Kontakty
Bc. Věra Škaloudová
odborný referent pro řízení projektů v obl. ŽP, EVVO
tel.: 257 280 848, 725 765 888
skaloudova@kr-s.cz
Mgr. Ing. Jaroslava Danihelková
odborný referent pro řízení projektů v obl. ŽP, EVVO
tel.: 257 280 117, 702 147 605
danihelkova@kr-s.cz
Lesy středních Čech. Jejich přírodní bohatství, současný stav a budoucí směřování
- Autoři: V. Cílek, J. Prach, Z. Sůvová a kol.
- Rok vydání: 2024
- Nakladatelství: Dokořán s.r.o.
- Popis: vázaná bez přebalu, 297 × 210 mm, 304 stran, 250 barevných ilustrací a fotografií
- ISBN: 978-80-7675-175-0
- EAN: 9788076751750
- E-shop: https://www.dokoran.cz/?p=book&id=1528
V pořadí již jedenáctý svazek volné knižní řady podporované Středočeským krajem „Lesy středních Čech. Jejich přírodní bohatství, současný stav a budoucí směřování“ se zabývá lesem a jeho vlivem na okolní svět včetně člověka samotného. Tematicky navazuje na dvě podobné knihy této řady: Voda a krajina (2017) a Půda a život civilizací (2021).
Hlavní myšlenkou projektu je ukázat středočeskou krajinu dotvářenou lesními celky, jejichž různorodost je zcela unikátní, od lužních lesů, doubrav, borů, smrčin až po typicky horské porosty na vrcholech Brd. Je probrána role lesa v čase klimatické změny i predikce předpokládaného vývoje složení lesů s ohledem na tuto změnu.
Les budeme potřebovat stále víc jako zdroj surovin, kvůli údržbě prostředí i z hlediska vlastního zdraví. Je nutné mu rozumět a vědět, jak může ovlivnit místní prostředí, počasí i klima. Lesy středních Čech jsou zároveň jedinečným souborem přírodních stanovišť, kde na malé ploše nalezneme podhorské smrčiny středních Brd, holé i květnaté bučiny Voděradska, bory na pískovcích a vátých píscích, teplomilné doubravy a suťové lesy Křivoklátska a Českého krasu i zbytky lužních lesů podél Labe a mnoha potoků a říček. Obrovské je rovněž bohatství rozptýlené zeleně i množství exotických dřevin pěstovaných v zahradách a městských a zámeckých parcích.
„Jednou z nejčastějších vět posledních let je povzdech, že svět se mění. Platí to skoro všude od bank, továren až po počasí, cen potravin a také pochopitelně pro les. Zde se potkává, jak jsme již dříve popsali, hned několik zásadních změn – občasné sucho, změny půdních poměrů, a tím i mykorhizních vztahů a také vývoj hmyzích populací a přezvěření. Výsledkem je jedna z největších druhových změn zejména v hospodářských lesích za několik posledních staletí. Mezi hlavní účely této knihy patří zamyšlení se nad současným stavem lesa a jeho výhledy do budoucnosti. Volili jsme proto čtyři skupiny organismů, které tyto změny indikují – stromy a jejich bylinný podrost, houby, hmyz a zvěř. Houby středních Čech navíc díky proměnlivým substrátům a typům lesa představují evropský fenomén. V mykologické kapitole uvádíme latinské názvy, protože nomenklatura se zde několikrát změnila. To ostatně v menší míře platí i u hmyzu.“ Lesy středních Čech. Jejich přírodní bohatství, současný stav a budoucí směřování, str. 93 |