Základní odkazy
Související odkazy
Externí odkazy
Kontakty
Kontakty
Ing. Zdeněk Peták
rybářství, ochrana zvířat proti týrání
tel.: 257 280 809, 702 159 682
petakz@kr-s.cz
Aktuality z rybářství a ochrany zvířat proti týrání
Zpět Středočeský kraj se podílí na záchraně pstruha obecného potočního, revíry obohatí nová násada
Na dva tisíce malých pstruhů obecných potočních dnes rybáři vypustili do říček Mohelka a Zábrdka na Mnichovohradišťsku. Příští týden se bude násada vysazovat ještě v jižní části regionu. Cílem je podpořit stávající populaci pstruha obecného a její rozvoj v rybářských revírech ve Středočeském kraji. Projekt Českého rybářského svazu podpořili krajští radní letos začátkem září a schválili poskytnutí dotace ve výši 150 000 korun na nákup násady.
„Pstruh obecný potoční býval běžnou rybou, která bohužel z vodních toků mizí. Možnou záchranou druhu je opakované vysazení nové násady. Právě touhle cestou se chce vydat Středočeský územní svaz Českého rybářského svazu, který jsme v jeho snaze podpořili. Ve Středočeském kraji je několik vhodných lokalit, kde by nová populace pstruha měla dobře prosperovat. Začínáme na Mnichovohradišťsku, příští týden se násada rozveze ještě do potoků a říček u Týnce nad Sázavou, na Benešovsku, Příbramsku a Hořovicku. Dohromady bude vypuštěno 11 360 kusů pstruha," uvedla krajská radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Jana Skopalíková (Piráti).
Lokality byly vybrány s ohledem na vhodné podmínky. Tou nejdůležitější je celoroční dostatek vody. Ideální stav každé vyvážené populace spočívá v zastoupení všech věkových ročníků daného druhu. Rybáři proto letos a v následujících dvou letech vysadí roční a dvouletou násadu o minimální kusové velikosti 15 cm. Tím by mělo dojít k vytvoření reprodukceschopného generačního hejna pstruha obecného potočního.
„Středočeský kraj spolupracuje na zachování populací původních druhů a vyváženého společenstva ryb dlouhodobě. V minulých letech se podporovaly populace reofilních ryb, nyní je to pstruh obecný potoční. Věřím, že projekt, který potrvá do roku 2024, přispěje ke stabilizaci a rozšíření tohoto druhu v našem regionu," uzavřela Jana Skopalíková.
Krátké video z této akce je k dispozici na Praha TV:
Rybářství a ochrana zvířat proti týrání ve Středočeském kraji
Rybářství
Lov ryb člověka provází po celou dobu jeho vývoje. Prvopočátky lovu ryb byly velmi primitivní a sloužily výhradně k uspokojování potřeby individuální výživy. V průběhu vývoje jsou na našem území již v 15. století doloženy velmi efektivní a vyspělé způsoby rybníkářství sloužící k cílené produkci rybího masa a zabezpečení výživy širokých vrstev obyvatelstva.
Současné rybníkářství v České republice čerpá z bohaté kulturní, ale i odborné tradice našich předků. Svojí produkcí vysoce kvalitních tržních ryb a násady pro potřeby zarybňování rybářských revírů se české produkční rybářství řadí k nejpřednějším v evropském měřítku. Jeho produkce má v posledních letech u nás vzestupnou tendenci.
Již zmíněné rybářské revíry jsou jakousi nadstavbou a slouží ke sportovnímu rybolovu. Rybářské revíry, ve výrazné většině obhospodařované Českým rybářským svazem, lze rozdělit na revíry mimopstruhové a revíry pstruhové. Počet mimopstruhových revírů ve Středočeském kraji je 182, pstruhových 42. Jejich výměra představuje (ve stejném pořadí) 5 389 ha, resp. 206 ha.
Rybářství je hodnotným koníčkem nejen pro ty, kteří milují odvěké vzrušení spojené s lovem, ale je zálibou i pro ty, kteří mají blízký vztah k přírodě a péči o ni. Tato péče spočívá jak v aktivním lovu ryb, tak především v chovu, zušlechťování a ochraně ryb a ostatních vodních organismů.
Ochrana zvířat proti týrání
Zvířata jsou stejně jako člověk živými tvory, schopnými na různém stupni pociťovat bolest a utrpení, a zasluhují si proto pozornost, péči a ochranu ze strany člověka. Pravidla ochrany zvířat jsou zformulována v zákoně č. 246/1992 Sb., který je označován jako zákon na ochranu zvířat proti týrání. Tento předpis chrání zvířata nejen před týráním, ale i před poškozováním jejich zdraví bezdůvodným usmrcením, byť i z nedbalosti.