Kontakty

ADRESA:
Oddělení zahraniční spolupráce a protokolu
Zborovská 11
150 21 Praha 5
 

KONTAKTY:           

Mgr. Lucie Barber                  257 280 324
 

Ing. Vladislava Veselá            257 280 102

Ing.Simona Šenkýřová           257 280 325

 

Zahraniční spolupráce Středočeského kraje

Středočeský kraj si uvědomuje význam meziregionální i mezinárodní spolupráce v rámci Evropy a přikládá jí velkou důležitost. Proto, již od počátků své existence, usiluje o dobré zahraniční vztahy, které by byly prospěšné pro občany kraje. Spolupráce Středočeského kraje s evropskými i mimoevropskými regiony probíhá zejména v oblasti cestovního ruchu, regionálního rozvoje, inovačních technologií, investičních příležitostí, kultury, školství, sportu, v menší míře také v oblasti sociálních věcí. Pro samosprávu jsou velmi důležitá setkávání a výměny informací s partnerskými regiony, díky nimž lze získávat oboustranně zajímavé podněty pro každodenní práci. 

Spolupráce čtyř partnerských regionů čili Čtyřdohoda

První mezinárodní dohodu uzavřel v roce 2001 s francouzským regionem Burgundsko. V roce 2003 následovalo čtyřstranné prohlášení o spolupráci mezi Středočeským krajem, regionem Burgundsko, Opolským vojvodstvím v Polsku a německou spolkovou zemí Porýní-Falc. Tato tzv. síť 4 regionálních partnerů (4-Dohoda) byla v době svého založení prvním projektem, který sdružoval účastníky z členských i kandidátských regionů Evropské unie a vytvářel zejména projekty zaměřené na mobilitu a vzdělávání mládeže, v posledních letech se však oblasti spolupráce značně rozšířily i do dalších oblastí, zejména do  inovací a cestovního ruchu.

Rozšíření partnerství do Polska i na Slovensko

Mezi další partnery Středočeského kraje patří např. Mazowiecké vojvodství, Bratislavský samosprávný kraj a čínská provincie Sichuan.V roce 2018 byla podepsána dohoda o spolupráci s Dolnoslezským vojvodstvím v Polsku a v září 2019 bylo podepsáno Memorandum o spolupráci mezi Středočeským krajem a Kyjevskou oblastí (Ukrajina). V září 2021 bylo pak podepsáno memorandum s župou Pešť.

V jakých oblastech regiony nejčastěji spolupracují?

Spolupráce s evropskými i neevropskými regiony probíhá především v oblasti kultury, školství, sportu, cestovního ruchu, regionálního rozvoje a inovací. Pro samosprávu jsou velmi prospěšná setkávání a výměny informací s partnerskými regiony, díky nimž lze získávat oboustranně velmi zajímavé podněty pro každodenní práci. V letošním roce nás čeká velký úkol: zapojit se do prezentace ČR během českého předsednictví a snažit se spoluobčanům ukázat, co pro nás znamená Evropská unie a jaký význam mají naše interregionální mezinárodní projekty.

  

Informace z odborů

Informace z odborů

Delegace ze Středočeského kraje jednala s župou Pešť

 

Zatímco hlavním tématem jednání zástupců vedení Středočeského kraje s představiteli župy Pešť byl cestovní ruch a regionální rozvoj, s maďarským ministrem inovací a technologií hejtmanka a manažeři SIC debatovali především o možnostech spolupráce ve vědě a výzkumu.

„Bylo to teprve první jednání se zástupci župy Pešť. Jde o maďarský region, s nímž máme mnoho společného. Minimálně v tom, že v obou případech obklopujeme hlavní město státu. Nabízí se spolupráce například v lázeňství, muzejnictví, v oblasti hudby, ve vinařství, v regionálním rozvoji, ale i ve školství a vzdělávání. Našim partnerům jsme představili Středočeské inovační centrum. Shodli jsme se také na nutnosti užší spolupráce regionů na platformě visegrádské čtyřky,“ vyzdvihla hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová po setkání s předsedou Valného shromáždění župy Pešť Istvánem Szabó.

Jednání hejtmanky Středočeského kraje a zástupců SIC s ministrem inovací a technologií Maďarska panem Lázsló Palkovicsem navázalo na schůzku v obdobném složení před půl rokem v Praze.

„Středočeské inovační centrum chce být českým lídrem na poli výzkumu a inovací. Lákáme do regionu mozky z celého světa. S panem ministrem jsme si vyměnili řadu cenných zkušeností, mluvili jsme o další spolupráci, například v oblasti smart řešení pro obce a venkov,“ informovala hejtmanka. V průběhu cesty se delegace Středočeského kraje v čele s hejtmankou Jaroslavou Pokornou Jermanovou setkala také se zástupci Integrované technické školy Benešov, jejíž studenti jsou v Maďarsku v těchto dnech na praxi v rámci programu Erasmus +. „Studenti jsou momentálně ve firmě, která vyrábí automaty pracující s bankovkami. Podle toho, co jsem slyšela, tak jsou tady nadšení,“ zmínila hejtmanka.

ODKAZY na důležité projekty