Agregátor obsahu

Zpět Polabské muzeum dnes slavnostně v rámci jarního veletrhu Sběratel představilo pamětní bankovku ke 110. výročí narození Bohumila Hrabala

Polabské muzeum dnes slavnostně v rámci jarního veletrhu Sběratel představilo pamětní bankovku ke 110. výročí narození Bohumila Hrabala. Bankovka byla vytvořena díky iniciativě Středočeského kraje a Polabského muzea ve spolupráci s Muzeem cenných papírů. Grafický návrh vytvořil Matěj Gábriš. Na rubové straně nové pamětní bankovky je Hrabalova chata, kterou v roce 2021 zakoupil Středočeský kraj od soukromého majitele a v polovině května ji nastálo otevře veřejnosti. Zde bude možno pamětní bankovku také zakoupit, a to za symbolickou cenu, která bude stanovena v rozmezí 200 - 250 Kč. „Z nové pamětní bankovky mám obrovskou radost a věřím, že se bude nejen sběratelům velice líbit. Již v květnu ji bude možné zakoupit přímo v Hrabalově chatě v Kersku,“ uvedl na dnešním představení pamětní bankovky ředitel Polabského muzea Jan Vinduška .  

Chata v Kersku, na které pobýval slavný spisovatel Bohumil Hrabal, se po dokončení rekonstrukce v květnu otevře veřejnosti. Letos od jeho narození uběhne 110 let. Legendární chatě se navrátí původní podoba odpovídající tomu, jako když v chatě žil samotný Hrabal. Expozice tedy zavede zájemce na návštěvu k Hrabalovi domů a navodí atmosféru, jako kdyby si spisovatel zrovna „odběhl pryč.“ Rezervace prohlídek budou možné již od 28. března 2024 na stránkách Polabského muzea, které Hrabalovu chatu spravuje. Polabské muzeum do expozice stále hledá další drobné zařízení jako jsou plakáty, tašky, zápisníky či obrazy. Mezi hledanými věcmi je také větší nábytek jako kuchyňská sestava v krémové barvě, bílá komoda na nádobí či světlá tapeta použitá na stropě v prvním patře. V případě, že se předměty nepodaří najít, budou vyrobeny na míru tak, aby odpovídaly interiéru zachycenému na fotografiích. U hledaných předmětů je preferováno, aby byly opotřebené, měly viditelné stopy používání či vykazovaly deficit či známky po opravách. Aktualizovaný seznam hledaných předmětů najdete na webu muzea.


 


 

Naše projekty

Agregátor obsahu

Bezpečný středočeský kraj  

 

Pohodlné čtení čtvrtletníku Středočech  

logo projektu fandimat  

 

Konference  

Agregátor obsahu

Videa z kraje

Krajský geoportál nabídne informace o silnicích
Práce na mostu v Sázavě pokračuje dle plánu
U Neratovic pokračuje oprava silnice
Cestující v kraji mohou využívat deseti měsíční kupóny
Kulturní léto Středočeského kraje je v plném proudu
Britský velvyslanec navštívil Hrabalovo Kersko
344.díl, Středočeské noviny, 30.10.2023

Úřední hodiny pro veřejnost

Po, St:
8:00-17:00
Út, Čt:
8:00-15:00
Pá:
8:00-13:00