Strategie zajištění železniční dopravy pro další roky

23. 5. 2023   Středočeský kraj připravuje největší obnovu železničního vozového parku za posledních několik desetiletí. Skok ze stavu železničního muzea do 21. století však nebude zadarmo.  Náklady budou tak vysoké (cca 60 miliard Kč), že bez změny rozpočtového určení daní, na kterém v současné době Středočeský kraj nespravedlivě tratí několik miliard ročně, bude nutné řešit financování celého projektu buď navýšením podílu měst a obcí v celém systému nebo výrazným zdražením jízdného (cca na jednonásobek současného stavu v průběhu několika málo let po roce 2029). Vzhledem k rozvoji kraje a růstu počtu jeho obyvatel (až 300 000 osob do roku 2040) jsou však tyto investice zcela nezbytné. Situaci řeší kraj s několikaletým předstihem, protože chce zajistit pro své obyvatele spolu s hlavním městem Prahou kvalitní veřejnou dopravu a chce se vyhnout tomu, aby příští politické reprezentace musely řešit situaci na poslední chvíli.

 

Prezentaci z dnešního setkání naleznete ZDE (6 MB)


Responsive Image

Prezentace k Setkání se starosty 2023

16. 5. 2023   Již třetí setkání středočeských starostů se současným vedením Středočeského kraje proběhlo v čestlickém hotelu Aquapalace Praha. Radní v čele s hejtmankou Petrou Peckovou seznámili přítomné se situací a tématy v jednotlivých oblastech včetně nově chystaných projektů. Po dopoledním bloku prezentací měli starostové následně možnost prodiskutovat konkrétní dotazy se zástupci jednotlivých odborů a vybraných příspěvkových organizací. Součástí setkání bylo také ocenění starostek a starostů, kteří ve vedení svých obcí strávili více než 30 let.

 

Prezentaci z dnešního setkání naleznete ZDE. (7 MB) 

Responsive Image


Kraj chce pomoci žákům, kteří se i s vysokým ziskem bodů u zkoušek nedostanou na vybranou střední školu

15. 5. 2023   Žákům ze Středočeského kraje, kteří v jednotné přijímací zkoušce na čtyřleté gymnázium získali 80 a více bodů, a přesto se na vybranou školu ani po druhém kole přijímacích zkoušek nedostanou, individuálně pomůže v případě zájmu Středočeský kraj. Na dnešním setkání s novináři to oznámil radní pro oblast vzdělávání a sportu Milan Vácha. Odbor školství se poté ve spolupráci s vedením škol pokusí náhradní místo zajistit. Stejnou možnost budou mít ti, kteří získali 60 a více bodů u jednotné přijímací zkoušky na střední odbornou školu s maturitou a z kapacitních důvodů byli přijati na učební obor bez maturity.

 

Další podrobnosti k problematice školství naleznete v prezentaci zde. (1 MB)

Responsive Image