Kontakty

Bc. Věra Škaloudová
odborný referent pro řízení projektů v obl. ŽP, EVVO
tel.: 257 280 848, 725 765 888
skaloudova@kr-s.cz

Mgr. Ing. Jaroslava Danihelková
odborný referent pro řízení projektů v obl. ŽP, EVVO
tel.: 257 280 117, 702 147 605
danihelkova@kr-s.cz

Oddělení řízení projektů v oblasti ŽP a zem.

Aktuality z environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty (EVVO)

Zpět Sbírka JENDARUJ! pomůže osiřelé jezevčici

Sbírka JENDARUJ! pomůže osiřelé jezevčici

Jezevčici Jendu přijala vlašimská záchranná stanice jako sirotka v dubnu loňského roku. Podařilo se ji odchovat, ale bohužel si na své ošetřovatele přivykla a nelze ji vypustit do volné přírody. Druhý domov by jí měla zajistit paraZOO, kde se pro ni musí vybudovat nová voliéra. Pomoci se získáním finančních prostředků by měla sbírka JENDARUJ!.

V dubnu loňského roku volali nálezci do Záchranné stanice pro živočichy Vlašim, že se poblíž chatové osady u Čáslavi potuluje malý jezevec. Po příjezdu na místo ošetřovatelé viděli, že je kromě své nevyspělosti ještě zraněný na hlavě. Po chvíli pátrání objevili jezevčí noru a u ní další mládě, bohužel mrtvé. Obě jezevčata měla zranění na hlavě, pravděpodobně byla pokousána. Nálezci se domnívali, že se jedná o samečka a tak ho pojmenovali Jenda. Později se ukázalo, že je Jenda samice, ale jméno už zůstalo. Od té doby doposud jezevčice přebývá v záchranné stanici, kde však nemá vhodné podmínky pro trvalý pobyt, a proto by se měla co nejdříve přestěhovat do paraZOO do voliéry, která bude pro ni „šitá na míru".

„V současnosti nemáme žádnou voliéru v paraZOO volnou, a proto ji budeme muset vystavět," uvedl hlavní ošetřovatel paraZOO Martin Hůlka. Z toho důvodu záchranná stanice vyhlašuje veřejnou sbírku JENDARUJ!, která pomůže voliéru zafinancovat. „Náklady na voliéru budou asi 280 000 Kč a zajistí Jendě plnohodnotný život, i když v lidské péči," upřesnil Hůlka. Voliéra by měla jednak splňovat podmínky na chov tohoto druhu v zajetí, ale také umožnit jezevci, aby mohl naplňovat své biologické potřeby jako hrabání apod. „Samozřejmě bude mít Jenda ve voliéře celou řadu podnětů a hraček, abychom předešli vzniku stereotypního chování," řekl Martin Hůlka a doplnil, „Jenda vyrostla s lidmi a oproti ostatním jezevcům je aktivní přes den, tudíž očekáváme, že z ní budou návštěvníci paraZOO nadšení, protože si budou Jendu moct prohlédnout zblízka."

Ke sbírce vzniklo propagační video ve spolupráci se společností Kloboukfilm. „Prosíme veřejnost, pokud nemohou pomoci s financováním, aby video sdíleli mezi své známé a pomohli jej tak dostat mezi co nejvíce lidí," řekl Hůlka a pokračoval, „pomůže opravdu každá koruna, i ta nás přiblíží k cílové částce a podpory veřejnosti si opravdu velice vážíme."

Jezevčice Jenda bude v paraZOO tak jako její stávající obyvatelé představovat problematiku zraňování volně žijících zvířat. Případ Jendy upozorní na to, jak důležité je mít na procházkách své psy pod kontrolou, v období mláďat obzvlášť.

Pokud se podaří co nejdříve získat ze sbírky JENDARUJ! potřebné peníze, voliéra se začne stavět již na jaře a návštěvníci paraZOO by se tak s Jendou mohli seznámit již toto léto.

Přispět mohou lidé přes QR kód:

JENDARUJ! - QR kód

nebo přímo přes odkaz:

Odkaz na propagační video JENDARUJ!:

Environmentální vzdělávání, výchova a osvěta (EVVO)

Environmentální vzdělávání, výchova a osvěta (EVVO) by měla vést k myšlení a jednání, které je v souladu s principem trvale udržitelného rozvoje, k vědomí odpovědnosti za udržení kvality životního prostředí a k úctě k životu ve všech jeho formách (§ 16 zákona č. 17/1992 Sb., o životním prostředí).

Většina legislativních opatření zaměřených na zlepšení stavu životního prostředí je postavena na zásadě osobní odpovědnosti, ke které musí být lidé připraveni. Lidé by měli změnit svůj vztah k přírodnímu prostředí na kladný, zajímat se o stav a vývoj životního prostředí, změnit své postoje a hodnoty, naučit se předpokládat důsledky svého jednání a vyvarovat se jich předem. Proto je velmi důležitá EVVO, která by se měla připojit ke všeobecnému vzdělávání všech členů společnosti. Pro ochranu životního prostředí jsou sice legislativní a ekonomické nástroje nutné, ale kladný vztah společnosti k němu, který je podmínkou správného chování a jednání i v situacích, které nelze právně ošetřit, zabezpečit nemohou.


Jak je realizováno EVVO ve Středočeském kraji

Prioritou Středočeského kraje je vytvořit funkční systém environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty zaměřující se rovnoměrně na všechny skupiny obyvatel, oblasti života a celé území kraje. Tato snaha je podložena rozhodujícím dokumentem Koncepce environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty Středočeského kraje – aktualizace pro roky 2021–2026 (dále Koncepce EVVO SK).

Účelem Koncepce EVVO SK je navržení opatření, jak systematicky a dlouhodobě působit na občana ve Středočeském kraji pro zvýšení jeho informovanosti, znalostí a dovedností k ochraňování životního prostření, k prevenci jeho poškozování a motivování okolí k životu v souladu s přírodou.

Na praktické úrovni zajišťování a naplňování Koncepce EVVO SK volí Středočeský kraj cestu podávání žádostí o dotace na financování konkrétních projektů od jednotlivých žadatelů z celého Středočeského kraje, kteří se environmentální výchovou a osvětou zabývají. Od roku 2015 jsou dotace poskytovány v souladu s Programem pro poskytování dotací z rozpočtu Středočeského kraje na EVVO.

Snahou Středočeského kraje je pomocí realizace akčního plánu Koncepce EVVO SK přinést pozitivní změny v oblasti EVVO. Jedná se především o podporu rozvoje pestré nabídky kvalitních programů EVVO, zvýšení odpovědného přístupu občanů, veřejné správy a podnikatelů k životnímu prostředí a o zajištění profesionálního zázemí všem poskytovatelům služeb v oblasti EVVO pro přípravu kvalitních programů na odborné úrovni odpovídající potřebám jednotlivých cílových skupin.

V současné době Středočeský kraj naplňuje v oblasti EVVO několik hlavních cílů:

Z hlediska finančního zajištění se k realizaci těchto cílů využívá rozpočet Středočeského kraje.