Kontakty

ADRESA:
Oddělení zahraniční spolupráce a protokolu
Zborovská 11
150 21 Praha 5
 

KONTAKTY:           

Mgr. Lucie Barber                  257 280 324
 

Ing. Vladislava Veselá            257 280 102

Ing.Simona Šenkýřová           257 280 325

 

Zahraniční spolupráce Středočeského kraje

Středočeský kraj si uvědomuje význam meziregionální i mezinárodní spolupráce v rámci Evropy a přikládá jí velkou důležitost. Proto, již od počátků své existence, usiluje o dobré zahraniční vztahy, které by byly prospěšné pro občany kraje. Spolupráce Středočeského kraje s evropskými i mimoevropskými regiony probíhá zejména v oblasti cestovního ruchu, regionálního rozvoje, inovačních technologií, investičních příležitostí, kultury, školství, sportu, v menší míře také v oblasti sociálních věcí. Pro samosprávu jsou velmi důležitá setkávání a výměny informací s partnerskými regiony, díky nimž lze získávat oboustranně zajímavé podněty pro každodenní práci. 

Spolupráce čtyř partnerských regionů čili Čtyřdohoda

První mezinárodní dohodu uzavřel v roce 2001 s francouzským regionem Burgundsko. V roce 2003 následovalo čtyřstranné prohlášení o spolupráci mezi Středočeským krajem, regionem Burgundsko, Opolským vojvodstvím v Polsku a německou spolkovou zemí Porýní-Falc. Tato tzv. síť 4 regionálních partnerů (4-Dohoda) byla v době svého založení prvním projektem, který sdružoval účastníky z členských i kandidátských regionů Evropské unie a vytvářel zejména projekty zaměřené na mobilitu a vzdělávání mládeže, v posledních letech se však oblasti spolupráce značně rozšířily i do dalších oblastí, zejména do  inovací a cestovního ruchu.

Rozšíření partnerství do Polska i na Slovensko

Mezi další partnery Středočeského kraje patří např. Mazowiecké vojvodství, Bratislavský samosprávný kraj a čínská provincie Sichuan.V roce 2018 byla podepsána dohoda o spolupráci s Dolnoslezským vojvodstvím v Polsku a v září 2019 bylo podepsáno Memorandum o spolupráci mezi Středočeským krajem a Kyjevskou oblastí (Ukrajina). V září 2021 bylo pak podepsáno memorandum s župou Pešť.

V jakých oblastech regiony nejčastěji spolupracují?

Spolupráce s evropskými i neevropskými regiony probíhá především v oblasti kultury, školství, sportu, cestovního ruchu, regionálního rozvoje a inovací. Pro samosprávu jsou velmi prospěšná setkávání a výměny informací s partnerskými regiony, díky nimž lze získávat oboustranně velmi zajímavé podněty pro každodenní práci. V letošním roce nás čeká velký úkol: zapojit se do prezentace ČR během českého předsednictví a snažit se spoluobčanům ukázat, co pro nás znamená Evropská unie a jaký význam mají naše interregionální mezinárodní projekty.

  

Informace z odborů

Informace z odborů

Hejtmanka Středočeského kraje jednala se zástupci předních evropských regionů na téma digitalizace a energetiky

CAPREX: Capital Regions Exchange je společnou iniciativou Braniborska a středních Čech. Byla založena v říjnu 2018 s cílem porovnat hospodářské politiky a inovační strategie v evropských regionech Braniborsko, Středočeský kraj, Helsinky-Uusimaa a Dolní Rakousy. První setkání CAPREX se konalo v Postupimi loni v říjnu. Letos připadla hostitelská role Středočeskému kraji.

„Naši společnou iniciativu pokládám za velmi důležitou i v celoevropském kontextu. Vítám ji jako přirozenou a žádoucí aktivitu směřující od společných praktických potřeb těch, kteří mají o společné řešení zájem a i dostatek síly k realizaci,“ prohlásila v úvodu setkání středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová. „Myslím si, že výměna zkušeností z jiných regionů hlavního města nám pomůže rozpoznat stávající mezery ve znalostech problémů, které sdílíme. Jen ve vzájemné inspiraci můžeme přijít s lepšími strategiemi a zajistit rychlejší rozhodování. CAPREX proto pokládám za skvělou příležitost, aby se stal užitečnou platformou pro sdílení znalostí, aby poskytl užitečné informace našim regionálním zúčastněným stranám a vytvořil jim příležitosti ke spolupráci v různých oblastech,“ pokračovala.

Letošní CAPREX proběhl 11. září 2019 v prostorách špičkového vědeckého centra BIOCEV ve Vestci u Prahy. Vůbec poprvé se k iniciativě připojil i Kyjevský region, se kterým den před tím podepsal Středočeský kraj memorandum o spolupráci.

Ve své prezentaci představil Středočeský kraj digitalizaci a energetiku jako klíčový faktor pro rozvoj regionu a pro různé aktivity v této oblasti. Konkrétním příkladem nastartované spolupráce je rozvoj internetu do vzdálených lokalit v regionu. Jako příklad osvědčené praxe byly uvedeny středočeské Kněžice, první energeticky soběstačné obce v České republice.

Po skončení pracovní části programu byla pro účastníky připravena exkurze do laboratoří centra BIOCEV. Například pracoviště Molekulární terapie nádorů, které představil přímo prof. Jiří Neužil, jenž stojí za objevem nové protirakovinné látky MitoTam. Dalším vědeckým zážitkem bylo setkání s doc. Radislavem Sedláčkem, jehož tým již učinil několik objevů důležitých pro léčení genetických onemocnění.

„Politická a hospodářská platforma Praha – Středočeský kraj má velký potenciál pro podporu regionální spolupráce a hospodářského růstu, je však nezbytný užší dialog, pokud jde o inovace a otázky, jako je digitalizace a energetika. K tomu má náš kraj unikátní příležitosti, které nesmíme promarnit. Musíme je aktivně využít a hnát kupředu,“ vysvětluje hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová. „Jednou z nich je vysoká hustota výzkumných institucí zřízených v Praze a ve Středočeském kraji, které společně představují 50 procent kapacity výzkumu a vývoje v našem státě. Máme tak obrovský regionální potenciál rozvíjet všech šest klíčových aktivních technologií. Jsou jimi zejména mikro a nanoelektronika, nanotechnologie, biotechnologie, pokročilé materiály, fotonika a pokročilé výrobní technologie,“ uzavřela hejtmanka

ODKAZY na důležité projekty