Kontakty

Jakub Šlajs, DiS.
vedoucí oddělení koncepce a metodiky sociálních služeb
tel: 257 280 604
e-mail: slajs@kr-s.cz

Mgr. Kristýna Mercová
metodik sociálních služeb
tel: 257 280 304
e-mail: mercova@kr-s.cz

Kristina Černá, DiS.
metodik sociálních služeb
tel: 257 280 886
e-mail: cernakr@kr-s.cz

Mgr. Petra Kakosová 
metodik sociálních služeb
tel: 257 280 950
e-mail: kakosova@kr-s.cz

Bc. Ondřej Vondruška
metodik sociálních služeb
tel: 257 280 675
e-mail: vondruska@kr-s.cz

Bc. Nela Schülerová
koordinátor setkání
tel: 257 280 866
e-mail: schulerova@kr-s.cz

Bc. Vojtěch Vávra
projektový a finanční manažer
tel.: 257 280 253
e-mail: vavra@kr-s.cz

Mgr. Kristýna Bursíková
koordinátor transformace
e-mail: bursikova@kr-s.cz

Mgr. Jan Morávek, Ph.D.
evaluátor projektu
e-mail: moravek@kr-s.cz

 

Efektivita sítě sociálních služeb Středočeského kraje

Projekt svým zaměřením navazuje na projekt Středočeského kraje „Podpora zajištění dostupnosti a kvality sociálních služeb v SK". Je zpracován v souladu se strategickými cíli OPZ, s Národní strategií rozvoje sociálních služeb a se strategickými dokumenty Středočeského kraje, především Střednědobým plánem rozvoje sociálních služeb ve Středočeském kraji. Projekt je realizován Odborem sociálních věcí při administrativním zajištění Odborem řízení dotačních projektů.

Název projektu: Efektivita sítě sociálních služeb Středočeského kraje

  • Realizátor: Středočeský kraj
  • Region: Středočeský kraj
  • Registrační číslo projektu: CZ.03.2.63/0.0/0.0/15_007/0011589
  • Rozpočet projektu: 14.121.000,00 Kč
  • Doba realizace projektu: 01.07.2019 - 30.06.2022

Jaký problém projekt řeší?

Projekt řeší problém především s metodickou podporou sociálních služeb ve Středočeském kraji. Cílovými skupinami projektu jsou poskytovatelé a zadavatelé sociálních služeb, služeb pro rodiny a děti a dalších služeb na podporu sociálního začleňování, poskytovatelé a zadavatelé zdravotních služeb a zaměstnanci veřejné správy, kteří se věnují sociální, rodinné nebo zdravotní problematice. Metodické podpory mají vést k efektivnímu využívání sociálních služeb, zdokonalování praxe poskytování sociálních služeb, zjišťování a zaručení správnosti vykazovaných dat, metodické pomoci při procesu transformace sociálních služeb pro osoby s mentálním, tělesným a kombinovaným postižením. V případě neřešení těchto problémů by to mělo sociální i ekonomické důsledky, jelikož by nebyly služby poskytovány těm osobám, které ji skutečně potřebují a náklady na tyto sociální služby by byly využívány neúčelně, nehospodárně a neefektivně.

Jaké jsou příčiny problému?

Příčinami problému je dosavadní neexistence komplexní finanční kontroly, která by vedla poskytovatele sociálních služeb k jednotnému systému poskytování sociálních služeb. K tomu jsou zapotřebí podpůrné aktivity a procesy, které na zavedení jednotného systému, prostřednictvím masivní metodické podpory, poskytovatele sociálních služeb připraví. Efektivitou systému neznamená pouze ekonomické úspory, ale také nutnost dostát mezinárodním závazkům - Úmluvě o právech osob se zdravotním postižením. K tomu bude zapotřebí poskytovatele sociálních služeb, kde zatím nezahájili transformaci jejich poskytovaných služeb, na to připravit.

Co je cílem projektu?

Cílem projektu je zvýšení efektivity sociálních služeb ve Středočeském kraji, sjednocení pojmosloví, zlepšení prostředí poskytování sociálních služeb, vytvoření systému komplexní finanční kontroly a příprava služeb na něj a metodická podpora vybraných poskytovatelů sociálních služeb v rámci přípravy a realizace jejich transformace.

Jaká změna/y je/jsou v důsledku projektu očekávána/y?

V rámci projektu budou především metodicky podporováni poskytovatelé sociálních služeb veStředočeském kraji a díky naplnění jednotlivých cílů jsou očekávány následující změny:

a) pro poskytovatele sociálních služeb bude přesně definováno, co je efektivní poskytování sociálních služeb a budou stanoveny jeho indikátory,

b) poskytovatelům sociálních služeb budou upřesněny kritéria financování sociálních služeb, resp. Jejich zařazení do Sítě sociálních služeb, přínosem pak bude dotační zvýhodnění poskytovatelů, kteří sociální službu poskytují kvalitně a efektivně,

c) metodická podpora zařízením, která budou budovat kapacity komunitního typu pro klientelu s problémovým chováním a dohoda s nejméně třemi zařízeními o transformaci jejich poskytovaných sociálních služeb na pobytové sociální služby sociální péče pro osoby s tělesným, mentálním a kombinovaným postižením,

d) dojde k celkovému zpřehlednění systému v ujednocení používaného pojmosloví, změně orientace poskytovatelů sociálních služeb na vzájemnou spolupráci u zvláště náročných klientů a přinese možnost sdílet a prezentovat svou práci v rámci odborných setkání a konference.