Dohoda o výkonu pěstounské péče

Kritérium 15a

Orgány sociálně-právní ochrany, které mají s osobami pečujícími a osobami v evidenci zavřeny dohody o výkonu pěstounské péče, plánují společně s dítětem, osobou pečující nebo s osobou v evidenci, rodinou dítěte a příslušným obecním úřadem obce s rozšířenou působností průběh pobytu dítěte v pěstounské péči. Základem tohoto procesu je vyhodnocování realizované orgánem sociálně-právní ochrany a individuální plán ochrany dítěte vypracovávaný orgánem sociálně-právní ochrany.

NÁPLNĚNÍ OBSAHU KRITÉRIA

1. Individuální plán ochrany dítěte jako podstatná součást plánování

Koordinátor případu OSPOD KÚSK plánuje s dítětem, osobou pečující, nebo osobou v evidenci, rodinou dítěte, místně příslušným OSPOD průběh pobytu dítěte v pěstounské péči. Aby však mohlo plánování v rámci KÚSK začít, je nutné, aby koordinátor případu měl k dispozici Individuální plán ochrany dítěte místně příslušného OSPOD, který je podstatnou součástí, bez které se individuální plánování OSPOD KÚSK neobejde.

2. Postup pro plánování ze strany koordinátora případu

  1. Krok – Koordinátor případu KÚSK po procesu uzavření dohody o výkonu PP s osobami pečujícími/osobami v evidenci zašle místně příslušnému OSPOD  žádost o poskytnutí IPOD, pokud již není krajskému úřadu k dispozici při podpisu dohody o výkonu pěstounské péče. Tento dopis se zakládá do spisové dokumentace, kterou vede KÚSK k osobám pečujícím/ osobám v evidenci.
  2. Krok – V případě, že není k dispozici IPOD OSPOD ani ve lhůtě po 30 dnech od zavedení založení spisu OP/EV a po vyhodnocení takového hodnocení, zašle koordinátor případu dopis s urgencí a opětovně požádá OSPOD o poskytnutí IPOD, nebo relevantních informací k dítěti v pěstounské péči, PPPD, které se budou týkat jeho zdravotních, výchovných, vztahových, vzdělávacích a dalších potřeb. Tento dopis se zakládá do spisové dokumentace, kterou vede KÚSK k osobám pečujícím/osobám v evidenci.
  3. Krok – V době do 60 dnů od podepsání Dohody o výkonu pěstounské péče koordinátor případu KÚSK uskuteční první setkání s osobami pečujícími/osobami v evidenci a zjišťuje aktuální potřeby dítěte umístěného v pěstounské péči. Pro tuto situaci je nutné, aby koordinátor případu navštívil pěstounskou rodinu a osobně se setkal s dítětem/dětmi, které jsou umístěné do pěstounské péče.
  4. Krok – Plán průběhu pobytu dítěte v pěstounské péči by měl být vyhotoven do dalšího dvouměsíčního setkání s osobami pečujícími za další dva měsíce.
  5. Krok – Plán průběhu pobytu dítěte v pěstounské péči se pravidelně jednou za šest měsíců přehodnocuje. K tomuto přehodnocování slouží zprávy z dvouměsíčních setkání s dítětem a s pěstouny. Toto přehodnocení však může nastat i v dříve, pokud se situace dítěte podstatně změní a je nutné naplánovat další kroky a cíle k řešení potřeb.

3. Odpovědná osoba za individuální plánování

Osobou odpovědnou za individuální plánování s dítětem a s osobami pečujícími /osobami v evidenci je koordinátor případu OSPOD KÚSK. Koordinátor případu s rodinou pracuje na základě individuálního plánu ochrany dítěte místně příslušného OSPOD, zaměřuje se na potřeby dítěte a osoby pečující nebo osoby v evidenci. Zároveň spolupracuje s dalšími odborníky, kteří jsou pro rodinu přínosní. Nezbytnou součástí je i vzájemná spolupráce s příslušným OSPOD. Individuální plánování OSPOD KÚSK vychází z IPOD OSPOD a zaměřuje se na individuální plánování s celou pěstounskou rodinou, včetně dítěte/dětí, které jsou této rodině svěřeny do její péče. 

 4. Individuální plánování a informace získané z dvouměsíčních setkání

Koordinátor případu čerpá nutné informace z dvouměsíčních osobních setkání a zaznamenává je do písemných záznamů. Na základě informací získaných z těchto dvouměsíčních setkání, případně i mimo ně, upravuje a reviduje Plán pobytu dítěte v pěstounské péči. Významným zdrojem dalších informací je i provádění pohovorů s dítětem.

5. Individuální plánování a jeho revize

Revize Plánu průběhu pobytu dítěte v pěstounské péči reviduje koordinátor případu vždy, pokud dojde k významné / podstatné změně, která ovlivňuje vztahové, zdravotní, výchovné
a další oblasti dítěte, či jeho pěstounskou rodinu, ve které pobývá. Pokud některé cíle zůstávají nezměněny a převádí se z původního do nového plánu, potom je nutné tuto skutečnost v novém Plánu označit.

 

Aktuální stav

V současné době Krajský úřad Středočeského kraje nedoprovází osoby pečující/osoby v evidenci.