Kontakty

ADRESA:
Oddělení zahraniční spolupráce a protokolu
Zborovská 11
150 21 Praha 5
 

KONTAKTY:           

Mgr. Lucie Barber                  257 280 324
 

Ing. Vladislava Veselá            257 280 102

Ing.Simona Šenkýřová           257 280 325

 

Zahraniční spolupráce Středočeského kraje

Středočeský kraj si uvědomuje význam meziregionální i mezinárodní spolupráce v rámci Evropy a přikládá jí velkou důležitost. Proto, již od počátků své existence, usiluje o dobré zahraniční vztahy, které by byly prospěšné pro občany kraje. Spolupráce Středočeského kraje s evropskými i mimoevropskými regiony probíhá zejména v oblasti cestovního ruchu, regionálního rozvoje, inovačních technologií, investičních příležitostí, kultury, školství, sportu, v menší míře také v oblasti sociálních věcí. Pro samosprávu jsou velmi důležitá setkávání a výměny informací s partnerskými regiony, díky nimž lze získávat oboustranně zajímavé podněty pro každodenní práci. 

Spolupráce čtyř partnerských regionů čili Čtyřdohoda

První mezinárodní dohodu uzavřel v roce 2001 s francouzským regionem Burgundsko. V roce 2003 následovalo čtyřstranné prohlášení o spolupráci mezi Středočeským krajem, regionem Burgundsko, Opolským vojvodstvím v Polsku a německou spolkovou zemí Porýní-Falc. Tato tzv. síť 4 regionálních partnerů (4-Dohoda) byla v době svého založení prvním projektem, který sdružoval účastníky z členských i kandidátských regionů Evropské unie a vytvářel zejména projekty zaměřené na mobilitu a vzdělávání mládeže, v posledních letech se však oblasti spolupráce značně rozšířily i do dalších oblastí, zejména do  inovací a cestovního ruchu.

Rozšíření partnerství do Polska i na Slovensko

Mezi další partnery Středočeského kraje patří např. Mazowiecké vojvodství, Bratislavský samosprávný kraj a čínská provincie Sichuan.V roce 2018 byla podepsána dohoda o spolupráci s Dolnoslezským vojvodstvím v Polsku a v září 2019 bylo podepsáno Memorandum o spolupráci mezi Středočeským krajem a Kyjevskou oblastí (Ukrajina). V září 2021 bylo pak podepsáno memorandum s župou Pešť.

V jakých oblastech regiony nejčastěji spolupracují?

Spolupráce s evropskými i neevropskými regiony probíhá především v oblasti kultury, školství, sportu, cestovního ruchu, regionálního rozvoje a inovací. Pro samosprávu jsou velmi prospěšná setkávání a výměny informací s partnerskými regiony, díky nimž lze získávat oboustranně velmi zajímavé podněty pro každodenní práci. V letošním roce nás čeká velký úkol: zapojit se do prezentace ČR během českého předsednictví a snažit se spoluobčanům ukázat, co pro nás znamená Evropská unie a jaký význam mají naše interregionální mezinárodní projekty.

  

Informace z odborů

Informace z odborů

Novoroční číše vína v Mohuči a jednání o spolupráci v Trevíru

Ve dnech 7. - 8. 1. 2019 radní Středočeského kraje přijali pozvání ministerské předsedkyně spolkové země Porýní Falc na Novoroční číši vína. Malu Dreyer ve své řeči připomínala význam evropské spolupráce, humanitní cíle a hlavně vyzdvihovala výbornou ekonomickou sílu Porýní-Falc, která svou ekonomikou patří mezi jednu ze tří nejsilnějších spolkových zemí a nezaměstnanost je i za současné situace stále velmi nízká.

Po proslovu byla možnost pohovořit s mnoha účastníky akce – oslovil nás pan Hans-Josef Bracht, viceprezident zemského sněmu, který v dobrém rozmaru vzpomínal na loňskou návštěvu v Kutné Hoře. Delegaci přišla pozdravit státní tajemnice paní Heike Raab a vedoucí zahraničního oddělení a mezinárodní spolupráce pan Deniz Alkan s námi jednal o dalším pokračování úspěšné spolupráce a významu studentských projektů. O tyto projekty i formy spolupráce se velmi zajímala i generální konzulka paní Kristina Larischová, která se během večera k naší Středočeské delegaci připojila.

Druhý den radní absolvovali dvouhodinovou cestu z Mohuče do města Trevíru, které patří do kulturního dědictví UNESCO. V městě navštívili všechny významné pamětihodnosti a i přes nepřízeň počasí obdivovali římské lázně, impozantní bránu Porta Negra, místní chrámy a kostely. Odpoledne byla naplánována návštěva zemského muzea, spravujícího rozsáhlé sbírky z doby římského impéria.  Ředitel muzea, pan Marcus Reuter, nám v muzeu ukázal nejcennější součásti sbírky a s radním Horčičkou projednal možnost brzké výměny odborných pracovníků a to zejména archeologů. „Pro Ústav archeologické památkové péče středních Čech bude velmi zajímavé ponaučit se od svých německých kolegů, kterak přistupují k organizaci a certifikaci svých exponátů a jak připravují putovní výstavy,“ dodal radní Horčička. 

ODKAZY na důležité projekty