METODIKA SPOLUPRÁCE OSPOD A SAS
Dokumenty ke stažení
METODIKA MĚŘENÍ EFEKTIVITY
Aktuální verze:
Metodika vyhodnocování efektivity - 2. revize
Metodika vyhodnocování efektivity - 2. revize vč. zvýrazněných změn
Starší verze:
Metodika vyhodnocování efektivity - 1. revize
Metodika vyhodnocování efektivity - 1. revize vč. zvýrazněných změn
Metodika vyhodnocování efektivity
LÉKAŘSKÉ POSUDKY
Dokumenty ke stažení
SPOLUPRÁCE ORGÁNŮ SOCIÁLNĚ-PRÁVNÍ OCHRANY DĚTÍ A SOCIÁLNĚ AKTIVIZAČNÍCH SLUŽEB PRO RODINY S DĚTMI
Metodický pokyn je výsledkem spolupráce s oddělením metodiky a koncepce sociálních služeb. Podkladem předkládaných informací jsou výstupy pracovního setkání, které bylo svoláno na základě závěrů jednání poradního sboru hejtmanky kraje na úseku sociálně právní ochrany dětí. Cílem metodického pokynu je podpořit doporučenými postupy vzájemné nastavení spolupráce mezi pracovníky OSPOD a SAS RD. Akcentováno je rozdělení možností OSPOD v situacích jeho odlišného postavení a definovány možné problematické okruhy spolupráce. Základním principem spolupráce je partnerský způsob komunikace. Z tohoto důvodu si metodický pokyn neklade za cíl jasně vymezit každou jednotlivost společné spolupráce a neomezuje právo pracovníků na vzájemnou domluvu vzájemné spolupráce, která bude respektovat individuální posouzení situace, které může být každým subjektem vnímáno odlišně. Právě proto tato spolupráce musí vždy odrážet zákonné mantinely práce aktérů a ze strany OSPOD jeho věcnou příslušnost, která vychází z jeho postavení správního orgánu, který je vázán základními činnostmi správních orgánů. Pokyn bude rovněž zveřejněn na uvedených stránkách.
Ač je pokyn primárně zaměřen na sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi lze jej přiměřeně využít rovněž využít k nastavení spolupráce mezi OSPOD a dalšími sociálními službami nebo poradenskými službami primární prevence jejichž cílovou skupinu tvoří rodiny s dětmi a nezletilé děti. Principy vzájemné spolupráce a výměny informací jsou podobné, ne-li zcela stejné, a pro nastavení funkční spolupráce je tak možné obsah metodického pokynu velmi dobře využít ke sjednocení praxe v rámci Středočeského kraje.
METODIKA MĚŘENÍ EFEKTIVITY SOCIÁLNÍCH SLUŽEB V SÍTI SOCIÁLNÍCH SLUŽEB STŘEDOČESKÉHO KRAJE
Efektivita sociálních služeb dle této metodiky je silně redukovaná číselná hodnota vztažená k určitému časovému období, která vyjadřuje praktickou účinnost sociální služby, tedy naplnění cílů sociální služby v rovině jejich celkových dopadů pro potřeby Středočeského kraje.
Cílem této metodiky je porovnávání efektivity sociálních služeb v souladu s hlavním cílem kraje svěřeným mu § 95, pís. g) ZSS "zajišťovat dostupnost poskytování sociálních služeb na svém území v souladu se střednědobým plánem rozvoje sociálních služeb". Dále na základě zjištěných informací o efektivitě vyvíjet metodickou činnost směrem k poskytovatelům sociálních služeb a usměrňování podoby a kapacit sítě sociálních služeb.
Lékařské posudky
LÉKAŘSKÉ POSUDKY
Na základě stanoviska Ministerstva zdravotnictví (MZ) k lékařským posudkům pro účely uzavření smlouvy o poskytování pobytové sociální služby vypracoval Odbor sociálních věcí Krajského úřadu Středočeského kraje metodický pokyn k dané problematice. Metodický pokyn OSV KÚSK stanovisko MZ pouze objasňuje a upřesňuje, byl rovněž zkonzultován s MPSV. Tento pokyn bude závazný pro všechny poskytovatele pobytových sociálních služeb v Síti sociálních služeb Středočeského kraje, a to s účinností od 1. 1. 2020.
Žádáme Vás proto touto cestou o seznámení se s tímto pokynem a jeho implementaci do vašich vnitřních předpisů a praxe. Metodický pokyn včetně příloh naleznete vlevo v dokumentech ke stažení.
V případě nejasností je možné se obracet na PhDr. Helenu Šikýřovou (Odbor sociálních věcí, e-mail: sikyrova@kr-s.cz) a Mgr. Gabrielu Vyoralovou (Odbor zdravotnictví, e-mail: vyoralova@kr-s.cz)