Základní odkazy
Kontakty
Kontakty
Martina Dytrychová
administrativa
tel.: 257 280 657
dytrychova@kr-s.cz
Činnost Odboru životního prostředí a zemědělství v oblasti dotací
Dotace v oblasti životního prostředí a zemědělství
Středočeský kraj vypisuje každoročně programy a pravidla pro poskytování dotací z rozpočtu Středočeského kraje ze středočeských fondů, které jsou prioritně zaměřeny na vyvážený rozvoj Středočeského kraje. Z oblasti životního prostředí a zemědělství sem patří Středočeský Fond životního prostředí a zemědělství, Středočeský Infrastrukturní fond a Program pro poskytování dotací z rozpočtu Středočeského kraje na Environmentální vzdělávání, výchovu a osvětu.
Mimo výše uvedené programy stojí Havarijní fond pro ochranu jakosti vod Středočeského kraje, který byl zřízen za účelem úhrady nutných nákladů potřebných na realizaci opatření k nápravě při havarijních stavech na povrchových a podzemních vodách.
V neposlední řadě Krajský úřad Středočeského kraje administruje příspěvky na hospodaření v lesích a příspěvky na myslivecké hospodaření poskytované Ministerstvem zemědělství.
- Středočeský Infrastrukturní fond – Životní prostředí
- Středočeský Infrastrukturní fond – Drobné vodohospodářské projekty
- Středočeský Fond životního prostředí a zemědělství
- Dotace na environmentální vzdělávání, výchovu a osvětu
- Středočeský Povodňový fond
- Havarijní fond pro ochranu jakosti vod Středočeského kraje
- Příspěvky na hospodaření v lesích
- Příspěvky na myslivecké hospodaření
Aktuality
Back Projekty EVVO podpořené Středočeským krajem v roce 2013
Rada kraje finančně podpořila zajímavé projekty v rámci environmentálního vzdělávání
(18.09.2013)
Rada Středočeského kraje na svém pondělním zasedání schválila finanční příspěvky na projekty, které naplňují Koncepci environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty Středočeského kraje (EVVO) SK v letech 2011–2020.
Hlavním smyslem koncepce je zajištění systematického působení na obyvatele Středočeského kraje prostřednictvím EVVO, jako prevence poškozování životního prostředí a nezbytnou podmínku udržitelného rozvoje kraje. Koncepci zpracovala základní organizace Českého svazu ochránců přírody Vlašim na základě veřejné zakázky a smlouvy se Středočeským krajem z června 2010. Skládá se z rozborové části, vyhodnocující plnění koncepce předešlé a shrnující stav a nedostatky EVVO ve Středočeském kraji, návrhové části, která vymezuje cíle a opatření, a akčního plánu s konkrétními úkoly a termíny.
„Z 64 posouzených návrhů bylo nakonec vybráno 38 projektů, které jsou v souladu s koncepcí. Požadovaná výše dotace u schválených projektů je 9 620 317 Kč. Vzhledem k tomu, že se většinou jedná o dlouhodobější projekty, bylo nutné provést krácení požadovaných peněz a pro rok 2013 byla z celkového objemu požadovaných peněz stanovena finanční podpora ve výši 3 121 514 Kč," uvedl hejtman Středočeského kraje Josef Řihák.
„Nejvíce schválených projektů připadá na Ekologické centrum Orlov, o.p.s. Velice oceňuji, že na každém projektu mají finanční spoluúčast. Jejich realizace bude probíhat převážně v terénu a primárním cílem je aktivní začlenění mládeže do ochrany životního prostředí a rozvinout u dětí environmentální myšlení ve vztahu k okolí, ve kterém žijí. Konkrétně bych mohl zmínit projekt Zasaď si svůj strom, který bude probíhat jako volnočasová aktivita a úvodem do projektu bude teoretická část, která bude obsahovat soubory přednášek o životním prostředí, lesu jako ekosystému aj. Přínosem bude ukázat dětem, jak dlouho trvá, než strom vyroste, a poté, co si účastníci projdou tímto procesem, bude jejich vědomí chránit lesní společenstva naprosto přirozené. Dále projekt Farmaříme, který by měl děti seznámit s chovem hospodářských zvířat a s možností, jak utvářet životní prostředí prostřednictvím rozvoje zemědělství, zviditelnit vliv malochovů na krajinotvorbu a dostat do podvědomí dětí, že farmaření je způsob, jak utvářet životní prostředí a prostředí kolem nás," upřesnil náměstek hejtmana pro oblast životního prostředí a zemědělství Marek Semerád.
„Za zmínku určitě stojí i projekt od Agentury Koniklec, o.s. – „Barrandien (nejen) dětem". Jeho hlavním cílem je environmentální výchova dětí a osvěta dospělých v části regionu, který náleží do území kandidátského Geoparku Joachima Barranda. K naplnění tohoto záměru bude využito mimořádně hodnotné území geoparku, kde bude prováděna EVVO s využitím technologicky inovativních prvků vhodných jako alternativa ke klasickým metodám používaným v terénu. Projekt je přínosem pro myšlenku environmentální interpretace prostřednictvím geoparků, jejíž podstatou není ochrana geologického dědictví, ale sbližování lidí s přírodou a krajinou skrz geologii. Cílem je i zvýšit vnímavost obyvatel k přírodnímu prostředí a posilovat jejich environmentální senzitivitu," doplnil hejtman Josef Řihák.
ZO ČSOP Vlašim
EVVO v záchranné stanici pro živočichy ČSOP Vlašim
Finanční podpora 150 000,- Kč
Cílem tohoto projektu je zlepšit informovanost veřejnosti v oblasti ochrany volně žijících živočichů prostřednictvím poradenství a poskytování informací, vypouštění vyléčených zvířat za účasti veřejnosti. Provádění osvěty v rámci expozice záchranné stanice (paraZOO), kde probíhají výukové programy, prohlídky s průvodcem, ale velkou část návštěvníků tvoří také samostatně procházející turisté, rodiny s dětmi a jednotlivci, kteří čerpají informace pouze z nabídnutých tištěných materiálů, a pro ty budou doplněny informační materiály tak, aby jejich informovanost byla co možná nejúplnější.
Environmentální osvěta v geoparku Kraj blanických rytířů
Finanční podpora 70 832,- Kč
Cílem projektu je realizace osvětových a vzdělávacích aktivit v rámci nově vznikajícího geoparku Kraj blanických rytířů – školení geoprůvodců, propagační fotodokumentace geologických lokalit, příprava sylabu geologické exkurze, prezentace nového geoparku veřejnosti.
Celokrajské akce EVVO v roce 2013
Finanční podpora 184 247,- Kč
Uspořádána byla jednodenní konference pro pedagogy MŠ, ZŠ i SŠ, kteří měli zájem o EVVO, a která se konala v Galerii Středočeského kraje v Kutné Hoře za účasti náměstka pro oblast životního prostředí Marka Semeráda. Osloveni byli zároveň zástupci jednotlivých středisek ekologické výchovy v kraji, aby mohli prezentovat své nabídky pro pedagogy. V úvodním bloku se prezentovaly organizace s projekty, do kterých se školy mohly zapojit. Během pracovních dílen mohli účastníci zhlédnout divadelní představení Živá zahrada, dále přišlo na řadu využití Montessori pedagogiky a také jejich specifických pomůcek právě v ekologické výchově. Účastníci se mohli také inspirovat na semináři, který představil program pro školy s názvem Les ve škole. Učitelé druhého stupně ZŠ a SŠ se zabývali otázkou dopadů internetového obchodu a zamýšleli se nad způsobem mediální výuky na školách a vůbec nad dopady médií na populaci.
ZO ČSOP Zvoneček
Farmářské bedýnky v CEV Zvoneček
Finanční podpora 35 000,- Kč
Propagace farmářských regionálních produktů prostřednictvím distribuce farmářských bedýnek v obci Vrané nad Vltavou a okolí. Bude zajištěna propagace a prezentace regionálních produktů, farmářů a jejich farem. Prostřednictvím bedýnek propagujeme a prezentujeme lokální (regionální produkty). Některé produkty farmářů mají certifikát jako bioprodukt. Cílem je zároveň rozšíření počtu „bedýnkářů", kteří budou pravidelně farmářské bedýnky odebírat.
Rekonstrukce naučné stezky Svatojánské proudy
Finanční podpora 90 000,- Kč
V rámci projektu bylo na 8,5 km dlouhé trase z Nových Třebenic do Štěchovic umístěno 15 nových informačních tabulí, 2 odpočívadla a 4 herní prvky (poznávačka ptáků, chytrý provázek, bludiště, soví prolézačka). Naučná stezka byla nově vyznačena a byl vydán její průvodce. Na každé tabuli návštěvníci najdou 2–3 QR kódy, přes které se pomocí chytrého telefonu dostanou k doplňujícím informacím umístěným na rozšířené verzi naučné stezky na webových stránkách www.cev-zvonecek.cz. Pomocí těchto QR kódů je možné například poslechnout si trampské písně, přečíst si doplňující informace nebo prohlédnout fotogalerie k jednotlivým tématům.
Ochrana fauny ČR
Významné dny pro ŽP ve Středočeském kraji
Finanční podpora 37 525,- Kč
Soutěž „Těžíme hliník z našich domácností"
Finanční podpora 108 000,- Kč
V rámci této soutěže mají školy možnost třídit hliník ,který se dá znovu využít, ale do obvykle tříděných položek nepatří. Cílem je usnadnit školám ekologicky šetrné chování – vysvětlit co, jak a proč třídit a kam odevzdávat. Zároveň mají školy možnost získat zajímavé ceny a finanční prostředky. Součástí projektu je vydání výukového vzdělávacího materiálu (metodika s pracovními listy pro různé věkové skupiny), který žákům lépe pomůže pochopit problematiku a význam třídění a zpracování hliníku.
EVP pro školy
Finanční podpora 96 000,- Kč
Příprava a výuka nových a stávajících výukových programů pro MŠ a ZŠ v jižní části Středočeského kraje. V rámci projektu byly připraveny nové výukové programy s environmentálními tématy, která byla vybrána dle požadavků pedagogů. Dále byly připraveny programy přímo související s exkurzí do areálu centra Ochrany fauny ČR v Hrachově či ekocentra farmy Čapí hnízdo. Výukové programy jsou připravovány aktivní formou, při které jsou děti seznamovány s daným tématem pomocí jednoduchých her.
NSEV Kladno – Čabárna
Významné dny pro životní prostředí ve Středočeském kraji
Finanční podpora 73 500,- Kč
- Světový den zvířat – osvětové akce v areálu CEV Kladno, v záchranné stanici AVES a u lokálních partnerů, pásmo tematických kvizů, soutěží a her. Prezentace záchranné stanice, farmářského kroužku a zvířat v zookoutku. Chovatelská poradna pro majitele zvířat a zájemců o chov. Výstava fotografií zvířat žijících ve Středočeském kraji.
- Den stromů – osvětová akce v areálu CEV Kladno a u lokálních partnerů, pásmo tematických kvizů, soutěží a tvořivých dílen. Ukázka péče o ovocné dřeviny, výsadba stromů, odborně komentovaná vycházka do stromových porostů
- Medové Vánoce – Expozice včelařství v nákupním centru Kladno připravená v součinnosti se ZO českého svazu včelařů Kladno. Osvětová akce pro laickou veřejnost – prezentace výrobků a výrobců, konference odborné veřejnosti, výukové programy pro děti a mládež, videoprojekce odborných tematických filmů.Výstava včelařských pomůcek a techniky, dovedností soutěže včelařů, vědomostní kvízy pro veřejnost, výtvarné díly, ochutnávky.
Pobytový program pro SŠ „Krajina ovlivněná člověkem"
Finanční podpora 85 000,- Kč
5denní nebo 3denní pobytové programy pro gymnázia a odborné střední školy. Studenti se seznámí s různými vlivy člověka na krajinu (průmyslem, zemědělstvím, dopravou atd.) a budou se věnovat indikátorům a bioindikátorům ukazujícím kvalitu a zdravotní stav prostředí. Program probíhá z velké části v terénu a studenti si vyzkouší více průzkumných a praktických činností. Kompletní pětidenní program se skládá vždy z odpoledního a dopoledního bloku. Program je doplněn exkurzí do záchranné stanice pro zraněné živočichy a seznámením s fungováním nízkoenergetické budovy Centra ekologické výchovy Kladno.
Vzdělávací program pro rodiče s předškolními dětmi
Finanční podpora 33 500,- Kč
Aktivita byla připravena jako společně strávený víkend rodin ve středisku NSEV Kladno-Čabárna. Program tvořily různé aktivity – povídání o přírodě, s přihlédnutím k aktuální době i klimatickým podmínkám, tvořivé činnosti a hry s přírodovědnou tematikou, do kterých se zapojovali společně rodiče s dětmi. Program byl zaměřený na konkrétní roční období a na zvířata z volné přírody i domácí. Součástí byl i tematický podvečerní program – promítání a společenské hry a doplňková moderovaná prohlídka záchranné stanice, zookoutku ekocentra a minifarmy střediska.
Ekologicky šetrné hospodářství – chov malých přežvýkavců
Finanční podpora 122 000,- Kč
Aktivita poskytne základní orientaci v oboru zájemcům o chov především koz a ovcí nejen v zájmových chovech, ale i na malých farmách ekologicky šetrným způsobem, podporujícím přirozenou péči o krajinu a přírodu. Cílem je přiblížit frekventantům welfare chovu zvířat, seznámit je se zooveterinárními a administrativními zásadami, možnostmi realizace finálních i vedlejších produktů. V neposlední řadě též poskytne návody na zřízení vlastního chovu, včetně registrace, zajistí informovanost o zásadách ekologicky šetrné pastvy, protierozních opatřeních na orné i ostatní půdě a využití malých přežvýkavců při péči o chráněné území.
EVP pro MŠ: Ovoce a zelenina všemi smysly
Finanční podpora 27 000,- Kč
Aktivita umožňuje využití permakulturních, případně školních zahrad s výsadbou ovocných stromů. V programu se děti dozví informace o ovoci a zelenině. Během programu děti projdou s lektory barvy, tvary, chutě. Pokud program proběhne venku, lektor s dětmi pracuje na záhonu, kde pozorují semena, květy, plody, půdu. Do programu se zapojují říkanky, hádanky, písničky, demonstrace plodů a rostlin, doplněná o případné ochutnávky sezónní nabídky.
Ekologické centrum Orlov, o.p.s.
Finanční podpora všech projektů ve výši 200 000,- Kč
Zachraňte veverku, veverka obecná
Projekt spočívá ve vypracování informačních materiálů o stavu a ochraně veverky obecné, která je podle vyhlášky vedena v kategorii ohrožený druh. Byly připraveny a vydány materiály a metodiky k vzdělávacímu programu a pronajat prostor pro zázemí záchranné stanice a pozemky pro umístění chovných zařízení. Došlo k přípravě aplikace poradny na nových webových stránkách Ekologického centra Orlov, úpravě biotopu spolu se stavbou voliéry pro ukázku a umístění poraněných jedinců a byly vytištěny první informační materiály k projektu. Vzdělávací program ve školských zařízeních bude sestavován dle věkové kategorie žáků a žáci se seznámí se životem veverek a s jejich ochranou.
Terénní přírodovědecká exkurze
V rámci harmonogramu projektu bylo zajištěno zpracování metodik terénních vycházek a formou letáků popis vycházek a s využitím autorských fotografií i pomocný výukový materiál pro jednotlivé terénní exkurze. Tematicky budou vycházky orientovány na jednotlivé biologické obory. Při všech terénních exkurzích bude kladen důraz na aplikovanou ekologii a účastníci budou seznamováni s moderními způsoby vedení managementových ochranářských opatření. Dále jsou připraveny materiály pro webové stránky, které budou spuštěny v letošním roce.
Venkovní expozice obojživelníků a plazů ČR
Projekt je zaměřen na vybudování stálé expozice biotopových stanovišť pro jednotlivé druhy obojživelníků a plazů ČR. Expozice bude využívána při prohlídkách farmy a při vzdělávacích programech. Účastníci programu se seznámí s daným živočichem, jeho biotopem a životním cyklem. Dozvědí se o jeho výskytu, způsobu života, rozmnožování a ochraně. Součástí expozice bude ukázka biotopů jako jednotky nutné k existenci druhu, ale i s jednotlivými zástupci herpetofauny ČR. Ke každé skupině zvířat bude vytvořen samostatný vzdělávací materiál a program bude korespondovat s rámcovými vzdělávacími programy základních a středních škol.
PANDA – ekologická internetová soutěž
Soutěž zaměřená na oblast ekologie a ochrany přírody. Soutěž vytváří díky kontaktu s účastníky projektu zpětnou vazbu, kterou budou posilovat také komentovaná fóra k ekologickým otázkám, která budou otevřena na webových stránkách. Zde se za pomoci zapojených odborníků budou řešit určité ekologické situace. Projekt předpokládá zapojení účastníků přímo do určitých činností projektu (vedení odborných fór). Vlastní soutěž proběhne 24 bodovanými koly, v kterých budou účastníci odpovídat na otázky z ekologie, ochrany životního prostředí a biologie. V rámci soutěže budou řešit modelové situace. Každé kolo bude bodováno a 12 nejlepších se na závěr zúčastní finálového kola, které bude pořádané Ekologickým centrem Orlov.
Zasaď si svůj strom,
Projekt bude probíhat jako volnočasová aktivita a úvodem do projektu bude teoretická část, která bude obsahovat soubory přednášek o životním prostředí, lesu jako ekosystému aj. Přínosem bude ukázat dětem, jak dlouho trvá, než strom vyroste, a poté, co si účastníci projdou tímto procesem, bude jejich vědomí chránit lesní společenstva naprosto přirozené.
Farmaříme
Projekt by měl děti seznámit s chovem hospodářských zvířat a s možností, jak utvářet životní prostředí prostřednictvím rozvoje zemědělství, zviditelnit vliv malochovů na krajinotvorbu a dostat do podvědomí dětí, že farmaření je způsob, jak utvářet životní prostředí a prostředí kolem nás.
Agentura Koniklec, o.s.
Barrandien nejen dětem
Finanční podpora 200 000,- Kč
Hlavním cílem projektu je environmentální výchova dětí a osvěta dospělých v části regionu, který náleží do území kandidátského Geoparku Joachima Barranda. K naplnění tohoto záměru bude využito mimořádně hodnotné území geoparku, kde bude prováděna EVVO s využitím technologicky inovativních prvků vhodných jako alternativa ke klasickým metodám používaným v terénu. Projekt je přínosem pro myšlenku environmentální interpretace prostřednictvím geoparků, jejíž podstatou není ochrana geologického dědictví, ale sbližování lidí s přírodou a krajinou skrz geologii. Cílem je i zvýšit vnímavost obyvatel k přírodnímu prostředí a posilovat jejich environmentální senzitivitu
Křivoklátsko, o.p.s.
Simulační hra: CHKO, nebo NP Křivoklátsko?
Finanční podpora 57 500,- Kč
Projekt je zaměřen na poznání CHKO Křivoklátsko – její význam historický, biologický, geologický, hospodářský a realizaci hry o možnosti vyhlášení NP Křivoklátsko. Studenti středních škol tři dny sbírají dokumentaci, monitorují chráněné rostliny, živočichy, seznamují se s NPR a PR, které by měly být součástí NP Křivoklátsko. Během těchto dnů získávají informace a názory od občanů a zástupců dotčených obcí s pracovníky Správy CHKO a ostatními subjekty jako LČR, Lesní správa Křivoklát, podnikateli. Čtvrtý den zástupci školních týmů diskutují o kladech a záporech zřízení NP nebo ponechání současné CHKO.
EKO Gymnázium A SOŠ Poděbrady
Funkční studium pro školní koordinátory EVVO
Finanční podpora 96 000,- Kč
Studium je akreditováno MŠMT ČR. Je koncipováno do 3 tematických bloků v celkovém rozsahu 64 hodin. Z toho 32 hodin manažerský blok, 16 hodin metodický blok a 16 hodin blok odborný. Lektorsky je studium zajištěno předními odborníky na danou problematiku. Kurz je realizován na základě zájmu pedagogů ve funkci školních koordinátorů EVVO škol Středočeského kraje a zájmem a cílem je zachování profesní přípravy učitelů v oblasti EVVO.
ZŠ a PŠ Beroun
Ekologizace provozu školy – třídění odpadu
Finanční podpora 30 877,- Kč
Jednotlivé učebny byly vybaveny nádobami na třídění odpadu. Zároveň školu navštívil Tonda Obal na cestách – výukový program o třídění odpadu zajišťovaný firmou EKO-KOM. Sborovny byly také vybaveny nádobami na třídění odpadu a jedna také lisem na PET. Druhý lis byl umístěn do školní dílny. Odvětraný koš na bioodpad poslouží na odkládání zbytků při vaření v rámci předmětů pracovní činnosti a pracovní výchova. Bioodpad a rostlinný odpad z pěstitelských prací na školní zahradě budeme ukládat do dřevěného kompostéru, žáci se při tom naučí správnému postupu při kompostování.
ZŠ, MŠ a PŠ Jesenice
Cesta k přírodě a lidem
Finanční podpora 160 420,- Kč
Hlavním záměrem projektu je další zkvalitnění výchovy a vzdělávání žáků se zdravotním postižením v oblasti environmentální výchovy. Hlavní aktivity: aktualizace dlouhodobého plánu EVVO do roku 2018, činnost přírodovědného ateliéru, snížení ekologické stopy školy, další etapa ve zřizování přírodní učebny, školní a oblastní kolo přírodovědné soutěže Jesenická stezka, školní aktivity (adaptační pobyt, zimní a letní turistický pobyt, poznávací expedice do okolí, soutěže, projekty).
VOŠ a SOŠ Březnice
Naučná stezka na ekologické školní zahradě
Finanční podpora 114 500,- Kč
Vznik naučné stezky v prostorách školní zahrady a ovocného sadu by měl sloužit k bližšímu seznámení se zahradními, polními, ovocnými i léčivými rostlinami nejen studentům školy, ale i ostatním zájemcům. Tvorba stezky a její využití k EVVO a k udržitelnému rozvoji, ochraně přírody a krajiny bude sloužit k problémovému vyučování biologie, ekologie, základů přírodních věd, pěstování rostlin, praxe i mechanizace, dále k terénním cvičením v jednotlivých předmětech.
Ručičky, o.s., ZŠ Zruč nad Sázavou
Putování za Blanickým rytířem
Finanční podpora 28 403,- Kč
Projekt byl zahájen souborem výukových programů, které proběhly v Podblanickém ekocentru ve Vlašimi. Součástí projektu byla obnova školní zahrady a dokončení přírodní učebny. Zároveň byla uspořádána třídenní vlastivědná exkurze na Podblanicko, jejíž součástí byl výukový program „Co se skrývá na dně", prohlídka místní paraZOO a celodenní turistický výlet na horu Blaník.
DDM Mladá Boleslav
Z čeho je můj život?
Finanční podpora 63 100,- Kč
Jedná se o cca půlroční tematický blok akcí a aktivit pro MŠ a ZŠ a rodiny s dětmi z okresu Mladá Boleslav. Cílem je v praktické podobě poznat a pochopit procesy, jakými z přírody získáváme vše, na čem závisí náš život, a uvědomit si neoddělitelnou provázanost lidského světa s živou i neživou přírodou, jejími zdroji a ohroženími. Žáci se svými pedagogy zpracují samostatné projekty a výstupy a připraví se na praktickou úkolovou stezku (s lanovými překážkami), která prověří jejich znalosti a dovednosti.
DDM Ostrov Slaný
Den Země
Finanční podpora 26 000,- Kč
Pravidelná osvětová akce s programem pro širokou veřejnost se zaměřením na ekologická témata. Pravidelně se jí účastní pedagogové s dětmi místních MŠ a ZŠ, kteří mohou v nabízených programech načerpat inspiraci pro vlastní zařazení eko-výchovy do svých předmětů či projektů. Cílem je vypěstovat návyky k ohleduplnému hospodaření s přírodními zdroji a předejít lhostejnosti k odpadové problematice – Předcházej a recykluj!
Environmentální výchova pro předškolní děti
Finanční podpora 43 000,- Kč
Projekt je zaměřen na cílovou skupinu předškolních dětí. Jedná se o jedno- a vícehodinové programy ekologicky a přírodovědně zaměřených aktivit probíhajících formou výjezdů do jednotlivých MŠ v dopoledních blocích. Cílem je hravou formou pěstovat u dětí kladný vztah k okolní přírodě, životnímu prostředí, fauně a flóře.
Medový den
Finanční podpora 13 000,- Kč
Představení a přiblížení včelařství široké veřejnosti, která se seznámí s aktivitami, které jsou dodnes vykonávány v souladu s přírodou. Setkání s včelařem – povídání o životě včel, ukázka včelích produktů. Soutěž o nejlepší recept s použitím medu. Pro děti je připraven včelařský rébus o ceny, rozmanité výtvarné dílny – výroba svíček z včelích pláství, odlévání plovoucích svíček, výroba zvířátek z ořechů…
ZO ČSOP Pátek
Čtvrtletník environmentálního vzdělávání
Finanční podpora 200 000,- Kč
Čtvrtletník bude vydáván za účelem obeznámení veřejnosti s aktuální problematikou životního prostředí a zemědělství ve Středočeském kraji. Dále bude obsahovat aktuální informace z ekologických center, záchranných stanic a činnosti Odboru životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Středočeského kraje.