Věda, výzkum, vývoj, inovace

Oblast výzkumu a vývoje, technologického rozvoje a inovací je klíčem k zajištění regionální konkurenceschopnosti. Vytváření podmínek pro rozvoj inovačního potenciálu a znalostně orientované ekonomiky představuje jednu ze stěžejních priorit Středočeského kraje. Mezi významné  priority kraje patří  též vytváření podmínek pro zvyšování kvality lidských zdrojů a podpora spolupráce mezi podnikatelskou sférou a vědeckovýzkumným sektorem.  

Stěžejním programem pro podporu českých podnikatelů v programovém období 2021 – 2027 je Operační program Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK). K dalším stěžejním programům v oblasti výzkumu, vývoje, technologického rozvoje a  inovací patří Operační program Jan Amos Komenský a program Horizont Evropa. Cílem OP JAK je podpora rozvoje otevřené a vzdělané společnosti založené na znalostech a dovednostech, rovných příležitostech a rozvíjející potenciál každého jednotlivce, která povede k růstu konkurenceschopnosti České republiky a zlepšení životních podmínek jejích obyvatel. Horizont Evropa je rámcovým programem EU pro výzkum a inovace pro období 2021–2027.

Rozvoj infrastruktury pro průmyslový výzkum, vývoj, inovace

Zkvalitňovat služby podpůrné inovační infrastruktury, která povede ke zvýšení intenzity společných výzkumných, vývojových a inovačních aktivit mezi podnikatelskými subjekty a mezi veřejným a podnikovým sektorem se zaměřeným zejména na realizaci nových technologií a konkurenceschopných výrobků a služeb je hlavním cílem programu Služby infrastruktury v rámci Operačního  programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK).

Středočeský kraj je partnerem velkých vědeckých projektů -  projektu ELI (Extreme Light Infrastructure) a projektu Biotechnologického a biomedicínského centra Akademie věd ČR a Univerzity Karlovy ve Vestci (BIOCEV). Za podpory Středočeského kraje byl již připraven např. Podnikatelský inkubátor Nymburk a "VTP Zlatníky – Hodkovice". K dalším připravovaným, příp. již fungujícím vědeckotechnickým parkům v kraji patří např.: Technologický park a Inkubátor Březno u Mladé Boleslavi, VTP SVÚM (Čelákovice), Vědeckotechnický park Mstětice, Vědeckotechnický park Roztoky, Park vědy Roztoky, TECHNOPARK Kralupy (VŠCHT), Prague Innovation Centre (Innocrystal, Hodkovice), Strojírenský vědecko-technický park Buštěhrad, CEROP Kolín, Centrum aplikovaného výzkumu Dobříš, UVR Mníšek pod Brdy a VTP a PI Řež.

Kooperační seskupení 

Jedním z problémů českého podnikatelského prostředí je přetrvávající izolace firem. Podpora z evropských fondů, národních i krajských zdrojů se proto zaměřuje též na zakládání kooperačních odvětových nebo oborových seskupení (např. klastrů a technologických platforem). V rámci evropských fondů jsou v ČR na podporu vzniku kooperačních seskupení zaměřeny programy Spolupráce – Klastry a Technologické platformy v rámci Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost. Správcem OP TAK je Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR (MPO), zprostředkujícím subjektem pro tento program je Agentura pro podnikání a inovace (API), příspěvková organizace MPO. Vznik kooperačních odvětvových seskupení je podporován také Středočeským krajem. Bližší informace o možnostech podpory vzniku klastrů ze strany Středočeského kraje a připravovaných klastrových iniciativách v kraji mohou zájemci získat na oddělení regionálního rozvoje.

Investiční pobídky

Dne 6. září 2019 začala platit novela zákona č. 72/2000 Sb., o investičních pobídkách. Hlavní změna se týká zvýhodnění projektů s vyšší přidanou hodnotou, zejména technologických center. Další změnou je úprava podmínek pro udělení pobídek malým a středním podnikům. Podrobné informace k investičním pobídkám ČR naleznete zde.

Regionální spolupráce Akademie věd ČR se Středočeským krajem

Spolupráce mezi pracovišti Akademie věd České republiky a regionálními partnery, např. kraji a mikroregiony České republiky, je zaměřena na řešení úkolů sociálního, ekonomického, ekologického, přírodního a kulturního charakteru formou výzkumných projektů základního výzkumu a jeho aplikací. Výsledky spolupráce přispívají ke zvýšení kvality života v dané oblasti. Pracoviště Akademie věd České republiky jsou garanty odborné kvality projektů, regiony zaručují přínos konkrétních úkolů pro danou oblast. Obě strany na základě smluv o spolupráci při řešení konkrétních projektů přispívají ke společnému financování regionální spolupráce. Výsledky řešení společných projektů jsou zveřejňovány s logy obou partnerů nebo standardním textovým odkazem v médiích i cestou vědeckých publikací a konferencí. Pravidelně jedenkrát ročně jsou též prezentovány na vzájemném setkání představitelů AV ČR, krajů a dalších partnerů regionální spolupráce. Základem spolupráce je smlouva uzavřená mezi Středočeským krajem a Akademií věd ČR v roce 2016. Další informace jsou zveřejněny zde. Bližší informace o programu regionální spolupráce poskytne též oddělení regionální rozvoje.   

Středočeské inovační centrum

Jedním z nástrojů Středočeského kraje založeným za účelem podpory výzkumu, vývoje a inovací je Středočeské inovační centrum. SIC utváří partnerství a navazuje novou spolupráci mezi firmami a akademickou sférou a přispívá k růstu a rozvoji zejména malých a středních inovačních firem a posiluje konkurenceschopnost středočeského regionu v rámci české i globální ekonomiky. Další informace zde.     

 

Zpět Zastupitelé schválili text Memoranda, podle něhož by společnost Valeo Autoklimatizace měla investovat do letiště Milovice 100 milionů korun

Memorandum, které v pondělí 27. srpna 2018 schválilo krajské zastupitelstvo, předpokládá spolupráci mezi Středočeským krajem, městem Milovice a společností Valeo Autoklimatizace. Z areálu bývalého letiště Milovice – Boží Dar by se měl stát pokročilý testovací polygon.


„Oceňujeme rozhodnutí skupiny Valeo investovat v Milovicích. Společnost přináší technologie s vysokou přidanou hodnotou. Tímto způsobem by mělo dojít k rozvoji zaostalé oblasti bývalého vojenského výcvikového prostoru Mladá. Navíc jde o osvědčeného partnera, skupina již nyní zaměstnává ve středočeském regionu více než 2200 pracovníků. Několikrát po sobě dokonce získala 1. cenu v soutěži Zaměstnavatel roku," připomněla hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO 2011). Memorandum podle ní předpokládá uzavření dlouhodobé nájemní smlouvy na 15 let. Jak dále uvedla, Valeo Autoklimatizace by se podpisem této smlouvy zavázala investovat v následujících deseti letech do areálu 100 milionů korun. „Bude se jednat o investice zejména do oprav stávajících ploch a položení nových vnějších asfaltových povrchů, postavení oplocení, vybudování zázemí pro testování a investice do testovací techniky," upřesnila hejtmanka.
 

Valeo Autoklimatizace má do oblasti Letiště Milovice přesunout významné výzkumné a vývojové aktivity, aby mohlo celé území zatraktivnit. Nové zaměstnání by zde mohly najít desítky lidí, především vysoce kvalifikovaní inženýři, technici pro úpravu vozidel, testovací řidiči i pracovníci pro správu a údržbu areálu.
 

Skupina Valeo, jejíž je Valeo Autoklimatizace členem, je vysoce inovativní technologickou skupinou společností investující 12% svého světového obratu do vědy a výzkumu. Je jedním z předních globálních dodavatelů komponent a systémů do automobilového průmyslu. Zaměstnává více než 4500 zaměstnanců v České republice, z toho 700 ve vědě a výzkumu. Skupina Valeo je jedničkou na světovém trhu v oblasti vývoje parkovacích asistenčních systémů a integrace senzorů do automobilů. Valeo Autoklimatizace hotové technologie nepřetržitě testuje v laboratořích a na testovacím polygonu na bývalém letišti Milovice – Boží Dar, na němž zamýšlí vybudovat rozsáhlé zázemí pro testovací inženýry a techniky, a to ve spolupráci s tuzemskými technickými univerzitami. Současné testování na Letišti Milovice je možné jen pro některé typy testů a pro jiné typy potřebuje Valeo Autoklimatizace opravit a rozšířit zpevněné povrchy a vybudovat infrastrukturu. Do budoucna Valeo Autoklimatizace uvažuje navíc o přesunu a rozvoji významných výzkumných a vývojových aktivit do oblasti Milovic.