JEDNACÍ ŘÁD Zastupitelstva Středočeského kraje a výborů Zastupitelstva Středočeského kraje
schválený usnesením Zastupitelstva Středočeského kraje č. 006-07/2021/ZK
ze dne 31. 5. 2021, ve znění změny dle usnesení Zastupitelstva Středočeského kraje
č. 104-12/2022/ZK ze dne 14. 2. 2022
Zastupitelstvo Středočeského kraje vydává podle § 44 zákona č. 129/2000 Sb., o krajích (krajské zřízení), ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o krajích") tento Jednací řád Zastupitelstva Středočeského kraje (dále jen „Zastupitelstvo") a výborů Zastupitelstva Středočeského kraje (dále jen „výbory"):
ČÁST PRVNÍ
Jednací řád Zastupitelstva
Článek 1
Úvodní ustanovení
(1) Zasedání Zastupitelstva se řídí ustanoveními zákona o krajích a tímto Jednacím řádem.
(2) Jednací řád Zastupitelstva upravuje přípravu, svolání, průběh a pravidla jednání a usnášení zasedání Zastupitelstva.
(3) Dále upravuje kontrolu plnění jeho usnesení, hlasování, volby, odvolání, rezignaci a pravidla pro jednání výborů.
(4) V rámci tohoto Jednacího řádu může Zastupitelstvo upravit usnesením podrobnější pravidla svého jednání.
(5) Ze zasedání Zastupitelstva se pořizuje audiovizuální on-line přenos, audiovizuální záznam, zvukový záznam a písemný zápis.
Článek 2
Politické kluby
(1) Členové Zastupitelstva se mohou sdružovat v politických klubech, a to podle příslušnosti k politickým stranám, politickým hnutím a koalicím (dále jen „politická strana"), za něž kandidovali ve volbách. Členové Zastupitelstva příslušející k jedné politické straně mohou vytvořit pouze jeden klub. Slučování klubů je přípustné.
(2) V průběhu volebního období může být ustaven nový politický klub, složený ze zastupitelů příslušných k jiné politické straně, než za jakou byli zvoleni ve volbách, nebo nový klub zastupitelů, kteří nejsou členy stávajících politických klubů.
(3) Každý člen Zastupitelstva může být členem jen jednoho politického klubu.
(4) K ustavení politického klubu je třeba nejméně tří zastupitelů. O ustanovení klubu se sepíše zápis, který podepíší všichni ustavující členové klubu. Klesne-li během volebního období počet členů klubu pod tuto hranici, klub ukončí svoji činnost. Zastupitelé, kteří byli členy zrušeného klubu, se mohou stát členy jiného klubu nebo zůstat bez členství v politickém klubu.
(5) Politický klub po svém ustanovení písemně oznámí hejtmanovi Středočeského kraje (dále jen „hejtman") název klubu, jméno a příjmení jeho předsedy, jména a příjmení místopředsedů a pořadí, v němž předsedu klubu v Zastupitelstvu a jejich orgánech v jeho nepřítomnosti zastupují, a jmenný seznam jeho dalších členů. K oznámení připojí listinu s podpisy členů klubu. Během volebního období oznámí též jména zastupitelů, kteří přestali být členy klubu nebo se stali jeho novými členy.
(6) Jménem politického klubu jedná jeho předseda. V případě nepřítomnosti předsedy jedná jménem politického klubu a vykonává práva předsedy podle tohoto Jednacího řádu místopředseda.
(7) Politické kluby jsou oprávněny používat ke své činnosti místnosti v prostorách krajského úřadu včetně potřebných technických prostředků. Dále je každý klub oprávněn využívat jedné pracovní síly, zajišťující administrativní a organizační chod klubu. Podrobnosti stanoví Rada Středočeského kraje (dále jen „Rada") usnesením.
(8) Na úhradu nákladů spojených s činností klubů může být politickým klubům poskytnut příspěvek z rozpočtu kraje, a to v závislosti na počtu zastupitelů, kteří jsou členy klubu. Pravidla hospodaření politických klubů s tímto příspěvkem obsahující jeho výši, podmínky jeho poskytování, pravidla pro jeho čerpání a způsob vedení evidence, vyúčtování a kontroly schvaluje pro každý kalendářní rok Zastupitelstvo.
(9) Politické kluby vedou stanoveným způsobem evidenci o poskytnutých příspěvcích. Usnese-li se na tom Zastupitelstvo, předloží mu politické kluby průběžnou evidenci a vyúčtování.
(10) Členovi Zastupitelstva je v jednacím sále trvale vyhrazeno zastupitelské křeslo. Zasedací pořádek zastupitelů vychází z jejich příslušnosti k politickému klubu a podléhá schválení Zastupitelstvem.
Článek 3
Příprava zasedání Zastupitelstva
(1) Přípravu zasedání Zastupitelstva organizuje Rada, zpravidla prostřednictvím krajského úřadu. Rada stanoví zejména:
- dobu a místo jednání,
- odpovědnost za zpracování a předložení odborných podkladů pro jednání,
- způsob projednání materiálů a návrhů na opatření v orgánech kraje, s obcemi, státními orgány a dalšími subjekty.
(2) Návrhy bodů k zařazení do programu jednání Zastupitelstva včetně příslušných materiálů pro jednání Zastupitelstva předkládá navrhovatel Radě ke schválení prostřednictvím krajského úřadu tak, aby mohly být Radou projednány a nejpozději 10 dnů před dnem jednání Zastupitelstva zpřístupněny členům Zastupitelstva se stanoviskem Rady, případně příslušného výboru. Tímto postupem však není nijak dotčeno právo zastupitele dle § 34 zákona o krajích.
(3) Materiály pro jednání Zastupitelstva musí být zpracovány tak, aby umožnily členům Zastupitelstva řádně posoudit projednávanou problematiku a zaujmout stanovisko. Zpracovatel odpovídá za věcnou správnost předkládaného materiálu a jeho soulad s právními předpisy.
Článek 4
Materiály pro zasedání Zastupitelstva
(1) Materiály určené pro zasedání Zastupitelstva schválené Radou odevzdává předkladatel krajskému úřadu v elektronické podobě prostřednictvím programu GINIS USN v termínu stanoveném před každým zasedáním Zastupitelstva krajským úřadem.
(2) V případě, že materiál předkládá člen Zastupitelstva, který není členem Rady, musí být materiál zaslán organizačnímu oddělení Odboru Kancelář hejtmanky e-mailem. Pokud materiál není organizačnímu oddělení Odboru Kancelář hejtmanky zasílán z e-mailové adresy končící @kr-s.cz, musí být elektronická verze materiálu podepsána předkladatelem s využitím kvalifikovaného certifikátu nebo kvalifikovaného elektronického podpisu nebo musí být materiál kromě zaslání e-mailem zároveň předložen v listinné podobě opatřený podpisem předkladatele.
(3) Předkladatelem materiálu je:
- hejtman,
- člen Rady,
- jiný člen Zastupitelstva, nebo
- ředitel krajského úřadu.
(4) Materiály jsou dostupné členům Zastupitelstva i veřejnosti v k tomu určené sekci internetových stránek krajského úřadu nejméně 10 dní před zasedáním Zastupitelstva; informace o zasedání Zastupitelstva a o dostupnosti podkladových materiálů na této adrese je současně zveřejněna i na úřední desce krajského úřadu. Ve výjimečném případě, kdy je materiál odevzdán po výše uvedeném termínu, zveřejní jej krajský úřad na uvedené internetové adrese a informuje politické kluby. O projednávání takového bodu rozhodne Zastupitelstvo hlasováním. Na základě vyžádání člena Zastupitelstva krajský úřad zabezpečí zaslání materiálu členu Zastupitelstva ve stejném termínu na nosiči elektronických dat nebo v listinné podobě.
(5) Materiály obsahují:
- název materiálu,
- jméno a podpis předkladatele a zpracovatele,
- důvodovou zprávu k předloženému návrhu obsahující:
- zhodnocení dosavadního stavu,
- rozbor příčin případných nedostatků,
- vypořádání připomínek z projednání materiálu s dotčenými orgány,
- odůvodnění navrhovaných opatření a jejich ekonomické důsledky,
- vlastní návrh věcného řešení předmětné problematiky s návrhem na opatření,
- návrh usnesení,
- stanovisko příslušného výboru; pokud na jednání výboru získalo alternativní stanovisko alespoň 1/3 hlasů, předkládá se i toto alternativní stanovisko,
- stanovisko odboru krajského úřadu, kterému byl k vyjádření materiál zaslán zpracovatelem,
- přílohy.
Článek 5
Ustavující zasedání Zastupitelstva
(1) Ustavující zasedání nově zvoleného Zastupitelstva svolává dosavadní hejtman po uplynutí lhůty pro podání návrhu soudu na neplatnost voleb nebo neplatnost hlasování tak, aby se konalo do 15 dnů ode dne uplynutí této lhůty, a jestliže byl návrh na neplatnost voleb nebo na neplatnost hlasování podán, do 15 dnů ode dne právní moci rozhodnutí soudu o posledním z podaných návrhů, pokud žádnému z podaných návrhů nebylo vyhověno.
(2) Ustavujícímu zasedání předsedá dosavadní hejtman, je-li opět zvolen členem Zastupitelstva. Zastupitelstvo může též zvolit jiného předsedajícího ustavujícího zasedání Zastupitelstva, a to do doby, než je zvolen hejtman nebo náměstek hejtmana. Ustavující zasedání Zastupitelstva zvolí hejtmana, náměstka hejtmana a další členy Rady.
(3) Pokud ustavující zasedání Zastupitelstva nezvolí hejtmana, náměstka hejtmana a další členy Rady, předsedající přeruší zasedání a Zastupitelstvo rozhodne o pokračování v zasedání tak, aby se uskutečnilo nejdéle do 7 dnů od konání přerušeného zasedání Zastupitelstva.
Článek 6
Svolání zasedání Zastupitelstva
(1) Zasedání Zastupitelstva písemně svolává hejtman nejméně jedenkrát za 3 měsíce, a to nejpozději do 10 dnů přede dnem zasedání Zastupitelstva zpravidla podle plánu schváleného Zastupitelstvem. Požádá-li o to alespoň jedna třetina členů Zastupitelstva, je povinen svolat zasedání tak, aby se uskutečnilo nejpozději do 21 dnů ode dne doručení žádosti krajskému úřadu. Jestliže při zahájení zasedání Zastupitelstva, nebo v jeho průběhu není přítomna nadpoloviční většina všech členů Zastupitelstva, ukončí předsedající toto zasedání Zastupitelstva. Do 15 dnů se koná jeho náhradní zasedání.
(2) Nesvolá-li hejtman zasedání Zastupitelstva podle odstavce 1, učiní tak náměstek hejtmana, určený Zastupitelstvem k zastupování hejtmana v době jeho nepřítomnosti nebo v době, kdy hejtman nevykonává funkci (statutární náměstek hejtmana) nebo tak učiní jiný člen Rady nebo jiný člen Zastupitelstva.
(3) Přípravu a průběh zasedání Zastupitelstva zajišťuje krajský úřad podle pokynů Rady
a hejtmana.
Článek 7
Účast veřejnosti na zasedání Zastupitelstva
(1) Zasedání Zastupitelstva je veřejné. Občan kraje, který dosáhl věku 18 let nebo fyzická osoba, která dosáhla věku 18 let a vlastní na území kraje nemovitost nebo fyzická osoba, která dosáhla věku 18 let, je cizím státním občanem a je přihlášena k trvalému pobytu v některé obci nebo vojenském újezdu v územním obvodu kraje, stanoví-li tak mezinárodní smlouva, kterou je Česká republika vázána a která byla vyhlášena (dále jen „občan kraje"), mají právo zúčastňovat se zasedání Zastupitelstva a v souladu s Jednacím řádem Zastupitelstva vyjadřovat na něm své stanovisko k projednávaným otázkám. Krajský úřad proto nejméně 10 dnů před jednáním připravovaného zasedání Zastupitelstva zveřejní na úřední desce krajského úřadu a prostřednictvím internetových stránek Středočeského kraje informaci o místě, době a navrženém programu zasedání. Informaci uvedenou v předchozí větě může krajský úřad zveřejnit i jiným způsobem v místě obvyklým.
(2) Krajský úřad zveřejní maximální počet míst, která jsou vyhrazena pro veřejnost, v souladu s kapacitou vnitřních prostor budovy a dalšími bezpečnostními nebo hygienickými omezeními, nejpozději s informací o konání zasedání Zastupitelstva, případně zveřejní způsob distanční účasti veřejnosti tak, aby byla zachována možnost uplatňovat zákonná práva spojená s účastí na zasedání Zastupitelstva.
Článek 8
Účast členů Zastupitelstva na zasedání Zastupitelstva
(1) Člen Zastupitelstva je povinen zúčastňovat se zasedání Zastupitelstva, popřípadě zasedání jiných orgánů kraje, je-li jejich členem, plnit úkoly, které pro něho z výkonu funkce v těchto orgánech vyplývají a úkoly, které mu tyto orgány uloží, hájit zájmy občanů kraje a jednat a vystupovat tak, aby nebyla ohrožena vážnost jeho funkce.
(2) Člen Zastupitelstva, u něhož skutečnosti nasvědčují, že by jeho podíl na projednávání a rozhodování určité záležitosti v orgánech kraje mohl znamenat výhodu, nebo škodu pro něj samotného nebo osobu blízkou, pro fyzickou nebo právnickou osobu, kterou zastupuje na základě zákona nebo plné moci (střet zájmů), je povinen sdělit tuto skutečnost před zahájením jednání příslušného orgánu kraje.
(3) Účast na zasedání stvrzuje člen Zastupitelstva podpisem listiny přítomných.
Článek 9
Program zasedání Zastupitelstva
(1) Návrh programu zasedání Zastupitelstva připravuje a předkládá Zastupitelstvu ke schválení Rada.
(2) Na zasedání Zastupitelstva může být jednáno o věcech navržených do programu jednání Radou. O zařazení návrhu dalších bodů programu, přednesených v průběhu zasedání Zastupitelstva, rozhoduje Zastupitelstvo.
(3) Návrhy, připomínky a podněty obcí a právnických osob z územního obvodu kraje vyřizuje Rada. O výsledku jednání Rady informuje Rada v pravidelné zprávě o své činnosti předkládané na každém zasedání Zastupitelstva.
(4) Občan kraje má právo požadovat projednání určité záležitosti v oblasti samostatné působnosti Radou, nebo Zastupitelstvem. Je-li žádost podepsána nejméně 1 000 občany kraje nebo 50% obyvatel obce musí být projednána na jejich zasedání nejpozději do 60 dnů Radou a Zastupitelstvem nejpozději do 90 dnů.
Článek 10
Průběh zasedání Zastupitelstva
(1) Zasedání Zastupitelstva jako předsedající řídí hejtman nebo jím určený člen Rady.
(2) Předsedající řídí průběh jednání a hlasování, zjišťuje a vyhlašuje jeho výsledek, ukončuje a přerušuje zasedání. Není-li při zahájení jednání nebo v jeho průběhu přítomna nadpoloviční většina všech členů Zastupitelstva, ukončí předsedající zasedání. Náhradní zasedání svolá hejtman podle článku 6 tohoto Jednacího řádu.
(3) V zahajovací části jednání předsedající seznámí zasedání Zastupitelstva s návrhem Rady na program zasedání a případnými návrhy na doplnění programu. O programu zasedání rozhodne Zastupitelstvo hlasováním. Dále předsedající informuje o usnášeníschopnosti zasedání, na základě návrhů předsedů jednotlivých politických klubů předloží návrh na volbu návrhové komise a ověřovatelů zápisu ze zasedání, sdělí výsledek ověření zápisu z předchozího zasedání Zastupitelstva a umožní členům Zastupitelstva uplatnit své námitky k němu.
(4) Zápis, proti němuž nebyly podány námitky, se považuje za schválený. O námitkách proti zápisu rozhodne Zastupitelstvo hlasováním po případném vyjádření ověřovatelů zvolených na zasedání Zastupitelstva, z něhož byl zápis pořízen.
Článek 11
Předkládané materiály a rozprava
(1) Na každém zasedání Zastupitelstva podá Rada písemnou zprávu o své činnosti od posledního zasedání Zastupitelstva. V rámci tohoto bodu programu předkládá hejtman k rozhodnutí Zastupitelstvu případný návrh na zrušení usnesení Rady, jehož výkon pozastavil.
(2) Úvodní slovo k předkládaným materiálům stručně uvede předkladatel.
(3) Následuje rozprava, do které se přihlašují účastníci zasedání do jejího ukončení použitím hlasovacího zařízení, popřípadě zvednutím ruky nebo písemně. Slovo uděluje předsedající. Nikdo, komu předsedající neudělil slovo, se nemůže slova ujmout. Předsedající uděluje slovo zpravidla v pořadí, v jakém byly přihlášky do rozpravy podány. Bez ohledu na pořadí přihlášených do rozpravy musí být přednostně uděleno slovo tomu členovi Zastupitelstva, který namítá nedodržení Jednacího řádu nebo porušení zákona v průběhu jednání.
(4) V průběhu rozpravy udělí předsedající slovo předkladateli materiálu, kdykoliv o to požádá. Předsedovi klubu, anebo řečníkovi pověřenému přednést k věci stanovisko politického klubu, se udělí přednostně slovo kdykoliv bez ohledu na pořadí až do ukončení rozpravy. V případě nepřítomnosti předsedy klubu na zasedání Zastupitelstva je slovo přednostně udělováno určenému místopředsedovi klubu.
(5) Zastupitelstvo může v průběhu jednání hlasováním sloučit rozpravu a hlasování ke dvěma nebo více bodům programu zasedání, které mají obdobnou věcnou náplň (např. směny majetku, bezúplatné či úplatné převody/nabytí majetku). Nerozhodne-li Zastupitelstvo jinak, hlasuje se o všech sloučených bodech společně.
(6) Požádá-li na zasedání Zastupitelstva o slovo člen vlády nebo jím pověřený zástupce, poslanec nebo senátor, musí mu být vždy uděleno.
(7) Po vyčerpání všech přihlášek členů Zastupitelstva udělí předsedající slovo osobám uvedeným v odst. 8. Po skončení jejich vystoupení se mohou členové Zastupitelstva přihlásit do další rozpravy.
(8) Občan kraje, který má právo se vyjadřovat na zasedání Zastupitelstva dle čl. 7, se může do rozpravy přihlásit písemně v den zasedání zastupitelstva v předsálí jednacího sálu. V průběhu rozpravy se může přihlásit i zvednutím ruky, nachází-li se v prostorách jednacího sálu Zastupitelstva. Předsedající udělí občanům kraje slovo v pořadí, v jakém se přihlásili. Předsedající také vždy udělí slovo osobě pověřené občany, kteří požádali o projednání určité záležitosti v oblasti samostatné působnosti Zastupitelstvem podle § 12 odst. 2 písm. d) zákona o krajích, v rozpravě k tomuto bodu jednání. Ostatním účastníkům z řad veřejnosti, kteří nesplňují podmínky dle § 12 a § 13 zákona o krajích, může být uděleno slovo podle možností a se souhlasem Zastupitelstva. Předsedající může stanovit časový limit jednotlivého vystoupení.
(9) Člen Zastupitelstva se může přihlásit k faktické poznámce, kterou reaguje na průběh rozpravy. Za faktickou poznámku se považuje i procedurální návrh týkající se způsobu projednávání bodu programu nebo námitka na porušení Jednacího řádu nebo platných právních předpisů. K faktické poznámce se člen Zastupitelstva přihlašuje pomocí technického zařízení a současně signalizací „T" – technická poznámka. Slovo je mu uděleno bezprostředně po ukončení právě probíhajícího vystoupení. Vystoupení v rámci faktické poznámky nesmí překročit dvě minuty, odpověď na ní taktéž.
(10) Zastupitelstvo se může podle průběhu jednání usnést na opatřeních k časovému omezení rozpravy. Časové omezení rozpravy se nevztahuje na předkladatele a člena Zastupitelstva pověřeného přednést k věci stanovisko politického klubu.
(11) Pokud řečník překročí stanovenou dobu pro vystoupení v rozpravě, může mu předsedající odejmout slovo. Proti postupu předsedajícího může být podána námitka, o které bez rozpravy rozhoduje Zastupitelstvo.
(12) Rozpravu ukončuje předsedající. Návrh na ukončení rozpravy může v jejím průběhu podat kterýkoliv člen Zastupitelstva. O tomto návrhu hlasuje Zastupitelstvo bez rozpravy. Je-li návrh na ukončení rozpravy přijat, umožní předsedající vystoupit všem osobám, které se do rozpravy přihlásily před podáním návrhu na ukončení rozpravy.
(13) Člen Zastupitelstva může před zahájením zasedání Zastupitelstva podat pozměňovací návrh k návrhu usnesení. Pozměňovací návrh v tomto případě zasílá organizačnímu oddělení Odboru Kancelář hejtmanky e-mailem. Pokud materiál není organizačnímu oddělení Odboru Kancelář hejtmanky zasílán z e-mailové adresy končící @kr-s.cz, musí být elektronická verze materiálu podepsána předkladatelem s využitím kvalifikovaného certifikátu nebo kvalifikovaného elektronického podpisu nebo musí být materiál kromě zaslání e-mailem zároveň předložen v listinné podobě opatřený podpisem předkladatele.
(14) Pozměňovací návrhy mohou být předkládány i v průběhu jednání Zastupitelstva, nejpozději do ukončení rozpravy k projednávané věci a má z nich být zřejmé, na čem se má Zastupitelstvo usnést. Návrhy musí být poté neprodleně doručeny v písemné formě předsedajícímu a návrhové komisi. Předsedající, případně návrhová komise, může požádat člena Zastupitelstva, aby svůj návrh zpřesnil.
(15) Jestliže je v rozpravě přednesen pozměňovací návrh, může předseda kteréhokoli politického klubu navrhnout přerušení projednávané věci až do doby, kdy k přednesenému návrhu zaujmou stanovisko politické kluby. O návrhu na přerušení projednávané věci podaném předsedou politického klubu podle předchozího odstavce rozhodne Zastupitelstvo hlasováním bez rozpravy. Předsedající současně určí na základě návrhu předsedy nebo předsedů politických klubů přiměřenou lhůtu, do kdy mu předsedové politických klubů předloží stanovisko k přednesenému návrhu.
(16) Předseda politického klubu a předsedající mohou navrhnout přerušení zasedání Zastupitelstva. O takovém návrhu rozhodne Zastupitelstvo bez rozpravy.
Článek 12
Hlasování
(1) Zastupitelstvo je schopno se usnášet, je-li přítomna nadpoloviční většina všech jeho členů. Hlasování je prováděno veřejně, nerozhodne-li Zastupitelstvo před hlasováním jinak. Veřejné hlasování se provádí prostřednictvím hlasovacího zařízení, případně zdvižením ruky při nefunkčnosti hlasovacího zařízení, a to v pořadí
- pro návrh,
- proti návrhu,
- zdržel se hlasování.
(2) Hlasování probíhá po ukončení rozpravy u jednotlivého bodu programu. Vyžaduje-li příprava průběhu hlasování návrhovou komisí delší dobu, může být hlasování předsedajícím přesunuto na dobu pozdější.
(3) Před započetím hlasování nechá předsedající zjistit usnášeníschopnost členů Zastupitelstva v jednací místnosti, seznámí se zjištěným počtem účastníky zasedání a sdělí, kolik hlasů je potřebných k přijetí návrhů.
(4) Tajně se hlasuje hlasovacími lístky. Za počet přítomných členů Zastupitelstva se považuje počet vydaných hlasovacích lístků. Pro zabezpečení tajného hlasování a sčítání hlasů Zastupitelstvo ustavuje volební komisi sestavenou ze zástupců všech klubů. Po skončení tajného hlasování vyhlásí předsedající jeho výsledek tak, že sdělí počet přítomných členů Zastupitelstva, počet hlasů odevzdaných pro návrh a proti návrhu a ohlásí, zda byl návrh přijat.
(5) Hlasování probíhá v tomto pořadí:
- návrh na odročení, pokud byl podán,
- návrh na zamítnutí, pokud byl podán,
- protinávrhy k usnesení uvedeném v podkladovém materiálu (změny či vypuštění části návrhu, případně návrh jiné předlohy), pokud byly podány, a to v opačném pořadí, než v jakém byly podány,
- usnesení navržené předkladatelem v podkladovém materiálu.
(6) Jestliže návrh obsahuje několik částí, hlasuje se o celém tomto návrhu. Pokud však člen Zastupitelstva požádá o oddělené hlasování, hlasuje se v souladu se žádostí odděleně. Uplatnění žádosti o oddělené hlasování je součástí zápisu.
(7) Po schválení návrhu, který vylučuje další návrh (návrhy), se o těchto návrzích již nehlasuje.
(8) Námitku proti průběhu nebo výsledku hlasování může vznést každý člen Zastupitelstva při hlasování nebo bezprostředně po něm. O takové námitce rozhodne Zastupitelstvo hlasováním bez rozpravy. Vyhoví-li Zastupitelstvo námitce (např. pro zmatečnost), hlasování se bezodkladně zopakuje.
Článek 13
Usnesení
(1) Návrh usnesení Zastupitelstva připravuje předkladatel materiálu projednávaného Zastupitelstvem. Návrh vychází z předloženého materiálu a obsahuje stručně formulované závěry, adresné a termínované návrhy opatření s vymezením odpovědnosti za jejich splnění. Rovněž stanoví způsob kontroly uložených úkolů.
(2) Návrhová komise provádí úpravy usnesení podle průběhu a výsledků zasedání Zastupitelstva.
(3) Usnesením může Zastupitelstvo ukládat úkoly orgánům kraje, členům Zastupitelstva, svým výborům, vedoucím organizačních složek kraje, statutárním orgánům příspěvkových organizací, které kraj zřídil, zástupcům kraje v orgánech právnických osob, které kraj založil nebo v nichž má majetkovou účast a zástupcům kraje v Regionální Radě regionu soudržnosti Střední Čechy.
Článek 14
Ukončení zasedání
Předsedající prohlásí zasedání Zastupitelstva za ukončené, byl-li pořad jednání schválený Zastupitelstvem vyčerpán.
Článek 15
Příprava a podávání návrhu zákona
(1) Předložit návrh zákona k projednávání Zastupitelstvu je oprávněna Rada, a to na základě usnesení Zastupitelstva nebo z vlastní iniciativy. Dále mohou návrh zákona předložit výbor Zastupitelstva, člen Zastupitelstva nebo skupina členů Zastupitelstva; mohou přitom požádat Radu o stanovisko, které Rada doručí Zastupitelstvu do 30 dnů.
(2) Návrh zákona na zasedání uvede předkladatel, zejména odůvodnění potřebnosti a cíle navrhované právní úpravy.
(3) Návrh zákona se předkládá písemně podle Legislativních pravidel vlády, v platném znění. Součástí návrhu je důvodová zpráva.
(4) Důvodová zpráva vždy obsahuje zhodnocení platného právního stavu, odůvodnění hlavních principů navrhované právní úpravy, vysvětlení nezbytnosti nové úpravy v jejím celku (obecná část) i jednotlivých ustanovení (zvláštní část), zhodnocení souladu navrhované právní úpravy s ústavním pořádkem České republiky a s mezinárodními smlouvami, jimiž je Česká republika vázána, její slučitelnosti s právními akty Evropských společenství a odůvodnění případných odchylek, předpokládaný hospodářský a finanční dosah navrhované úpravy, zejména nároky na státní rozpočet a rozpočty krajů a obcí.
(5) Návrh zákona projednává Zastupitelstvo v obecné a podrobné rozpravě. Po obecné rozpravě se Zastupitelstvo může usnést, že jej zamítá nebo vrátí předkladateli k dopracování. Nerozhodne-li tak, koná se po obecné rozpravě rozprava podrobná, během níž členové Zastupitelstva předkládají k návrhu pozměňovací návrhy. Nejedná-li se o písemný návrh, popřípadě neobsahuje-li písemný návrh odůvodnění, odůvodní člen Zastupitelstva návrh v podrobné rozpravě. Po skončení podrobné rozpravy hlasuje Zastupitelstvo o jednotlivých pozměňovacích návrzích a následně o návrhu zákona jako celku ve znění schválených pozměňovacích návrhů.
(6) Návrh zákona schválený Zastupitelstvem předkládá hejtman předsedovi Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky spolu s přijatým usnesením Zastupitelstva, v němž musí být uvedeno jmenovité pověření člena Zastupitelstva jednáním o návrhu zákona v orgánech Parlamentu České republiky (navrhovatel zákona). Současně s písemným návrhem zákona se Poslanecké sněmovně předkládá i stejnopis návrhu na technickém nosiči dat.
(7) Jde-li o návrh novely zákona, návrh se předkládá se zněním zákona nebo jeho části, jíž se novelizace týká, s vyznačením navrhovaných změn a doplnění.
Článek 16
Pracovní komise
Pro přípravu odborných stanovisek a expertiz může Zastupitelstvo zřídit volbou pracovní komise, složené ze členů Zastupitelstva a odborníků nečlenů Zastupitelstva. Funkce pracovní komise končí splněním úkolu, nejpozději skončením zasedání Zastupitelstva k bodu programu, jehož se činnost pracovní komise týkala.
Článek 17
Zápis o průběhu zasedání Zastupitelstva
(1) Krajský úřad pořizuje zápis o průběhu zasedání Zastupitelstva a po podpisu hejtmanem a zvolenými ověřovateli dle čl. 17 odst. 4 jej zašle členům Zastupitelstva prostřednictvím politických klubů a zveřejní jej na internetových stránkách kraje. Lhůta pro zveřejnění je do 10 dnů po skončení zasedání Zastupitelstva.
(2) Zápis vždy obsahuje:
- údaj o počtu přítomných členů Zastupitelstva,
- schválený program jednání,
- průběh a výsledek hlasování,
- přijatá usnesení.
(3) V zápisu se dále obvykle uvádí den, místo, hodina zahájení a ukončení jednání, složení návrhové komise, příp. dalších pracovních komisí, jméno předsedajícího a další skutečnosti, o nichž rozhodlo Zastupitelstvo, že budou součástí zápisu.
(4) Zápis o průběhu zasedání Zastupitelstva podepisuje hejtman a zvolení ověřovatelé. Je uložen u krajského úřadu k nahlédnutí současně s usneseními Rady, výborů Zastupitelstva a komisí Rady. Zápis je zveřejněn na internetových stránkách Středočeského kraje.
(5) O námitkách člena Zastupitelstva proti zápisu rozhodne nejbližší zasedání Zastupitelstva.
(6) Krajský úřad eviduje usnesení přijatá Zastupitelstvem, shromažďuje podklady o jejich plnění a podle pokynů Rady a hejtmana organizuje, koordinuje a provádí kontrolu realizace opatření přijatých Zastupitelstvem.
ČÁST DRUHÁ
Jednací řád výborů Zastupitelstva
Článek 18
Úvodní ustanovení
(1) Jednací řád výborů upravuje postavení výboru, přípravu a průběh zasedání výborů a pravidla jejich jednání.
(2) Výbory zřizuje Zastupitelstvo jako své poradní orgány pro jednotlivé úseky své činnosti.
(3) Zastupitelstvo volí předsedu výboru z řad členů Zastupitelstva, místopředsedy a členy výboru z řad členů Zastupitelstva a jiných fyzických osob, které nejsou členy Zastupitelstva. Místopředseda výboru zastupuje předsedu výboru a plní úkoly předsedy výboru dle tohoto jednacího řádu v případě nepřítomnosti předsedy nebo do zvolení nového předsedy výboru. Zvolí-li Zastupitelstvo více místopředsedů než jednoho, zastupují tito místopředsedové výboru předsedu v pořadí určeném Zastupitelstvem, přičemž první místopředseda výboru je zpravidla členem Zastupitelstva.
Článek 19
Zasedání výboru
(1) Výbor se schází podle potřeby a ve lhůtách a termínech, stanovaných plánem práce, který sestavuje výbor zpravidla na pololetí roku na základě hlavních úkolů kraje a Zastupitelstva. Plán práce výboru schvaluje Zastupitelstvo.
(2) Program zasedání výboru navrhuje jeho předseda, přitom vychází z plánu práce, usnesení Zastupitelstva a výboru, aktuálních potřeb kraje na svěřeném úseku činnosti a z iniciativních návrhů členů výboru.
(3) Předseda svolává zasedání výboru, organizuje jeho přípravu a činnost členů výboru mezi jednotlivými zasedáními, zejména jejich kontrolní činnost a zajišťuje ostatní práce spojené s činností výboru. Je oprávněn požadovat na řediteli krajského úřadu potřebnou součinnost.
(4) Odborné podklady pro jednání výboru, pokud výbor nejedná na základě ústních zpráv, informací a iniciativních návrhů členů nebo neprojednává materiály připravené pro jednání orgánů kraje, připravují pověření členové výboru jednotlivě nebo ve skupinách, případně organizační složky a příspěvkové organizace kraje, občanská sdružení a jiné subjekty, s nimiž bylo zpracování a předložení odborných podkladů dohodnuto. Odborné podklady i materiály pro zasedání výboru se předkládají v elektronické podobě.
(5) Výbor může k projednání úkolů, na nichž se podílejí i jiné výbory, orgány nebo sdružení, konat společné schůze a je-li to účelné k projednání úkolů, týkajících se určité části území kraje nebo činnosti určité organizace, konat výjezdní zasedání.
Článek 20
Jednání výboru
- Jednání výboru řídí jeho předseda nebo v případě nepřítomnosti předsedy místopředseda výboru dle pořadí určeného Zastupitelstvem. Není-li přítomen předseda ani žádný z místopředsedů, může předsedat jiný člen výboru pověřený předsedou výboru nebo výborem. Předsedající řídí hlasování výboru, uděluje slovo v rozpravě a dbá na to, aby jednání mělo pracovní charakter a věcný průběh.
(2) Předsedající může určit, že hlasování o projednávaném bodu bude probíhat per rollam prostřednictvím e-mailové komunikace. Hlasující jsou povinni se ve lhůtě 72 hodin od zahájení hlasování vyjádřit slovy: pro, proti, zdržuji se e-mailem zaslaným všem adresátům prostřednictvím tlačítka Odpovědět všem. Výsledky hlasování per rollam se písemně zaznamenají do zápisu.
(3) Předsedající může určit, že jednání výboru proběhne distanční formou.
(4) Výbor jedná podle schváleného pořadu jednání na návrh jeho předsedy. V úvodu zasedání zpravidla výbor projednává informace o výsledcích zasedání Zastupitelstva, návrhy na zajištění úkolů vyplývajících z jeho usnesení pro výbor a kontrolu plnění předchozích usnesení výboru.
(5) Jednání výboru se účastní osoby přizvané výborem k projednání bodů programu a další osoby, s jejichž přítomností na jednání vysloví výbor souhlas. Právem každého člena Zastupitelstva je zúčastnit se jednání jakéhokoliv výboru Zastupitelstva s hlasem poradním, pokud není členem příslušného výboru. O svém rozhodnutí zúčastnit se informuje předsedu výboru zpravidla nejpozději den před jednáním výboru.
(6) Členové výboru mohou v rozpravě vznášet dotazy, náměty a připomínky k projednávaným zprávám a návrhům, uplatňovat svá stanoviska k řešení problémů.
(7) Výbor se usnáší nadpoloviční většinou všech svých členů. Hlasy členů výboru mají stejnou platnost.
(8) Obsahem usnesení výboru jsou zpravidla iniciativní návrhy, stanoviska a opatření z provedených kontrol pro Zastupitelstvo, úkoly pro členy výboru, doporučení výborům a jiným orgánům kraje, upozornění pro ředitele krajského úřadu, pro vedoucí odborů a vedoucí organizačních složek nebo příspěvkových organizací zřízených krajem na nedostatky zjištěné výborem.
(9) Z jednání výboru se pořizuje zápis. Zápis bezodkladně ověří a podepíší zvolení ověřovatelé zápisu. Zápis se vyhotovuje písemně a podepisuje jej předseda výboru, jeho stejnopis se předává krajskému úřadu, který jej zveřejní na svých internetových stránkách.
(10) O provedené kontrole výbor pořídí zápis, který obsahuje předmět kontroly, jaké nedostatky byly zjištěny a návrhy na opatření směřující k odstranění nedostatků. Zápis podepisuje pověřený člen výboru a zaměstnanec, jehož činnosti se kontrola týkala.
(11) Výbor předloží zápis Zastupitelstvu; v případě kontrolního zápisu se k zápisu připojí vyjádření orgánu, případně zaměstnanců, jejichž činnosti se kontrola týkala.
(12) Výbor předkládá na zasedání Zastupitelstva zprávu o činnosti, a to minimálně jedenkrát za kalendářní rok.
(13) Program jednání výborů, podkladové materiály k jednání a zápisy ze zasedání výborů jsou zastupitelům dostupné v k tomu určené sekci internetových stránek krajského úřadu.
ČÁST TŘETÍ
Článek 21
Přechodná a závěrečná ustanovení
(1) Změny nebo doplňky tohoto Jednacího řádu jsou vyhrazeny Zastupitelstvu.
(2) Ruší se dosud platný Jednací řád Zastupitelstva kraje a výborů Zastupitelstva kraje schválený usnesením Zastupitelstva Středočeského kraje č. 010-1/2020/ZK ze dne 16. 11. 2020 ve znění pozdějších usnesení Zastupitelstva Středočeského kraje.
(3) Tento Jednací řád nabývá účinnosti 1. 7. 2021.
Mgr. Petra Pecková
hejtmanka Středočeského kraje
(podepsáno elektronicky dne 21. 2. 2022)