Kontakty

ADRESA:
Oddělení zahraniční spolupráce a protokolu
Zborovská 11
150 21 Praha 5
 

KONTAKTY:           

Mgr. Lucie Barber                  257 280 324
 

Ing. Vladislava Veselá            257 280 102

Ing.Simona Šenkýřová           257 280 325

 

Zahraniční spolupráce Středočeského kraje

Středočeský kraj si uvědomuje význam meziregionální i mezinárodní spolupráce v rámci Evropy a přikládá jí velkou důležitost. Proto, již od počátků své existence, usiluje o dobré zahraniční vztahy, které by byly prospěšné pro občany kraje. Spolupráce Středočeského kraje s evropskými i mimoevropskými regiony probíhá zejména v oblasti cestovního ruchu, regionálního rozvoje, inovačních technologií, investičních příležitostí, kultury, školství, sportu, v menší míře také v oblasti sociálních věcí. Pro samosprávu jsou velmi důležitá setkávání a výměny informací s partnerskými regiony, díky nimž lze získávat oboustranně zajímavé podněty pro každodenní práci. 

Spolupráce čtyř partnerských regionů čili Čtyřdohoda

První mezinárodní dohodu uzavřel v roce 2001 s francouzským regionem Burgundsko. V roce 2003 následovalo čtyřstranné prohlášení o spolupráci mezi Středočeským krajem, regionem Burgundsko, Opolským vojvodstvím v Polsku a německou spolkovou zemí Porýní-Falc. Tato tzv. síť 4 regionálních partnerů (4-Dohoda) byla v době svého založení prvním projektem, který sdružoval účastníky z členských i kandidátských regionů Evropské unie a vytvářel zejména projekty zaměřené na mobilitu a vzdělávání mládeže, v posledních letech se však oblasti spolupráce značně rozšířily i do dalších oblastí, zejména do  inovací a cestovního ruchu.

Rozšíření partnerství do Polska i na Slovensko

Mezi další partnery Středočeského kraje patří např. Mazowiecké vojvodství, Bratislavský samosprávný kraj a čínská provincie Sichuan.V roce 2018 byla podepsána dohoda o spolupráci s Dolnoslezským vojvodstvím v Polsku a v září 2019 bylo podepsáno Memorandum o spolupráci mezi Středočeským krajem a Kyjevskou oblastí (Ukrajina). V září 2021 bylo pak podepsáno memorandum s župou Pešť.

V jakých oblastech regiony nejčastěji spolupracují?

Spolupráce s evropskými i neevropskými regiony probíhá především v oblasti kultury, školství, sportu, cestovního ruchu, regionálního rozvoje a inovací. Pro samosprávu jsou velmi prospěšná setkávání a výměny informací s partnerskými regiony, díky nimž lze získávat oboustranně velmi zajímavé podněty pro každodenní práci. V letošním roce nás čeká velký úkol: zapojit se do prezentace ČR během českého předsednictví a snažit se spoluobčanům ukázat, co pro nás znamená Evropská unie a jaký význam mají naše interregionální mezinárodní projekty.

  

Informace z odborů

Informace z odborů

Summit starostů Tchaj-pej 2021 na téma Chytré město

Dnes se uskutečnil Summit starostů a guvernérů Chytré město 2021 pořádaný městem Tchaj-pej, na který byl Středočeský kraj přizván ekonomickou divizí České ekonomické a kulturní kanceláře Tchaj-pej v Praze.

Účastníky konference přivítal radní města Tchaj-pej pan Wen-je Ko, který ve svém proslovu vyjádřil zklamání nad tím, že účastníci nemohou diskutovat u kulatých stolů společně, jak bývalo zvykem, ale zároveň kvitoval všeobecný rozmach a rozšíření komunikačních technologií a využívání různých prezentačních platforem pro online setkávání, která se nyní stávají běžnou normou pro společenský styk a jsou běžně využívaným a pro všechny dostupným nástrojem.

Po zahajovacím projevu lídrů města Tchaj-pej byla zahájena diskuse u virtuálního kulatého stolu na téma „Chytrá města v boji proti pandemii Covid 19 a vize návratu do normálu“

Během této téměř dvouhodinové diskuse vystoupil se svým příspěvkem i náměstek hejtmanky pro oblast regionálního rozvoje a územního plánování Jiří Snížek (Piráti).

„Považuji za důležité využít tuto příležitost a představit partnerům z celého světa výzkumné ústavy světové úrovně, které u nás ve Středočeském kraji máme. Jsme sice jen malý region v srdci Evropy, ale shlukuje se zde několik společností a vědeckých institucí, které hned v počátku pandemie zaměřily svůj výzkum na využití technologií v boji proti pandemii Covid 19,“ zhodnotil svoji prezentaci náměstek Snížek.

Postupně tedy představil Středočeské inovační centrum a jeho iniciativy i spolupráci s jednotlivými firmami, výzkumnými institucemi a fakultou informatiky, robotiky a kybernetiky na ČVUT. „Jako správný směr pro návrat k normálu vidím soustředění se na rozvoj inovací v rámci regionu, životního prostředí a souvisejících projektů. S pomocí našich výzkumných institucí budeme aplikovat výzkum na řešení potřeb a výzev společnosti. Poskytneme také podporu růstu inovací a digitalizace ve společnosti, které díky naší odbornosti mohou snáze dosáhnout svých cílů a zefektivnit svoji činnost,“ uzavřel svoje vystoupení Jiří Snížek.

V rámci stejného bloku vystoupil také starosta města Kolín Michael Kašpar, který je zároveň předsedou nově ustaveného Výboru pro digitalizaci a chytrý kraj. Ten účastníkům představil aplikaci pro občany, kterou město Kolín představilo pro usnadnění komunikace s občany a rychlejšímu řešení jejich problémů.

Z ostatních regionů a účinkujících je třeba zmínit i primátora hlavního města Praha Zdeňka Hřiba, region Západní Anglie a jeho starosta Timothey Bowles, viceprezidentku regionu Štrasburk ve Francii Anne-Marie Jean či místostarosta Budapešti Gábor Kerpel-Fronius.

Ke konci prvního dne jednání, které z větší části probíhalo pouze na komunikační platformě Webex,  shrnul závěry z něj opět starosta hostícího města Tchaj-peje : „ Jsme svědky globální změny a mnoho z nás si velmi rychle uvědomilo, jak úspěšně využívat nové technologie a implementovat je do běžného života a je skvělé, že se díky těmto technologiím můžeme takto virtuálně potkávat, ale i tak věřím, že v roce 2022 Vás zde budu moci přivítat osobně a ukázat Vám ještě modernější, chytřejší město, kde jsem starostou.“

ODKAZY na důležité projekty