Základní informace o odborné přípravě zájemců o NRP

Odbornou přípravu fyzických osob vhodných stát se osvojiteli, pěstouny a pěstounů na přechodnou dobu k přijetí dítěte do rodiny včetně speciální přípravy dětí, které v rodině žadatele o náhradní rodinnou péči (dále jen "NRP") již žijí, je dle ustanovení § 11 zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o SPOD") zajišťována krajským úřadem příslušným dle trvalého bydliště žadatele ve smyslu ustanovení § 61 téhož zákona.

Krajský úřad Středočeského kraje zajišťuje odborné přípravy pro zájemce o NRP, kteří mají trvalý pobyt na území Středočeského kraje prostřednictvím Centra psychologicko-sociálního poradenství Středočeského kraje, příspěvkové organizace Středočeského kraje, a to jeho na pracovišti pro NRP na adrese Praha 6 - Veleslavín, Křenová 7. Centrum psychologicko-sociálního poradenství je rozhodnutím kraje pověřeno výkonem sociálně-právní ochrany k zajišťování odborné přípravy ve smyslu § 48 odst. 2 písm. e) zákona o SPOD. 

Realizovat odborné přípravy budoucích náhradních rodičů mohou být rozhodnutím krajských úřadů (Magistrátu hl. města Prahy) pověřeny i jiné právnické osoby. 

Zájemce s trvalým pobytem na území Středočeského kraje, jehož žádost o zařazení do evidence eviduje Krajský úřad Středočeského kraje, může absolvovat odbornou přípravu u jiných pověřených právnických osob pouze po předchozí dohodě s pracovníky krajského úřadu. Zájemce rovněž může realizovat odbornou přípravu u jiného subjektu mimo území Středočeského kraje.

Krajský úřad vychází z platné zákonné úpravy, která umožňuje zýjemcům svobodně se rozhodnout, u které organizace resp. pověřené osoby odbornou přípravu absolvuje. Důraz je kladen na kvalitu odborné přípravy a neméně důležitým kritériem je její soulad s obsahem a rozsahem odborné přípravy stanoveným § 3 Vyhlášky č. 473/2012 Sb., o provedení některých ustanovení zákona o sociálně-právní ochraně dětí.

Přihlášení a realizaci odborné přípravy mimo Centrum psychologicko-sociálního poradenství Středočeského kraje, si zajišťuje zájemce sám po předchozí dohodě s krajským úřadem (viz výše).

Odborná příprava je pouze jedním z povinných podkladů v procesu správního řízení o zařazení zájemců o NRP do evidence, nikoli však jediným. Úspěšné absolvování odborné přípravy neznamená, že zájemce bude automaticky zařazen do evidence a bude mu následně zprostředkována pěstounská péče či osvojení.

Podle ustanovení § 27 odst. 1 písm. b) zákona o SPOD zahrnuje odborné posouzení pro účely zprostředkování náhradní rodinné péče také zhodnocení odborné přípravy k přijetí dítěte do rodiny, včetně speciální přípravy k přijetí dítěte pěstounem na přechodnou dobu.

Kvalitní příprava na náhradní rodičovství dává více šancí dobře obstát v nelehké roli náhradního rodiče a je prevencí možného selhávání náhradní rodinné péče.