Věda, výzkum, vývoj, inovace

Oblast výzkumu a vývoje, technologického rozvoje a inovací je klíčem k zajištění regionální konkurenceschopnosti. Vytváření podmínek pro rozvoj inovačního potenciálu a znalostně orientované ekonomiky představuje jednu ze stěžejních priorit Středočeského kraje. Mezi významné  priority kraje patří  též vytváření podmínek pro zvyšování kvality lidských zdrojů a podpora spolupráce mezi podnikatelskou sférou a vědeckovýzkumným sektorem.  

Stěžejním programem pro podporu českých podnikatelů v programovém období 2021 – 2027 je Operační program Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK). K dalším stěžejním programům v oblasti výzkumu, vývoje, technologického rozvoje a  inovací patří Operační program Jan Amos Komenský a program Horizont Evropa. Cílem OP JAK je podpora rozvoje otevřené a vzdělané společnosti založené na znalostech a dovednostech, rovných příležitostech a rozvíjející potenciál každého jednotlivce, která povede k růstu konkurenceschopnosti České republiky a zlepšení životních podmínek jejích obyvatel. Horizont Evropa je rámcovým programem EU pro výzkum a inovace pro období 2021–2027.

Rozvoj infrastruktury pro průmyslový výzkum, vývoj, inovace

Zkvalitňovat služby podpůrné inovační infrastruktury, která povede ke zvýšení intenzity společných výzkumných, vývojových a inovačních aktivit mezi podnikatelskými subjekty a mezi veřejným a podnikovým sektorem se zaměřeným zejména na realizaci nových technologií a konkurenceschopných výrobků a služeb je hlavním cílem programu Služby infrastruktury v rámci Operačního  programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK).

Středočeský kraj je partnerem velkých vědeckých projektů -  projektu ELI (Extreme Light Infrastructure) a projektu Biotechnologického a biomedicínského centra Akademie věd ČR a Univerzity Karlovy ve Vestci (BIOCEV). Za podpory Středočeského kraje byl již připraven např. Podnikatelský inkubátor Nymburk a "VTP Zlatníky – Hodkovice". K dalším připravovaným, příp. již fungujícím vědeckotechnickým parkům v kraji patří např.: Technologický park a Inkubátor Březno u Mladé Boleslavi, VTP SVÚM (Čelákovice), Vědeckotechnický park Mstětice, Vědeckotechnický park Roztoky, Park vědy Roztoky, TECHNOPARK Kralupy (VŠCHT), Prague Innovation Centre (Innocrystal, Hodkovice), Strojírenský vědecko-technický park Buštěhrad, CEROP Kolín, Centrum aplikovaného výzkumu Dobříš, UVR Mníšek pod Brdy a VTP a PI Řež.

Kooperační seskupení 

Jedním z problémů českého podnikatelského prostředí je přetrvávající izolace firem. Podpora z evropských fondů, národních i krajských zdrojů se proto zaměřuje též na zakládání kooperačních odvětových nebo oborových seskupení (např. klastrů a technologických platforem). V rámci evropských fondů jsou v ČR na podporu vzniku kooperačních seskupení zaměřeny programy Spolupráce – Klastry a Technologické platformy v rámci Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost. Správcem OP TAK je Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR (MPO), zprostředkujícím subjektem pro tento program je Agentura pro podnikání a inovace (API), příspěvková organizace MPO. Vznik kooperačních odvětvových seskupení je podporován také Středočeským krajem. Bližší informace o možnostech podpory vzniku klastrů ze strany Středočeského kraje a připravovaných klastrových iniciativách v kraji mohou zájemci získat na oddělení regionálního rozvoje.

Investiční pobídky

Dne 6. září 2019 začala platit novela zákona č. 72/2000 Sb., o investičních pobídkách. Hlavní změna se týká zvýhodnění projektů s vyšší přidanou hodnotou, zejména technologických center. Další změnou je úprava podmínek pro udělení pobídek malým a středním podnikům. Podrobné informace k investičním pobídkám ČR naleznete zde.

Regionální spolupráce Akademie věd ČR se Středočeským krajem

Spolupráce mezi pracovišti Akademie věd České republiky a regionálními partnery, např. kraji a mikroregiony České republiky, je zaměřena na řešení úkolů sociálního, ekonomického, ekologického, přírodního a kulturního charakteru formou výzkumných projektů základního výzkumu a jeho aplikací. Výsledky spolupráce přispívají ke zvýšení kvality života v dané oblasti. Pracoviště Akademie věd České republiky jsou garanty odborné kvality projektů, regiony zaručují přínos konkrétních úkolů pro danou oblast. Obě strany na základě smluv o spolupráci při řešení konkrétních projektů přispívají ke společnému financování regionální spolupráce. Výsledky řešení společných projektů jsou zveřejňovány s logy obou partnerů nebo standardním textovým odkazem v médiích i cestou vědeckých publikací a konferencí. Pravidelně jedenkrát ročně jsou též prezentovány na vzájemném setkání představitelů AV ČR, krajů a dalších partnerů regionální spolupráce. Základem spolupráce je smlouva uzavřená mezi Středočeským krajem a Akademií věd ČR v roce 2016. Další informace jsou zveřejněny zde. Bližší informace o programu regionální spolupráce poskytne též oddělení regionální rozvoje.   

Středočeské inovační centrum

Jedním z nástrojů Středočeského kraje založeným za účelem podpory výzkumu, vývoje a inovací je Středočeské inovační centrum. SIC utváří partnerství a navazuje novou spolupráci mezi firmami a akademickou sférou a přispívá k růstu a rozvoji zejména malých a středních inovačních firem a posiluje konkurenceschopnost středočeského regionu v rámci české i globální ekonomiky. Další informace zde.     

 

Zpět Středočeský kraj prodloužil dohodu s GE Aviation

Společnost GE Aviation Czech a Středočeský kraj podepsaly ve čtvrtek 31. května 2018 dohodu o společném záměru nalézt vhodnou lokalitu pro novou centrálu turbovrtulových motorů GE ve Středočeském kraji. Spolupráce v podobě uzavřeného memoranda potrvá do roku 2020. Společnost vytvořila seznam několika vhodných lokalit, které v současné době za podpory Středočeského kraje a vládní Agentury pro podporu podnikání a investic CzechInvest vyhodnocuje.


Investiční smlouvu o vybudování nové globální centrály turbovrtulových motorů v Česku podepsala společnost General Electric s českou vládou v říjnu 2016, přípravy projektu probíhají podle plánu. V loňském roce také při jednáních se Středočeským krajem stvrdily obě strany záměr umístit novou centrálu turbovrtulových letounů ve středních Čechách. V současnosti GE Aviation intenzivně pracuje na definitivním výběru lokality nové centrály a budování ekosystému dodavatelů a partnerů.
 

„Umístění nové centrály GE Aviation v lokalitě blízko Prahy podporujeme od samého počátku a jsme tomu velmi rádi.  Přinesla by do vybrané oblasti nová pracovní místa, nejen v samotné továrně, ale i v navazujících firmách a službách. Jde o pracovní místa s vysokou přidanou hodnotou, velká část bude zaměřená na vědu a výzkum. Jejich podíl by se tak ve Středočeském kraji významně zvýšil, a to by znamenalo více peněz na rozvoj daného regionu," řekla hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO 2011) s tím, že Středočeský kraj může firmě nabídnout hned několik míst, kam by výrobu leteckých motorů mohla umístit.
 

Cílem hospodářské politiky Středočeského kraje je důraz na diverzifikaci dominantního automobilového průmyslu, výrobu a služby s vysokou přidanou hodnotou, zvyšování podílu technologicky náročné výroby a silné zastoupení vědy a výzkumu. Letecký průmysl je proto dobrou příležitostí jak toho cíle dosáhnout.
 

„Věřím, že dnes uzavřená dohoda umožní nalézt ideální lokalitu, která bude podporovat plánovaný růst vývojových a výrobních aktivit GE Aviation v České republice, a která nabídne dlouhodobý přístup ke kvalitní a vysoce vzdělané pracovní síle a zároveň k externí infrastruktuře potřebné pro vývojové aktivity," upřesnil  Michele D‘Ercole, prezident a výkonný ředitel GE Aviation Czech.


Nová centrála turbovrtulových motorů GE v České republice se bude podílet na vývoji pokročilých turbovrtulových motorů GE Catalyst, bude zajišťovat výrobu komponentů, montáž turbovrtulových motorů, testování, servis, zákaznickou podporu a další funkce. Celkem projekt GE vytvoří v České republice více než 500 nových pracovních příležitostí. Od okamžiku oznámení zvolení České republiky pro globální centrálu GE Aviation Turboprops společnost navýšila počet zaměstnanců o více než 230 a to především v oblasti vývoje a certifikace. Na konci roku GE Aviation oznámila úspěšné spuštění v rekordně krátkém čase prvního prototypu motoru GE Catalyst, jehož certifikace je plánovaná na konec roku 2019 a následné spuštění sériové výroby od roku 2020. Již nyní ve stávající lokalitě v pražských Letňanech probíhají významné investice do výrobních a testovacích technologií v rámci výroby prototypů motoru GE Catalyst.