Základní odkazy
Související odkazy
Externí odkazy
Kontakty
Kontakty
Ing. Helena Kováčová
ochrana přírody, NATURA, CITES
tel.: 257 280 268
kovacova@kr-s.cz
RNDr. Jana Štěpánková
ochrana přírody, NATURA, CITES
tel.: 257 280 487
stepankovaj@kr-s.cz
Ing. Jitka Šebánková
ochrana přírody, CITES
tel.: 257 280 584
sebankova@kr-s.cz
Štěpánka Čílová
ochrana přírody, CITES
tel.: 257 280 379
cilova@kr-s.cz
Postup při registraci exemplářů CITES
Registrace exemplářů CITES – Co mám dělat, když:
a) Vylíhne se či narodí mládě, které podléhá registraci podle zákona č. 100/2004 Sb.?
- Na příslušný úřad zašlu:
- vyplněný formulář A – nová registrace exempláře;
- všechny doklady týkající se živočicha a jeho rodičů, které mám k dispozici (vhodné je přiložit kopie registračních listů jeho rodičů), včetně nezaměnitelného označení (číslo kroužku či čipu a u želv fotografie spodní strany krunýře – plastronu s měřítkem).
b) Koupím či dostanu zvíře, na které se vztahuje povinnost registrace podle zákona č. 100/2004 Sb.?
- Na příslušný úřad zašlu:
- vyplněný formulář B – nabytí a přihlášení exempláře;
- originál registračního listu (který jsem obdržel/a při koupi);
- originál potvrzení o vynětí exempláře ze zákazů týkajících se komerčních činností (v případě, že jde o exemplář zařazený do přílohy A nařízení Rady (ES) č. 338/97, ve znění nařízení Komise (EU) 2016/2029 a jde o prodej).
c) Prodám či daruji zvíře, na které se vztahuje povinnost registrace podle zákona č. 100/2004 Sb.?
- Na příslušný úřad zašlu:
d) Moje registrované zvíře uhyne?
- Na příslušný úřad zašlu:
- vyplněný formulář D – úhyn exempláře;
- originál registračního listu;
- originál potvrzení o vynětí exempláře ze zákazů týkajících se komerčních činností (v případě, že bylo pro exemplář vydáno).
e) Dovezu/vyvezu zvíře ze/do zahraničí (EU x mimo EU)?
- Ze/do země EU:
- Transport exemplářů CITES mezi členskými zeměmi EU není považován za dovoz a vývoz a nejsou proto nutná dovozní ani vývozní povolení.
- V případě, že se tento přesun týká exempláře druhu z přílohy A, který pochází z volné přírody a měl při dovozu do EU stanoveno místo určení, je nutné požádat o povolení k přemístění. Toto povolení v ČR uděluje Ministerstvo životního prostředí.
- Ze/do země mimo EU:
- Při dovozu exempláře druhu z přílohy A nebo B ze země mimo EU (tzv. třetí země) je potřeba dovozní permit (povolení k dovozu), který vydává Ministerstvo životního prostředí. Zároveň se vyžaduje vývozní doklad CITES ze třetí země.
- Při dovozu exempláře druhu z přílohy C ze země mimo EU (tzv. třetí země) je potřeba vývozní permit (povolení k vývozu), který vydává výkonný orgán CITES země vývozu, a oznámení o dovozu (formulář lze získat na celním úřadě přímo na hraničním přechodu). Pokud druh není CITES – je potřeba pouze oznámení o dovozu.
- Při dovozu exempláře druhu z přílohy D ze země mimo EU (tzv. třetí země) je potřeba oznámení o dovozu (formulář lze získat na celním úřadě přímo na hraničním přechodu).
- Při vývozu exempláře druhu z přílohy A nebo B do země mimo EU (tzv. třetí země) je potřeba vývozní permit (povolení k vývozu), který vydává Ministerstvo životního prostředí, a registrační list (u druhu z přílohy B je registrační list vyžadován, pouze pokud je pro druh stanovena povinná registrace vyhláškou č. 227/2004 Sb.). K žádosti o vývoz CITES I je někdy vyžadováno dovozní povolení třetí země.
- Při vývozu exempláře druhu z přílohy C do země mimo EU (tzv. třetí země) je potřeba vývozní permit (povolení k vývozu), který vydává Ministerstvo životního prostředí.
f) Chci prodat nebo jinak ke komerčním účelům využívat exemplář z přílohy A nařízení Rady (ES) č. 338/97, ve znění nařízení Komise (EU) 2016/2029, na který se vztahuje zákaz obchodních činností?
- Podám žádost o vydání výjimky ze zákazu obchodních činností na přiloženém formuláři CITES – žádost o výjimku, který je povinný. V případě, že exemplář je již zaregistrován, je žádoucí k formuláři přiložit kopii registračního listu.
- V případě, že žádost o výjimku je podávána současně se žádostí o zaregistrování, nebo pokud se na exemplář povinnost registrace nevztahuje, je nutno k žádosti doložit všechny doklady svědčící o původu exempláře (registrační listy rodičů, případně i prarodičů, doklady o nabytí exempláře).
g) Chci cestovat po EU s exemplářem z přílohy A?
- Podám žádost o vydání výjimky ze zákazu obchodních činností (viz výše).
Lhůty a formuláře CITES
Obecně platná lhůta pro oznámení předchozích skutečností:
- 30 dnů od nabytí exempláře či jiné změny.
Všechny formuláře týkající se změn v registraci CITES a výjimek u exemplářů z přílohy A naleznete v přiložených dokumentech. Kromě formuláře pro výjimky ze zákazu obchodních činností, který je stanovený právním předpisem, jsou tyto formuláře určeny pouze pro zdejší úřad, jsou nepovinné a slouží ke zpřehlednění podávané žádosti.
Místa registrace CITES
- Pokud máte trvalý pobyt ve Středočeském kraji, své zvíře zaregistrujete u Krajského úřadu Středočeského kraje (včetně území CHKO).
- Pokud bydlíte v Praze, pak své zvíře zaregistrujete na Magistrátu hl. m. Prahy.
Kontrola a možné sankce
Hlavním kontrolním orgánem CITES v ČR je Česká inspekce životního prostředí, která kontroluje dodržování zákonů v oblasti CITES, může ukládat opatření a zjišťovat totožnost osob. Za porušení zákona ukládá ČIŽP pokuty (blokové nebo v přestupkovém či správním řízení). V případě pochybností může ČIŽP podezřelé exempláře CITES zadržet, příp. je i zabavit.
Inspektoři ČIŽP jsou při své kontrolní činnosti oprávněni vstupovat do objektů, chovných či pěstebních zařízení či na pozemky. Mohou požadovat vysvětlení či předložení dokladů, mohou prohlédnout exemplář i jeho identifikační označení a pořídit dokumentaci. Kontrolovaná osoba je povinna v odůvodněných případech umožnit i odběr krve či jiného vzorku z exempláře.
Dalším kontrolním orgánem CITES je Celní správa, která provádí kontrolu nad zbožím podléhajícím celnímu dohledu a má pravomoc podezřelé exempláře zadržet.
Při nedodržení povinností stanovených zákonem je možné přestupci uložit pokutu až do výše 200 000 Kč fyzickým osobám a do výše 1 500 000 Kč podnikatelským subjektům. Dále může dojít k zabavení exemplářů.
V závažných případech je možné případ řešit i dle trestního zákona (řeší speciální složky Celní správy nebo Policie ČR). Dotyčná osoba pak může být potrestána odnětím svobody až na osm let, zákazem činnosti nebo peněžitým trestem.