OPOLSKÉ VOJVODSTVÍ
Opolské vojvodství chce být především dobrým sousedem v trojúhelníku zemí Polsko, Česko a Německo. Vlivy těchto zemí se v regionu mísily po staletí a pestré národnostní složení je dodnes přínosem, především pro rozvoj vztahů se zahraničím.
První zmínky o regionu pocházejí z poloviny 9. století, kdy bylo území dnešního Opolského vojvodství součástí Velkomoravské říše. Bujná vegetace, významné církevní a světské památky, dobře vybudovaná turistická infrastruktura a řada rekreačních možností nabízí vyžití všem zájemcům o region, polskou kulturu a přírodní zajímavosti.
Rozloha: 9 412 km2 |
Počet obyvatel: 984 345 (2019) |
Hlavní město: Opole |
Další významná města: Brzeg, Paczków, Nysa, Kedzierzyn-Kozle |
POLITICKÁ CHARAKTERISTIKA REGIONU:
Opolské vojvodství je se svými 11 územními kraji, městem Opolí a 71 obcemi jedním z nejmenších vojvodství z celkem 16 regionů v Polsku. Nové územní členění platí od 1. ledna 1999 a bylo vypracováno s ohledem na vstup země do Evropské unie. Od té doby funguje územní samospráva na třech úrovních: vojvodství, kraje a obce. Správním centrem stejnojmenného vojvodství a provinciálním hlavním městem Horního Slezska je město Opole.
V čele Opolského vojvodství stojí maršálek pan Andrzej Bula.
EKONOMIKA A INFRASTRUKTURA:
- výborná dopravní infrastruktura a napojení na vnitrostátní i mezinárodní silniční síť (centrální poloha na křižovatce cest Berlín - Vídeň - Praha - Varšava - Kyjev)
- dobré podmínky pro zemědělství
- zdroje minerálů
- dřevozpracující, papírenský, chemický a kovoobráběčský průmysl, stavebnictví a hutnictví
- sklářská výroba a výroba keramiky
OPOLE:
Hlavní město Opolského vojvodství má více než 130 000 obyvatel. Opole leží na řece Odře, která městem protéká v délce 20 km. Nejvýznamnější památkou je katedrála Vyvýšení sv. Kříže, kde jsou pohřbeni příslušníci opolské větve královského rodu Piastovců. Zachovalé historické jádro skrývá i další poklady, mezi které rozhodně patří radnice a také Piastovská věž, pozůstatek knížecího zámku. Obě památky pocházejí ze 13. století.
Opole je nejen správním centrem regionu, ale rovněž centrem kultury a vzdělanosti - je sídlem 3 vysokých škol a 2 vysokoškolských institutů.
Městu Opoli byla udělena čestná plaketa Rady Evropy za činnost pro Evropu za rok 1999.
BRZEG:
Západní metropole Opolského vojvodství se pyšní zámkem, jenž je odborníky označován za "slezský Wawel" a patří k nejvýznamnějším pamětihodnostem regionu. Zámek vybudovaný italskými architekty v renesančním stylu byl až do 17. století sídlem rodu Piastovců. Zámek je obklopen nádherným parkem.
ODKAZY: