Informace z odborů

Informace z odborů

Týden pěstounství Středočeského kraje - 2019

Krajský úřad Středočeského kraje pořádá ve dnech 10. 6. – 14. 6. 2019 v rámci Projektu MPSV „Systémový rozvoj a podpora nástrojů SPOD“ ve spolupráci s OSPOD obecních úřadů obcí s rozšířenou působností Středočeského kraje, pověřenými osobami výkonem sociálně-právní ochrany dětí k provázení osob pečujících a některými dalšími spolupracujícími NNO již druhý „Týden pěstounství Středočeského kraje“.

Stejně jako v loňském roce na podzim budou v průběhu tentokrát červnového týdne v řadě lokalit Středočeského kraje pořádány nejrůznější akce s cílem vyjádřit poděkování stávajícím dlouhodobým pěstounům za pomoc a péči o ohrožené děti, a přispět tak ke zvýšení prestiže dlouhodobé pěstounské péče, současně nabídnout široké veřejnosti možnost potkat se s pěstouny a seznámit se s jejich příběhy v rámci různých besed. Součástí některých akcí bude promítání filmu z cyklu "Rodiče napořád" zabývající se problematikou pěstounské péče. Nejdůležitějším cílem týdne je pak podpora samotného procesu získávání zájemců o dlouhodobou pěstounskou péči a to především o ohrožené děti se specifickými potřebami a seznámení široké veřejnosti se smyslem a potřebou pěstounské péče jako dočasné péče o děti, které aktuálně nemohou vyrůstat ve své biologické rodině. Během akcí má široká veřejnost příležitost k neformálnímu setkání se zástupci OSPOD krajského úřadu, obecních úřadů a doprovázejících organizací ale i praktikujících pěstounů, kteří budou připraveni zodpovídat dotazy spojené s pěstounskou péčí a systémem náhradní rodinné péče.

Týden pěstounství je určen především pro zájemce o dlouhodobou pěstounskou péči, stávající pěstouny i širokou veřejnost, která se chce obeznámit s problematikou pěstounské péče a náhradní rodinné péče.

Středočeský kraj stabilně podporuje formu dlouhodobé pěstounské péče jako systémového opatření ochrany a péče o ohrožené děti, které aktuálně nemohou vyrůstat u svých biologických rodičů či v jejich širší rodině. Dlouhodobou pěstounskou péči vnímá jako formu dočasné služby náhradní péče, které nabízí možnost ohroženému dítěti vyrůstat v rodinném prostředí, za současné podpory biologických rodičů dítěte ke stabilizaci situace a umožnění návratu dítěte zpět do jejich péče. Praxe bohužel ukazuje, že ne vždy je takový návrat možný a zájem, schopnosti nebo dovednosti biologických rodičů pečovat o své vlastní děti se nepodaří vzbudit resp. osvojit. Pěstounská péče se tak na dlouhou dobu stává jediným a nejvhodnějším životním zázemím pro tyto děti.

Podpořte pěstounství společně s námi. 

 

Program (klikni na obrázek): 

Odbor sociálních věcí Krajského úřadu Středočeského kraje vykonává na území kraje v souvislosti se zajišťováním sociálních služeb, sociálně-právní ochrany dětí a dalšími oblastmi sociální sféry samostatnou i přenesenou působnost. Zároveň plní i další úkoly uložené mu Zastupitelstvem a Radou kraje a napomáhá činnosti Výborů a Komisí a poskytuje odbornou a metodickou pomoc obcím. Dále provádí kontrolu výkonu přenesené působnosti obcí. Kontrolu činnosti orgánů obcí při výkonu přenesené působnosti provádí v rozsahu a prostředky, které mu dává zákon k dispozici.

Sociální služby lze dle zákona č. 108 /2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů, poskytovat jen na základě oprávnění k poskytování sociálních služeb. Toto oprávnění vzniká rozhodnutím o registraci. O registraci rozhoduje krajský úřad příslušný podle místa trvalého nebo hlášeného pobytu fyzické osoby nebo sídla právnické osoby. V případě, že zřizovatelem poskytovatele sociálních služeb je Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR, rozhoduje o registraci toto Ministerstvo. Krajský úřad vede registr poskytovatelů sociálních služeb, do kterého zapisuje poskytovatele sociálních služeb. Podmínkou poskytování sociálních služeb je pak mimo jiné dodržování standardů kvality sociálních služeb. Tyto standardy jsou běžně kontrolovány inspektory kvality sociálních služeb. 

Sociálně-právní ochrana dětí je vykonávána dle ustanovení zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí, ve znění pozdějších předpisů, zejména na úseku zprostředkování náhradní rodinné péče a při zajišťování odborné přípravy žadatelů o náhradní rodinnou péči (osvojení, pěstounkou péči, pěstounskou péči na přechodnou dobu). Oddělení sociálně-právní ochrany dětí metodicky usměrňuje a koordinuje výkon sociálně-právní ochrany dětí na území Středočeského kraje přičemž poskytuje metodickou podporu zejména orgánům SPOD obecních úřadů obcí s rozšířenou působností. Rozhoduje o vydání pověření fyzickým a právnickým osobám k výkonu SPO, jejichž činnosti zároveň kontroluje. Ve správním řízení rozhoduje o státním příspěvku pro zřizovatele zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc, který zároveň vyplácí. Provádí kontrolu naplňování standardů kvality výkonu SPO na OSPOD Středočeského kraje.

Odbor sociálních věcí Krajského úřadu Středočeského kraje vykonává na území kraje v souvislosti se zajišťováním sociálních služeb, sociálně-právní ochrany dětí a dalšími oblastmi sociální sféry samostatnou i přenesenou působnost. Zároveň plní i další úkoly uložené mu Zastupitelstvem a Radou kraje a napomáhá činnosti Výborů a Komisí a poskytuje odbornou a metodickou pomoc obcím. Dále provádí kontrolu výkonu přenesené působnosti obcí. Kontrolu činnosti orgánů obcí při  výkonu přenesené působnosti provádí v rozsahu a prostředky, které mu dává zákon k dispozici.

Sociální služby lze dle zákona č. 108 /2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů, poskytovat jen na základě oprávnění k poskytování sociálních služeb. Toto oprávnění vzniká rozhodnutím o registraci. O registraci rozhoduje krajský úřad příslušný podle místa trvalého nebo hlášeného pobytu fyzické osoby nebo sídla právnické osoby. V případě, že zřizovatelem poskytovatele sociálních služeb je Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR, rozhoduje o registraci toto Ministerstvo. Krajský úřad vede registr poskytovatelů sociálních služeb, do kterého zapisuje poskytovatele sociálních služeb. Podmínkou poskytování sociálních služeb je pak mimo jiné dodržování standardů kvality sociálních služeb. Tyto standardy jsou průběžně kontrolovány inspektory kvality sociálních služeb.

Sociálně-právní ochrana dětí je vykonávána dle ustanovení zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí, ve znění pozdějších předpisů, zejména na úseku zprostředkování náhradní rodinné péče a při zajišťování odborné přípravy žadatelů o náhradní rodinnou péči (osvojení, pěstounkou péči, pěstounskou péči na přechodnou dobu). Oddělení sociálně-právní ochrany dětí metodicky usměrňuje a koordinuje výkon sociálně-právní ochrany dětí na území Středočeského kraje přičemž poskytuje metodickou podporu zejména orgánům SPOD obecních úřadů obcí s rozšířenou působností. Rozhoduje o vydání pověření fyzickým a právnickým osobám k výkonu SPO, jejichž činnosti zároveň kontroluje. Ve správním řízení rozhoduje o státním příspěvku pro zřizovatele zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc, který zároveň vyplácí. Provádí kontrolu naplňování standardů kvality výkonu SPO na OSPOD Středočeského kraje.

Agregátor obsahu

Aktuality

Sběr dat za rok 2023

Sběr dat za rok 2023

1 Bře 2024

Vážení poskytovatelé sociálních služeb, spouštíme každoroční sběr dat v oblasti poskytování sociálních služeb a obracíme se na Vás s žádostí o...

Humanitární fond

Humanitární fond

23 Led 2024

  Vážení poskytovatelé sociálních služeb, rádi bychom Vás informovali, že i v letošním roce bude vyhlášen Program 2024 pro poskytování dotací z...