Agregátor obsahu

Zpět Ve Středočeském kraji vykvetly vzácné orchideje tořiče včelonosné

28. června 2023

 

Na pozemcích kraje ve Vrchbělé na Mladoboleslavsku vykvetly vzácné orchideje. Jde o kriticky ohrožený druh, který se v České republice objevuje jen výjimečně. Loni bylo na místě objeveno osm rostlin, letos už je to více než šedesát.

Unikátní tořič včelonosný na Vrchbělé objevili zástupci ČSOP Klenice poprvé loni. „Organizace zde na pozemcích kraje a s jeho souhlasem vykonává drobný management – někde udělají tůňku, jinde část areálu posekají a podobně. Zatímco loni bylo nalezeno jen 8 kusů, letos jsou to desítky, z čehož máme velkou radost,“ uvedla radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Jana Skopalíková.

Předsedkyně ČSOP Klenice Milada Vrbová k tomu doplňuje: „Je to úžasné, takový objev jsme zde nečekali. Tořiče se objevily hlavně v místech, které byly v loňském roce posekány dobrovolníky. Tořiče stejně jako další druhy orchidejí potřebují ke svému životu vhodné prostředí, které získáme pravidelným kosením a eliminací průmyslových hnojiv. Tuto péči se i díky dobrovolníkům daří ve Vrchbělé těmto vzácným rostlinám poskytnout.“

Tořič včelonosný je až 40 centimetrů vysoká vytrvalá bylina, která roste na výslunných travnatých a křovinatých stráních. Kvete v červnu a červenci. Najdeme ji většinou ve Středozemí, v České republice vzácně na jižní a střední Moravě a na Slovensku. Ve Středočeském kraji se objevuje ještě na jedné lokalitě na Mělnicku.

Rostlina je závislá na mykorhize, což znamená, že nemůže růst všude, ale pouze tam, kde jí to umožňuje její houbovitý partner. Patří mezi kriticky ohrožené druhy a je chráněna zákonem. Vztahují se na ni také předpisy EU úmluva CITES.


 

Naše projekty

Agregátor obsahu

 

Bezpečný středočeský kraj  

 

Pohodlné čtení čtvrtletníku Středočech  

logo projektu fandimat  

 

Agregátor obsahu

Videa z kraje

Úřední hodiny pro veřejnost

Po, St:
8:00-17:00
Út, Čt:
8:00-15:00
Pá:
8:00-13:00