazvukové senzory. První a v dnešní době jediný laserový senzor používaný v seriové výrobě byl vyvinut z velké části v českém vývojovém centru Valeo. Veškerá řešení u nás také finálně zkoušíme a testujeme, protože jako jediná pobočka skupiny Valeo budujeme komplexní testovací polygon sloužící k testování systémů ve vysokých rychlostech. Například, udržování vzdálenosti mezi vozidly, stabilitu polohy v jízdním pruhu, ale i reakci v případě neočekávané chyby jiného účastníka provozu" řekl Leoš Dvořák, generální ředitel vývojového centra Valeo, a dodal: „Naše technologie již dnes umožňují plně autonomní parkování vozidel, bezpečně autonomně zastavit automobil při detekování možné kolizní situace, dokáží detekovat překážku na silnici nebo včas rozpoznat únavu řidičů a během jízdy je upozornit na sníženou pozornost. Technologie používané při vývoji, následném testování a validaci finálních produktů a systémů vyžadují často i nasazení prvků umělé inteligence."
(28. 1. 2021)