Aktuality z integrované prevence a omezování znečištění (IPPC)
Zpět Projekt WECOOP – studijní cesta expertů ze zemí Střední Asie
V rámci projektu WECOOP proběhlo 20. 9. 2022 na Krajském úřadu Středočeského kraje díky aktivitě Odboru životního prostředí a zemědělství neformální odborné setkání zástupců Uzbekistánu, Turkmenistánu, Kazachstánu, Kyrgyzstánu a Lotyšska. Jednalo se o studijní cestu expertů ze zemí Střední Asie, která se zejména týkala výkonu státní správy v oblasti integrovaného povolení v rozsahu kompetencí krajského úřadu. Po prezentaci odboru následovala bohatá diskuse.
Zástupci těchto republik totiž mají tendenci k centralizovanému povolování (ministerstvo) a zkušenosti s decentralizací (povolování na úrovni krajů) je velmi zajímaly. Zástupce Kyrgyzstánu konkrétně zajímaly kontroly a dodržování podmínek integrovaného povolení, zástupce z Kazachstánu zase spolupráce s Ministerstvem životního prostředí, s jehož činností se také seznámili.
Integrovaná prevence a omezování znečištění (IPPC) ve Středočeském kraji
Integrovaná prevence
Integrovaná prevence a omezování znečištění (z angl. IPPC – Integrated Pollution Prevention and Control) je předcházení a omezovaní škodlivého vlivu největších průmyslových a zemědělských znečišťovatelů na životní prostředí.
Hlavní principy integrované prevence:
- Důraz na ochranu životního prostředí jako celku a snižování negativního vlivu na životní prostředí
- Stanovení podmínek provozu zařízení na základě nejlepších dostupných technik (BAT)
- Přezkumy a změny integrovaných povolení
- Integrace složkových povolení do jednoho s cílem snížení administrativní zátěže pro provozovatele
- Informování a účast veřejnosti na povolovacím procesu
Základem integrované prevence je v právním řádu České republiky zákon č. 76/2002 Sb., o integrované prevenci a omezování znečištění, o integrovaném registru znečišťování a o změně některých zákonů (zákon o integrované prevenci), ve znění pozdějších předpisů a prováděcí vyhláška č. 288/2013 Sb.
Integrované povolení
Integrované povolení je vydáváno pro zařízení, ve kterých probíhá jedna či více průmyslových činností uvedených v příloze č. 1 zákona o integrované prevenci. Integrované povolení vydává místně příslušný krajský úřad (výjimečně Ministerstvo životního prostředí České republiky). Schéma procesu vydávání integrovaného povolení a jeho podstatných změn je k dispozicike stažení.
Integrované povolení nahrazuje rozhodnutí, závazná stanoviska, souhlasy, povolení a vyjádření vydávaná podle zvláštních právních předpisů v oblasti ochrany životního prostředí (zákon č. 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší, zákon č. 541/2020 Sb., o odpadech a o změně některých dalších zákonů, zákon č. 254/2001 Sb., o vodách a o změně některých zákonů, aj.), ochrany veřejného zdraví (zákon č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů) a v oblasti zemědělství (zákon č. 166/1999 Sb., o veterinární péči a o změně některých souvisejících zákonů), pokud to tyto předpisy umožňují. Seznam správních aktů nahrazovaných integrovaným povolením je k dispozici ke stažení.
Informační systém integrované prevence
K zajištění veškerých povinností vztahujících se ke zveřejňování informací a přístupu veřejnosti k informacím podle zákona o integrované prevenci je zřízen celostátní informační systém veřejné správy – Informační systém integrované prevence. Na těchto stránkách lze sledovat vždy průběh řízení k vydání integrovaného povolení či jeho podstatné změny, nalézt seznamy zařízení, pro která bylo vydáno integrované povolení, informace o povinnostech České republiky vyplývajících z příslušných právních předpisů Evropské unie a mnoho dalších informací.