Aktuality z integrované prevence a omezování znečištění (IPPC)

Zpět Změna integrovaných povolení vydaných podle zákona č. 76/2002 Sb., o integrované prevenci

Změna integrovaných povolení vydaných podle zákona č. 76/2002 Sb., o integrované prevenci, v platném znění na základě ustanovení nového zákona č. 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší

(04.04.2013)

Krajský úřad Středočeského kraje upozorňuje provozovatele zařízení, pro která byla vydána povolení podle zákona č. 76/2002 Sb., o integrované prevenci, v platném znění, že nový zákon č. 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší, změnil kategorizaci zdrojů (velký, střední na vyjmenovaný a nevyjmenovaný) a nově stanovuje, které vyjmenované zdroje musí mít provozní řád.

  • Poznámka: Zákon o ochraně ovzduší č. 201/2012 Sb. byl vydán dne 13.6.2012 v částce č. 69 Sbírky zákonů a nabyl účinnosti dnem 1.9.2012; k jeho provedení vydalo Ministerstvo životního prostředí vyhlášku č. 415/2012 Sb., o přípustné úrovni znečišťování a o provedení některých dalších ustanovení zákona o ochraně ovzduší.

Vzhledem k těmto změnám bude třeba provést změnu integrovaných povolení včetně provozního řádu, který je nezbytnou přílohou při vydání povolení provozu. Náležitosti provozního řádu jsou uvedeny v příloze č. 12 k vyhlášce č. 415/2012 Sb.

O změnu rozhodnutí vydaných podle zákona o integrované prevenci musí tedy provozovatelé zažádat krajský úřad nejdéle 31.8.2014. Krajský úřad provozovatelům doporučuje zohlednit všechny změny uvedené v zákoně o ochraně ovzduší při nejbližší žádosti o změnu integrovaného povolení.
  • Poznámka: Jak je uvedeno v § 40 odst. 2 zákona o ochraně ovzduší „…povolení provozu podle § 11 odst. 2 písm. d) se nevydá podle tohoto zákona, pokud je jeho vydání nahrazeno postupem v řízení o vydání integrovaného povolení podle jiného právního předpisu. Ostatní ustanovení tohoto zákona tím nejsou dotčena ". Tedy i provozovatelé zařízení, pro která jsou vydána integrovaná povolení, musí splnit podmínky stanovené v § 41 zákona o ochraně ovzduší. Z tohoto důvodu bude třeba ze strany provozovatelů splnit podmínku uvedenou v § 41 odst. 5 zákona o ochraně ovzduší, kde se uvádí: „Provozovatel stacionárního zdroje uvedeného v příloze č. 2 k tomuto zákonu, jehož povolení není v souladu s požadavky na obsah povolení provozu podle tohoto zákona, musí požádat o jeho změnu nebo o nové povolení provozu do 2 let ode dne nabytí účinnosti nového zákona o ovzduší. Do doby rozhodnutí o této žádosti platí povolení a rozhodnutí vydaná podle dosavadních právních předpisů. Dále upozorňujeme na § 6 odst. 7 zákona o ochraně ovzduší, kde je uvedeno: „Za jednorázové měření podle odst. 4 a 5 se považuje pouze takové měření, kterému předchází oznámení inspekci učiněné provozovatelem nejméně 5 pracovních dní před provedením tohoto měření…" Pouze takto je splněna podmínka zjišťování a vyhodnocení úrovně znečištění, která je stanovena v integrovaném povolení.

Všichni současní provozovatelé v režimu zákona 76/2002 Sb., o integrované prevenci, kterých se mohou změny týkat, jsou uvedeni v přiložené tabulce.



Odkazy


Dokumenty ke stažení

Integrovaná prevence a omezování znečištění (IPPC) ve Středočeském kraji

Integrovaná prevence

Integrovaná prevence a omezování znečištění  (z angl. IPPC – Integrated Pollution Prevention and Control) je předcházení a omezovaní škodlivého vlivu největších průmyslových a zemědělských znečišťovatelů na životní prostředí.

Hlavní principy integrované prevence:

  • Důraz na ochranu životního prostředí jako celku a snižování negativního vlivu na životní prostředí
  • Stanovení podmínek provozu zařízení na základě nejlepších dostupných technik (BAT)
  • Přezkumy a změny integrovaných povolení
  • Integrace složkových povolení do jednoho s cílem snížení administrativní zátěže pro provozovatele
  • Informování a účast veřejnosti na povolovacím procesu

Základem integrované prevence je v právním řádu České republiky zákon č. 76/2002 Sb., o integrované prevenci a omezování znečištění, o integrovaném registru znečišťování a o změně některých zákonů (zákon o integrované prevenci), ve znění pozdějších předpisů a prováděcí vyhláška č. 288/2013 Sb.


Integrované povolení

Integrované povolení je vydáváno pro zařízení, ve kterých probíhá jedna či více průmyslových činností uvedených v příloze č. 1 zákona o integrované prevenci. Integrované povolení vydává místně příslušný krajský úřad (výjimečně Ministerstvo životního prostředí České republiky). Schéma procesu vydávání integrovaného povolení a jeho podstatných změn je k dispozicike stažení.

Integrované povolení nahrazuje rozhodnutí, závazná stanoviska, souhlasy, povolení a vyjádření vydávaná podle zvláštních právních předpisů v oblasti ochrany životního prostředí (zákon č. 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší, zákon č. 541/2020 Sb., o odpadech a o změně některých dalších zákonů, zákon č. 254/2001 Sb., o vodách a o změně některých zákonů, aj.), ochrany veřejného zdraví (zákon č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů) a v oblasti zemědělství (zákon č. 166/1999 Sb., o veterinární péči a o změně některých souvisejících zákonů), pokud to tyto předpisy umožňují. Seznam správních aktů nahrazovaných integrovaným povolením je k dispozici ke stažení.


Informační systém integrované prevence

K zajištění veškerých povinností vztahujících se ke zveřejňování informací a přístupu veřejnosti k informacím podle zákona o integrované prevenci je zřízen celostátní informační systém veřejné správy – Informační systém integrované prevence. Na těchto stránkách lze sledovat vždy průběh řízení k vydání integrovaného povolení či jeho podstatné změny, nalézt seznamy zařízení, pro která bylo vydáno integrované povolení, informace o povinnostech České republiky vyplývajících z příslušných právních předpisů Evropské unie a  mnoho dalších informací.


Dokumenty