Kontakty

Bc. Věra Škaloudová
odborný referent pro řízení projektů v obl. ŽP, EVVO
tel.: 257 280 848, 725 765 888
skaloudova@kr-s.cz

Mgr. Ing. Jaroslava Danihelková
odborný referent pro řízení projektů v obl. ŽP, EVVO
tel.: 257 280 117, 702 147 605
danihelkova@kr-s.cz

Oddělení řízení projektů v oblasti ŽP a zem.

Aktuality z environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty (EVVO)

Zpět 13. setkání koordinátorů environmentální výchovy Středočeského kraje

13. setkání koordinátorů environmentální výchovy Středočeského kraje

V prostorách Krajského úřadu Středočeského kraje se dne 18. října 2021 uskutečnilo 13. setkání koordinátorů environmentální výchovy ze škol Středočeského kraje. Akci již tradičně pořádal Klub ekologické výchovy ve spolupráci s Krajským úřadem Středočeského kraje. Letošní ročník podpořila také Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy, geologická sekce. Jednání zahájila a účastníky přivítala radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Mgr. Jana Skopalíková, zúčastnily se zástupkyně Odboru životního prostředí a zemědělství a Odboru školství Ing. Simona Jandurová a Ing. Věra Chobotová.

Hlavním tématem letošního setkání byla klimatická změna a její dopady na krajinu a zemědělství a samozřejmě i na potřebné změny v myšlení lidí. Přednášející RNDr. Václav Cílek, CSc., seznámil účastníky s krátkodobými i dlouhodobými cíli strategií např. v energetice, zemědělství a průmyslu. Pro budoucnost jsou a budou klíčové především nové technologie spolu se zvýšenou odpovědností lidí. 

V dalších příspěvcích se účastníci dozvěděli o vyhlašovaných tématech pro rok 2022, a to na úrovni mezinárodní i národní. Hlavními tématy roku 2022 vyhlášenými OSN jsou Mezinárodní rok řemeslného rybolovu a akvakultury (jeden z cílů udržitelného rozvoje) a Mezinárodní rok skla. S vyhlášenými tématy podrobněji seznámila přítomné doc. Milada Švecová, CSc., předsedkyně KEV a členka ČK pro UNESCO. Součástí programu byla také informace RNDr. Dobroslava Matějky, CSc., z PřF UK o vyhlášení Minerálu roku u příležitosti Mezinárodního roku mineralogie v roce 2022. Neživé přírody se týkala také informace o činnosti Domu NATURA v Příbrami včetně aktivit Ekologického centra Orlov.

Součástí setkání bylo také vyhlášení 9. ročníku soutěže Škola udržitelného rozvoje Středočeského kraje. Přihlásit do soutěže se mohou školy do 31.12.2021 a informace najdou na webu SK a na webu KEV. Zájem o setkání lze dokladovat i počtem účastníků. Letošního ročníku se i přes veškerá omezení zúčastnilo přes 50 koordinátorů environmentální výchovy a dalších zájemců z řad pedagogů škol ve Středočeském kraji.

Environmentální vzdělávání, výchova a osvěta (EVVO)

Environmentální vzdělávání, výchova a osvěta (EVVO) by měla vést k myšlení a jednání, které je v souladu s principem trvale udržitelného rozvoje, k vědomí odpovědnosti za udržení kvality životního prostředí a k úctě k životu ve všech jeho formách (§ 16 zákona č. 17/1992 Sb., o životním prostředí).

Většina legislativních opatření zaměřených na zlepšení stavu životního prostředí je postavena na zásadě osobní odpovědnosti, ke které musí být lidé připraveni. Lidé by měli změnit svůj vztah k přírodnímu prostředí na kladný, zajímat se o stav a vývoj životního prostředí, změnit své postoje a hodnoty, naučit se předpokládat důsledky svého jednání a vyvarovat se jich předem. Proto je velmi důležitá EVVO, která by se měla připojit ke všeobecnému vzdělávání všech členů společnosti. Pro ochranu životního prostředí jsou sice legislativní a ekonomické nástroje nutné, ale kladný vztah společnosti k němu, který je podmínkou správného chování a jednání i v situacích, které nelze právně ošetřit, zabezpečit nemohou.


Jak je realizováno EVVO ve Středočeském kraji

Prioritou Středočeského kraje je vytvořit funkční systém environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty zaměřující se rovnoměrně na všechny skupiny obyvatel, oblasti života a celé území kraje. Tato snaha je podložena rozhodujícím dokumentem Koncepce environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty Středočeského kraje – aktualizace pro roky 2021–2026 (dále Koncepce EVVO SK).

Účelem Koncepce EVVO SK je navržení opatření, jak systematicky a dlouhodobě působit na občana ve Středočeském kraji pro zvýšení jeho informovanosti, znalostí a dovedností k ochraňování životního prostření, k prevenci jeho poškozování a motivování okolí k životu v souladu s přírodou.

Na praktické úrovni zajišťování a naplňování Koncepce EVVO SK volí Středočeský kraj cestu podávání žádostí o dotace na financování konkrétních projektů od jednotlivých žadatelů z celého Středočeského kraje, kteří se environmentální výchovou a osvětou zabývají. Od roku 2015 jsou dotace poskytovány v souladu s Programem pro poskytování dotací z rozpočtu Středočeského kraje na EVVO.

Snahou Středočeského kraje je pomocí realizace akčního plánu Koncepce EVVO SK přinést pozitivní změny v oblasti EVVO. Jedná se především o podporu rozvoje pestré nabídky kvalitních programů EVVO, zvýšení odpovědného přístupu občanů, veřejné správy a podnikatelů k životnímu prostředí a o zajištění profesionálního zázemí všem poskytovatelům služeb v oblasti EVVO pro přípravu kvalitních programů na odborné úrovni odpovídající potřebám jednotlivých cílových skupin.

V současné době Středočeský kraj naplňuje v oblasti EVVO několik hlavních cílů:

Z hlediska finančního zajištění se k realizaci těchto cílů využívá rozpočet Středočeského kraje.