Kontakty
Mobilní zařízení na měření kvality ovzduší ve Středočeském kraji
Středočeský kraj připravil projekt Mobilní zařízení na měření kvality ovzduší ve Středočeském kraji. Akce je spolufinancována z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP), prioritní osa 2 – Zlepšování kvality ovzduší v lidských sídlech, specifický cíl 2.3. – Zlepšit systém sledování, hodnocení a předpovídání vývoje kvality ovzduší a souvisejících meteorologických aspektů.
- Název projektu: Mobilní zařízení na měření kvality ovzduší ve Středočeském kraji
- Číslo projektu: CZ.05.2.32/0.0/0.0/17_079/0006638
- Program: Operační program Životní prostředí, prioritní osa 2 – Zlepšování kvality ovzduší v lidských sídlech, specifický cíl 2.3. – Zlepšit systém sledování, hodnocení a předpovídání vývoje kvality ovzduší a souvisejících meteorologických aspektů
- Zdroj podpory: Fond soudržnosti
- Celkové způsobilé výdaje projektu: 1 038 377 Kč
- Výše podpory z fondů Evropské unie: 882 620 Kč (85 %)
- Příspěvek ze zdrojů příjemce podpory: 155 757 Kč (15 %)
- Název příjemce podpory: Středočeský kraj
- Zpracovatel: ČHMÚ, ENVItech Bohemia s.r.o.
Cíle projektu:
- zlepšení systému sledování kvality ovzduší
- pořízení a aktualizace systémů pro hodnocení kvality ovzduší
- podpora obnovy a rozvoje systémů pro archivaci a zpracování údajů o znečišťování ovzduší
- realizace infrastruktury pro identifikaci zdrojů znečišťování, správu a zpracování dat a pro vývoj nástrojů pro modelování atmosféry
Stručná informace o projektu:
Ve výše zmíněném projektu byly pořízeny dva mobilní vzorkovací systémy, které jsou provozovány subjektem s platnou certifikací podle normy ČSN EN ISO/IEC 17025 včetně zajištění následných chemických analýz podle téže normy. Takto je zajištěna potřebná kvalita výsledků pro nahrání a k dalšímu zpracování oddělením Informačního systému kvality ovzduší ČHMÚ (ISKO). Oba vzorkovací systémy jsou podle potřeb Středočeského kraje a ISKO přesouvány do různých lokalit, na kterých jsou provozovány nejméně po dobu jednoho roku.
Analýzy z odebraných vzorků jsou prováděny v akreditovaných laboratořích a jejich předmětem a výstupem jsou informace o hmotnostních koncentracích aerosolových částic velikostní frakce do 10 mikrometrů (PM10) a benzo(a)pyrenu (BaP) v nich obsaženém. Jsou to látky, jejichž sledování je dané zákonem o ochraně ovzduší i evropskými předpisy a je to tedy jedna z priorit při sledování kvality ovzduší. Předpokládá se využití naměřených dat nejen v republikových statistikách, ale také v rámci Evropské unie, která velkou část investice financovala.