Agregátor obsahu

Zpět Středočeský kraj a Polabské muzeum se obrací na veřejnost s prosbou o pomoc při zařizování expozice chaty Bohumila Hrabala v Kersku.

Středočeský kraj se obrací na širokou veřejnost s prosbou o pomoc s hledáním chybějících předmětů do připravované expozice Hrabalovy chaty. Jedná se o chybějící předměty, alespoň tvarově podobné předmětům, které tvořily vybavení chaty na přelomu 80. a 90. let 20. století.

Část původního vybavení Hrabalovy chaty má Polabské muzeum k dispozici, ale řada předmětů z původního vybavení chaty a některé části nábytku se bohužel do dnešní doby nedochovaly. Proto se Středočeský kraj rozhodl požádat o pomoc širokou veřejnost, jak vysvětluje radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Václav Švenda: „Stavební práce na Hrabalově chatě jsou v plném proudu. Termín plánovaného otevření nové expozice se blíží, a proto se obracíme na veřejnost s prosbou o pomoc při hledání chybějících předmětů, alespoň tvarově podobných. Naším cílem je vytvoření interiéru chaty tak, jak vypadala v době, kdy chatu používal Bohumil Hrabal, a to v období přelomu 80. a 90. let 20. století. Jedná se tedy o předměty, které budou stejné či alespoň podobné těm předmětům, které tvořily původní vybavení chaty.“ V seznamu jsou uvedeny předměty, které pomohou naplnit záměr při tvorbě expozice muzea domu – chaty Bohumila Hrabala.

Důležité upozornění: do expozice muzeum preferuje věci opotřebené, s patinou vzniklou časem, ne nové či nepoužívané. Je možné darovat také poškozené, rozbité či slepované předměty. Seznam hledaných předmětů je uveřejněn na webu https://stredoceskykraj.cz V případě eventuální nabídky některého z uvedených předmětů je možné se ozvat na: info@polabskemuzeum.cz

Po rekonstrukci, která v objektu momentálně probíhá, získá chata původní podobu jak vypadala, když zde pobýval sám Bohumil Hrabal. Kraj Hrabalovou chatu odkoupil za 9,9 milionů korun od majitelů, jimž ji odkázal sám Bohumil Hrabal, jež v chatě žil a tvořil v letech 1966 až 1996. Právě tady nejspíš vznikla celá řada jeho knih, od Postřižin, Něžného barbara až po Obsluhoval jsem anglického krále. Nová expozice v chatě spisovatele Bohumila Hrabala v Kersku na Nymbursku by se měla pro veřejnost nastálo otevřít v březnu 2024, u příležitosti 110. výročí spisovatelova narození. 

Naše projekty

Agregátor obsahu

Bezpečný středočeský kraj  

 

Pohodlné čtení čtvrtletníku Středočech  

logo projektu fandimat  

 

Konference  

Agregátor obsahu

Videa z kraje

Krajský geoportál nabídne informace o silnicích
Práce na mostu v Sázavě pokračuje dle plánu
U Neratovic pokračuje oprava silnice
Cestující v kraji mohou využívat deseti měsíční kupóny
Kulturní léto Středočeského kraje je v plném proudu
Britský velvyslanec navštívil Hrabalovo Kersko
344.díl, Středočeské noviny, 30.10.2023

Úřední hodiny pro veřejnost

Po, St:
8:00-17:00
Út, Čt:
8:00-15:00
Pá:
8:00-13:00