Věda, výzkum, vývoj, inovace

Oblast výzkumu a vývoje, technologického rozvoje a inovací je klíčem k zajištění regionální konkurenceschopnosti. Vytváření podmínek pro rozvoj inovačního potenciálu a znalostně orientované ekonomiky představuje jednu ze stěžejních priorit Středočeského kraje. Mezi významné  priority kraje patří  též vytváření podmínek pro zvyšování kvality lidských zdrojů a podpora spolupráce mezi podnikatelskou sférou a vědeckovýzkumným sektorem.  

Stěžejním programem pro podporu českých podnikatelů v programovém období 2021 – 2027 je Operační program Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK). K dalším stěžejním programům v oblasti výzkumu, vývoje, technologického rozvoje a  inovací patří Operační program Jan Amos Komenský a program Horizont Evropa. Cílem OP JAK je podpora rozvoje otevřené a vzdělané společnosti založené na znalostech a dovednostech, rovných příležitostech a rozvíjející potenciál každého jednotlivce, která povede k růstu konkurenceschopnosti České republiky a zlepšení životních podmínek jejích obyvatel. Horizont Evropa je rámcovým programem EU pro výzkum a inovace pro období 2021–2027.

Rozvoj infrastruktury pro průmyslový výzkum, vývoj, inovace

Zkvalitňovat služby podpůrné inovační infrastruktury, která povede ke zvýšení intenzity společných výzkumných, vývojových a inovačních aktivit mezi podnikatelskými subjekty a mezi veřejným a podnikovým sektorem se zaměřeným zejména na realizaci nových technologií a konkurenceschopných výrobků a služeb je hlavním cílem programu Služby infrastruktury v rámci Operačního  programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK).

Středočeský kraj je partnerem velkých vědeckých projektů -  projektu ELI (Extreme Light Infrastructure) a projektu Biotechnologického a biomedicínského centra Akademie věd ČR a Univerzity Karlovy ve Vestci (BIOCEV). Za podpory Středočeského kraje byl již připraven např. Podnikatelský inkubátor Nymburk a "VTP Zlatníky – Hodkovice". K dalším připravovaným, příp. již fungujícím vědeckotechnickým parkům v kraji patří např.: Technologický park a Inkubátor Březno u Mladé Boleslavi, VTP SVÚM (Čelákovice), Vědeckotechnický park Mstětice, Vědeckotechnický park Roztoky, Park vědy Roztoky, TECHNOPARK Kralupy (VŠCHT), Prague Innovation Centre (Innocrystal, Hodkovice), Strojírenský vědecko-technický park Buštěhrad, CEROP Kolín, Centrum aplikovaného výzkumu Dobříš, UVR Mníšek pod Brdy a VTP a PI Řež.

Kooperační seskupení 

Jedním z problémů českého podnikatelského prostředí je přetrvávající izolace firem. Podpora z evropských fondů, národních i krajských zdrojů se proto zaměřuje též na zakládání kooperačních odvětových nebo oborových seskupení (např. klastrů a technologických platforem). V rámci evropských fondů jsou v ČR na podporu vzniku kooperačních seskupení zaměřeny programy Spolupráce – Klastry a Technologické platformy v rámci Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost. Správcem OP TAK je Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR (MPO), zprostředkujícím subjektem pro tento program je Agentura pro podnikání a inovace (API), příspěvková organizace MPO. Vznik kooperačních odvětvových seskupení je podporován také Středočeským krajem. Bližší informace o možnostech podpory vzniku klastrů ze strany Středočeského kraje a připravovaných klastrových iniciativách v kraji mohou zájemci získat na oddělení regionálního rozvoje.

Investiční pobídky

Dne 6. září 2019 začala platit novela zákona č. 72/2000 Sb., o investičních pobídkách. Hlavní změna se týká zvýhodnění projektů s vyšší přidanou hodnotou, zejména technologických center. Další změnou je úprava podmínek pro udělení pobídek malým a středním podnikům. Podrobné informace k investičním pobídkám ČR naleznete zde.

Regionální spolupráce Akademie věd ČR se Středočeským krajem

Spolupráce mezi pracovišti Akademie věd České republiky a regionálními partnery, např. kraji a mikroregiony České republiky, je zaměřena na řešení úkolů sociálního, ekonomického, ekologického, přírodního a kulturního charakteru formou výzkumných projektů základního výzkumu a jeho aplikací. Výsledky spolupráce přispívají ke zvýšení kvality života v dané oblasti. Pracoviště Akademie věd České republiky jsou garanty odborné kvality projektů, regiony zaručují přínos konkrétních úkolů pro danou oblast. Obě strany na základě smluv o spolupráci při řešení konkrétních projektů přispívají ke společnému financování regionální spolupráce. Výsledky řešení společných projektů jsou zveřejňovány s logy obou partnerů nebo standardním textovým odkazem v médiích i cestou vědeckých publikací a konferencí. Pravidelně jedenkrát ročně jsou též prezentovány na vzájemném setkání představitelů AV ČR, krajů a dalších partnerů regionální spolupráce. Základem spolupráce je smlouva uzavřená mezi Středočeským krajem a Akademií věd ČR v roce 2016. Další informace jsou zveřejněny zde. Bližší informace o programu regionální spolupráce poskytne též oddělení regionální rozvoje.   

Středočeské inovační centrum

Jedním z nástrojů Středočeského kraje založeným za účelem podpory výzkumu, vývoje a inovací je Středočeské inovační centrum. SIC utváří partnerství a navazuje novou spolupráci mezi firmami a akademickou sférou a přispívá k růstu a rozvoji zejména malých a středních inovačních firem a posiluje konkurenceschopnost středočeského regionu v rámci české i globální ekonomiky. Další informace zde.     

 

Zpět Středočeský kraj umí přivést investice, uvedl prestižní britský časopis

Středočeský kraj „Evropským regionem budoucnosti 2012/2013". Podle srovnání prestižního britského investičního časopisu fDi Magazine „Evropská města a regiony budoucnosti 2012/2013" se Středočeský kraj umístil na předním místě mezi východoevropskými regiony v tom, jak si vede v podpoře přímých zahraničních investic.

 

Středočeský kraj je třetí za polskými regiony Malopolsko a Opole. V top 10 mezi regiony se umístil také Plzeňský a Pardubický kraj. V tabulkách časopisu se na předních místech objevila také česká města Brno, Ostrava a Cheb. Prahu britský investiční časopis zařadil do společnosti TOP 10 podnikatelsky přívětivých evropských hlavních měst.

V žebříčku „Evropská města a regiony budoucnosti  2012/2013" časopis fDi Magazine (Financial Times) hodnotil 253 evropských měst a 110 evropských regionů, a to v sedmi následujících kategoriích: ekonomický potenciál, lidské zdroje, efektivita nákladů, kvalita života, infrastruktura, podnikatelská přívětivost a strategie podpory přímých zahraničních investic. Další informace jsou  uvedeny na http://www.fdiintelligence.com/



TOP 10 měst východní Evropy
Strategie podpory přímých zahraničních investic


 

TOP 10 regionů východní Evropy
Strategie podpory přímých zahraničních investic

Pozice

Město

Země


 

Pozice

Region

Země

1

Katovice

Polsko


 

1

Malopolsko

Polsko

2

Krakov

Polsko


 

2

Opole

Polsko

3

Lublaň

Polsko


 

3

Středočeský kraj

Česká republika

4

Lvov

Ukrajina


 

4

Plzeňský kraj

Česká republika

5

Brno

Česká republika


 

5

Pardubický kraj

Česká republika

6

Varšava

Polsko


 

6

Slezská metropole

Polsko

7

Ostrava

Česká republika


 

7

Záporožská oblast

Ukrajina

8

Poznaň

Polsko


 

8

Starozagorská oblast

Bulharsko

9

Cheb

Česká republika


 

9

Tuapsinský distrikt

Rusko

10

Moskva

Rusko


 

10

Velkopolsko

Polsko



TOP 10 hlavních měst
Podnikatelská přívětivost

Pozice

Město

Země

1

Londýn

Velká Británie

2

Moskva

Rusko

3

Brusel

Belgie

4

Varšava

Polsko

5

Praha

Česká republika

6

Paříž

Francie

7

Kodaň

Dánsko

8

Stockholm

Švédsko

9

Bukurešť

Rumunsko

10

Dublin

Irsko