Řešení ohledně komunálních odpadů

Nakládání s komunálními odpady se významnou měrou dotýká každého občana, ale i životního prostředí, kdy by odpadové hospodářství mělo vést k zajištění vysoké míry ochrany životního prostředí, zdraví lidí a udržitelnému využívání přírodních zdrojů tak, aby nedocházelo ke zbytečnému plýtvání. Přírodních zdrojů je sice v současné době ještě stále velké množství, avšak v letech budoucích budou některé zdroje docházet, nehledě na to, že těžba jednotlivých surovin kolikrát zatěžuje životní prostředí. Stejně tak používáním recyklovaných materiálů můžeme ušetřit zdroje potřebné pro výrobu primárních surovin. Nehledě na to, že spolu se vznikem odpadů jde v ruku v ruce jejich zbavování, které většinou nepříznivě ovlivňuje životní prostředí a zdraví lidí.

Předcházení vzniku odpadů a odpovědné třídění
V rámci oběhového hospodářství a předcházení vzniku odpadů je zvyšující se tlak na ekodesign výrobků a jejich opravitelnost, kdy by například elektrospotřebiče měly být delší dobu v provozu díky jejich snazší opravitelnosti a až budou vyhozeny, měly by jít snadno rozebrat na jednotlivé díly, které budou určeny k recyklaci. Nemělo by docházet k situaci, kdy elektrospotřebiče je prakticky nemožné opravit, neexistují pro ně náhradní díly, nelze je snadno rozebrat a v případě recyklace obsahují části, které nelze recyklovat či jen velmi obtížně. V současné době pozorujeme ekodesign výrobků například v případě papírových jednorázových brček, jednorázových obalech na jídlo, jednorázových příborech, snižování hmotnosti obalů a další.

Samotnému vzniku odpadů mohou předcházet také občani svým chováním, tento přístup je však v kolizi se současnou konzumní společností, která směřuje k uspokojování materiálních potřeb. V posledních letech se objevuje pojem ZEROWASTE, který označuje životní styl, který vede k minimálnímu (ne nulovému) vzniku odpadů, jedná se však o dobrovolné chování občanů, které nelze vynucovat. Ačkoliv lze předpokládat, že se do budoucna zvýší počet obyvatel produkující minimální množství odpadů a těch, kteří odpovědně třídí, vždy tu bude také druhá strana, tedy občané, kteří třídí minimálně a kteří budou vždy mít zvýšenou produkci odpadů. I proto je nutné počítat do budoucna s tím, že odpady zde budou a je tedy nutné hledat koncepční řešení, jak s nimi nakládat.

Nedílnou součástí odpadového hospodářství je poctivé třídění komunálních odpadů, aby bylo možné hledat řešení jak s jednotlivými druhy odpadů nakládat, je nutné, aby byly tyto toky odpadů odděleny. Nejprve o občana, následně na dotřiďovacích linkách, kde dojde k dalšímu oddělení jednotlivých druhů odpadních materiálů. Tomu tak je například u plastových odpadů, které občan vytřídí a následně je se nich na dotřiďovacích linkách vytřídí další druhy plastových odpadů dle požadavků koncových zákazníků, které je pak přebírají k recyklaci.

Recyklace
Odpady jsou zdrojem surovin, již v současnosti se část odpadů v podobě recyklátů využívá k výrobě nových výrobků, jako je tomu například v případě papíru, plastů, skla, kovů. Vždy ale záleží na kvalitě vytříděných odpadů a také na ceně primárních surovin. Pokud ale budou u určitých odpadů primární suroviny levnější, výrobci nebudou mít povinnost vyrábět výrobky s příměsí recyklátů, či nebudou tyto výrobky zvýhodněny, díky tržnímu prostředí nebudou takové odpady recyklovány. Současný vědeckotechnologický pokrok je takový, že jsme schopni prakticky veškeré odpady určitým způsobem recyklovat, avšak kolikrát za vysoké ceny, včetně například vysoké energetické a surovinové nákladnosti. I přes plánované zvýšení množství vytříděných odpadů a zvýšenému množství odpadů, vstupující do procesu recyklace lze oprávněně očekávat, že pro část odpadů ze sběru složek komunálních odpadů nebude recyklace stále vhodná.

Využití odpadu, včetně energetického
I přes lepší třídění odpadů, zvýšenou recyklaci, zlepšení opravitelnosti elektrozařízení a dalších opatření, vedoucích k cirkulární ekonomice, zde bude část komunálních odpadů, kterou bude nutné jinak využít. Jedná se především o směsné komunální odpady odevzdávané občany do černých popelnic. V současné době se takové odpady ze Středočeského kraje zejména odstraňují uložením na skládku. Jedná se o řízené skládkování takovým způsobem, aby docházelo k co nejmenšímu vlivu na životní prostředí, přesto takový způsob nakládání s odpady není bez negativních vlivů, a´t už se jedná o zvýšenou nákladní dopravu v oblasti příjezdových cest ke skládkám, tvorbu skládkového plynu, výluhů ze skládky, změna reliéfu krajiny, havarijní situace v podobě požárů. V současné legislativě je zakotven zákaz skládkování odpadů, jejich výhřevnost je v sušině vyšší než 6,5 Mj/kg, to se týká i směsného komunálního odpadu, který má výhřevnost vyšší a neměl by být tedy na skládky ukládán. Proto se hledají řešení, jak s tímto zbytkovým odpadem do budoucna nakládat. Středočeský kraj si nechal v minulých letech vypracovat analýzu, dle které je nejvhodnějším způsobem nakládání se zbytkovým směsným komunálním odpadem využití v zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO). V současné době je plánovaná rekonstrukce elektrárny Mělník, jejíž součástí bude ZEVO o kapacitě 320 tisíc tun směsného komunálního odpadu ročně. Takové zařízení nahrazuje primární suroviny, například hnědé uhlí a vyrábí teplo a elektrickou energii.

Ohledně problematiky Co s komunálním odpadem týkající se jednotlivých technologických možností nakládání se zbytkovým směsným komunálním odpadem naleznete další informace ZDE.

Odstranění odpadu
V souladu s hierarchií nakládání s odpady má být odstranění odpadu až tím posledním možným nakládáním s odpadem. Na skládky odpadu by tak měly do budoucna mířit pouze ty komunální odpady, pro které nebude v rámci hierarchie nakládání s odpady nalezen jiný způsob využití.