Kontakty
Bc. Věra Škaloudová
odborný referent pro řízení projektů v obl. ŽP, EVVO
tel.: 257 280 848, 725 765 888
skaloudova@kr-s.cz
Mgr. Ing. Jaroslava Danihelková
odborný referent pro řízení projektů v obl. ŽP, EVVO
tel.: 257 280 117, 702 147 605
danihelkova@kr-s.cz
Aktuality z environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty (EVVO)
Back Konference „Do nitra Čech“ národního geoparku Kraj blanických rytířů
Ve dnech 17. a 18. října 2024 se konala konference „Do nitra Čech“ národního geoparku Kraj blanických rytířů (KBR). Konference probíhala v prostorách Podblanického ekocentra ČSOP Vlašim, které je jedním z našich krajských středisek ekologické výchovy Středočeského kraje.
Dvoudenní akcí se završily oslavy k 10 letům národního geoparku Kraj blanických rytířů. Oslava to byla přímo fascinující. A jak se na pořádného oslavence patří, slavilo se rovnou dva dny. Prvním dnem oslav byla konference nabušená spoustou přednášek s tematickými bloky o geoparcích, geologickém dědictví a přírodě, kultuře a krajině, geoturismu a interpretace přírodního dědictví. Konference byla ohlédnutím za dosavadní existencí geoparku, na programu bylo také mezioborové setkání a sdílení poznatků o geologickém, přírodním a kulturním dědictví národního geoparku KBR.
V první den oslav se svými příspěvky v rámci konference vystoupili ředitelka národního geoparku KBR Kateřina Červenková, hlavní geolog geoparku Michal Nekl, ochraně přírody v aktivním hadcovém lomu se věnovala Hana Pánková, tajemství skrytá v hlubinách Českého masivu poodkryl Jakub Trubač, zvětráváním žul na Melechově z pohledu geochemie nás provedl Václav Procházka, houbám a geologickému podloží na Podblanicku se věnoval příspěvek Jana Borovičky. V odpolední části konference nás zasvětila do nových poznatků o lovecko-sběračském osídlení Posázaví Tereza Davidová, historií hledání a dolování uhlí na Podblanicku se věnoval příspěvek Václava Zemka, se zaniklými sklárnami na Podblanicku nás seznámil Milan Štědra, dendrologickou výpravu Karla Slavoje Amerlinga na Podblanicko v roce 1858 nám přiblížil Jindřich Nusek, produktová manažerka geoparku KBR Jana Špačková nám prozradila recept na úspěch v rámci destinačního managementu geoparku KBR a novodobé objekty na Blaníku nám představil manažer pozemkového spolku Martin Klaudys. Kdo z vás by čekal na bájném Malém Blaníku legendární Thorovo kladivo?
A jak jsme již zmiňovali, oslava to byla dvoudenní. Po přednáškovém dni jsme si nazuli trekové boty a vyrazili jaksepatří do terénu. Celodenní exkurzí po modelových lokalitách geoparku KBR nazvanou Do nitra Čech proti proudu času nás provedl hlavní geolog geoparku Michal Nekl. Exkurze volně navazovala na přednášku o geologii národního geoparku KBR v souvislostech a představila procesy formující krajinu Středočeského kraje. Účastníci exkurze tak doslova sestoupili od současnosti k dávnověku a od povrchu Země do žhavých hlubin jejího nitra.
Environmentální vzdělávání, výchova a osvěta (EVVO)
Environmentální vzdělávání, výchova a osvěta (EVVO) by měla vést k myšlení a jednání, které je v souladu s principem trvale udržitelného rozvoje, k vědomí odpovědnosti za udržení kvality životního prostředí a k úctě k životu ve všech jeho formách (§ 16 zákona č. 17/1992 Sb., o životním prostředí).
Většina legislativních opatření zaměřených na zlepšení stavu životního prostředí je postavena na zásadě osobní odpovědnosti, ke které musí být lidé připraveni. Lidé by měli změnit svůj vztah k přírodnímu prostředí na kladný, zajímat se o stav a vývoj životního prostředí, změnit své postoje a hodnoty, naučit se předpokládat důsledky svého jednání a vyvarovat se jich předem. Proto je velmi důležitá EVVO, která by se měla připojit ke všeobecnému vzdělávání všech členů společnosti. Pro ochranu životního prostředí jsou sice legislativní a ekonomické nástroje nutné, ale kladný vztah společnosti k němu, který je podmínkou správného chování a jednání i v situacích, které nelze právně ošetřit, zabezpečit nemohou.
Jak je realizováno EVVO ve Středočeském kraji
Prioritou Středočeského kraje je vytvořit funkční systém environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty zaměřující se rovnoměrně na všechny skupiny obyvatel, oblasti života a celé území kraje. Tato snaha je podložena rozhodujícím dokumentem Koncepce environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty Středočeského kraje – aktualizace pro roky 2021–2026 (dále Koncepce EVVO SK).
Účelem Koncepce EVVO SK je navržení opatření, jak systematicky a dlouhodobě působit na občana ve Středočeském kraji pro zvýšení jeho informovanosti, znalostí a dovedností k ochraňování životního prostření, k prevenci jeho poškozování a motivování okolí k životu v souladu s přírodou.
Na praktické úrovni zajišťování a naplňování Koncepce EVVO SK volí Středočeský kraj cestu podávání žádostí o dotace na financování konkrétních projektů od jednotlivých žadatelů z celého Středočeského kraje, kteří se environmentální výchovou a osvětou zabývají. Od roku 2015 jsou dotace poskytovány v souladu s Programem pro poskytování dotací z rozpočtu Středočeského kraje na EVVO.
Snahou Středočeského kraje je pomocí realizace akčního plánu Koncepce EVVO SK přinést pozitivní změny v oblasti EVVO. Jedná se především o podporu rozvoje pestré nabídky kvalitních programů EVVO, zvýšení odpovědného přístupu občanů, veřejné správy a podnikatelů k životnímu prostředí a o zajištění profesionálního zázemí všem poskytovatelům služeb v oblasti EVVO pro přípravu kvalitních programů na odborné úrovni odpovídající potřebám jednotlivých cílových skupin.
V současné době Středočeský kraj naplňuje v oblasti EVVO několik hlavních cílů:
- realizace akčního plánu Koncepce EVVO SK
- podpora činnosti středisek EVVO na území Středočeského kraje
- podpora činnosti záchranných stanic pro handicapované živočichy na území Středočeského kraje
Z hlediska finančního zajištění se k realizaci těchto cílů využívá rozpočet Středočeského kraje.