Nejvyšší správní soud v Brně rozhodl o všech podaných návrzích na neplatnost hlasování a neplatnost volby kandidáta ve volbách do Senátu Parlamentu České republiky. Činnost okrskové volební komise je tudíž ukončena a obecní úřad může přistoupit k vyplacení odměn.
Volby do 1/3 Senátu Parlamentu České republiky ve dnech 20. a 21. září 2024 (1. kolo) a ve dnech 27. a 28. září 2024 (2. kolo) ve Středočeském kraji
Senát má 81 senátorů, kteří jsou voleni na dobu 6 let. Každé dva roky se volí třetina senátorů. V roce 2024 se ve Středočeském kraji volí senátoři ve volebním obvodu č. 38 – se sídlem v Mladé Boleslavi, vol. obvodu č. 41 – se sídlem v Benešově a dále ve volebních obvodech č. 8 – se sídlem v Rokycanech a vol. obvodu č. 29 – se sídlem v Litoměřicích, které svým územním členěním zasahují do Středočeského kraje.
1. kdo může kandidovat?
Státní občan České republiky, který alespoň druhý den voleb dosáhl věku 40 let, není omezen na svéprávnosti k výkonu volebního práva.
2. kdo může podat přihlášku k registraci?
Přihlášku k registraci mohou podat registrované politické strany/hnutí, jejichž činnost nebyla pozastavena, a jejich koalice. Navíc může kandidovat i nezávislý kandidát, který podává přihlášku tzv. „sám za sebe“.
Lhůta pro podání přihlášek k registraci končí dne 16. července 2024 v 16 hod.
Každá politická strana/hnutí a koalice může podat pro volby do Senátu pouze jednu přihlášku k registraci v každém volebním obvodu; a to pouze prostřednictvím zmocněnce. Pokud politická strana/hnutí podává přihlášku samostatně, nemůže již být členem koalice. Každá politická strana/hnutí může být členem pouze jedné koalice v daném volebním obvodu. Za přihlášku k registraci podanou koalicí se považuje ta, kterou všechny společně kandidující politické strany/hnutí jednoznačně na přihlášce k registraci jako koaliční označí, uvedou, kdo je členem koalice, a stanoví její název. Pokud politická strana/hnutí přihlásí kandidáta v rámci této koalice pro 1 volební obvod, může v dalších obvodech přihlásit jiného kandidáta samostatně nebo jako součást jiné koalice.
Každý kandidát může kandidovat pouze v jednom volebním obvodu, na jedné přihlášce k registraci.
Registrační úřad komunikuje se zmocněncem nebo přímo s nezávislým kandidátem (ten zmocněnce nemá). Zmocněncem nemůže být osoba mladší 18 let nebo kandidát nebo osoba s omezenou svéprávností.
3. náležitosti přihlášky k registraci
Jednotlivé náležitosti podrobně upravuje § 61 odst. 1 zákona č. 247/1995 Sb., o volbách do Parlamentu České republiky, a o změně a doplnění některých dalších zákonů. V odst. 2 téhož ustanovení je výčet příloh k přihlášce k registraci. Zejména vlastnoručně podepsané prohlášení kandidáta, doklad o státním občanství a potvrzení o složení kauce 20 tis. Kč. (účet u ČNB zřídí pověřený obecní úřad v sídle volebního obvodu). Nezávislý kandidát musí přiložit také petici podporující jeho kandidaturu (musí obsahovat více jak 1000 podpisů oprávněných voličů z volebního obvodu, kde kandiduje).
4. projednání přihlášek k registraci
Pověřený obecní úřad v sídle volebního obvodu přezkoumá ve lhůtě od 16. do 22.července 2024 přede dnem voleb podané přihlášky k registraci. Ve lhůtě 49 dnů přede dnem voleb (tj. 2. srpna 2024) vydává pověřený obecní úřad v sídle volebního obvodu rozhodnutí o registraci nebo o odmítnutí přihlášky k registraci.