Rozcestník

Kontakty

Jakub Šlajs, DiS.
vedoucí oddělení koncepce a metodiky sociálních služeb
Odbor sociálních věcí
tel.: 257 280 604
e-mail: slajs@kr-s.cz

Bc. Jakub Pavlíček
odborný koordinátor aktivit
Odbor sociálních věcí
Oddělení koncepce a metodiky sociálních služeb
tel.: 257 280 904
e-mail: pavlicek@kr-s.cz

Kristina Černá, DiS.
metodik sociálních služeb
Odbor sociálních věcí
Oddělení koncepce a metodiky sociálních služeb
tel.: 257 280 886
e-mail: cernakr@kr-s.cz

Bc. Vojtěch Vávra
projektový a finanční manažer
Odbor řízení dotačních programů
Oddělení přípravy a realizace projektů
tel.: 257 280 253
e-mail: vavra@kr-s.cz

Podpora zajištění dostupnosti a kvality sociálních služeb ve Středočeském kraji

Projekt svým zaměřením navazuje na předchozí projekt Středočeského kraje „Podpora procesů směřujících k poskytování sociálních služeb a sociální práce s důrazem na jednotnou strategii v SK". Je zpracován v souladu se strategickými cíli OPZ 2014 – 2020, s Národní strategií rozvoje sociálních služeb a se strategickými dokumenty Středočeského kraje, především Střednědobým plánem rozvoje sociálních služeb ve Středočeském kraji na období 2020 – 2022. Projekt je realizován Odborem sociálních věcí při administrativním zajištění Odborem řízení dotačních projektů.

Název projektu: Podpora zajištění dostupnosti a kvality sociálních služeb ve Středočeském kraji

  • Realizátor: Středočeský kraj
  • Region: Středočeský
  • Registrační číslo projektu: CZ.03.2.63/0.0/0.0/15_007/0002264
  • Rozpočet projektu:  9 969 500,00 Kč
  • Doba realizace projektu: 1. 7. 2016 - 30. 6. 2022

CÍL PROJEKTU

Cílem projektu je vytvoření a aplikace několika funkčních nástrojů, které klíčovým způsobem zvýší kvalitu a udržitelnost systému sociálních služeb ve Středočeském kraji, coby služeb obecného hospodářského zájmu. Konkrétně se jedná o:

1. Zavedení jednotného informačního systému vykazování a zpracování dat ze sociálních služeb v podobě elektronické aplikace zahrnující moduly: benchmarking, krajská síť sociálních služeb, podpora výpočtu vyrovnávací platby, dotační řízení kraje a obcí, výkaznictví, reporty a elektronický katalog sociálních služeb apod.;

2. Posílení a metodické sjednocení role obcí v procesu plánování sociálních služeb, zejména ve smyslu vzájemného propojení obcí na území jednotlivých obcí s rozšířenou působností (ORP) a ve smyslu optimalizace informačních toků mezi obcemi a krajem;

3. Prověření realizační skutečnosti vybraných druhů sociálních služeb a odpovídající sjednocení metodiky zejména v oblasti vykazování dat zásadních pro stanovení výkonnostních parametrů těchto služeb.

ZDŮVODNĚNÍ POTŘEBNOSTI

Vzhledem k územnímu rozsahu a lidnatosti Středočeského kraje, počtu ORP (26) a zde poskytovaných sociálních služeb, je toto řešení vhodné z následujících důvodů:

Současná akcentace výpočetních mechanismů za použití široké škály vstupních dat a jejich analýzy v oblasti soc. služeb způsobuje, že dosavadní nástroje jsou nedostačující, uživatelsky nevyhovující a rizikové. Řešením je zavedení jednotného informačního systému vykazování a zpracování dat v SK.

Na území Středočeského kraje se nachází 26 obcí s rozšířenou působností. Zjišťování potřebnosti a plánování sociálních služeb vykazuje značné rozdíly – někde plánování zahrnuje komplexní území ORP, jinde pouze na území samotné obce. Tato disproporce ovlivňuje plánování sociálních služeb především ve smyslu rizika optimálního pokrytí Řešením je jednotné metodické uchopení a zefektivnění informačních toků jak mezi obcemi, tak mezi obcemi a krajem.

Další problematickou oblastí je jednotnost, spolehlivost a použitelnost dat, která jsou dokládána poskytovateli sociálních služeb. Kvalita a pojetí dat je nejednotné, což znesnadňuje jejich komparaci a další využití; přitom potřeba měřitelného srovnání výkonu sociálních služeb sílí. Řešením je postupné metodické sjednocení u jednotlivých druhů sociálních služeb a poskytovatelů.

OČEKÁVANÉ ZMĚNY

Veškeré aktivity projektu budou probíhat v úzké spolupráci s aktéry oblasti sociálních služeb (jejich zadavateli, poskytovateli i uživateli) a s odbornými metodickými pracovníky – tak, aby výsledek odpovídal realitě a byl dobře využitelný v každodenní praxi. Nové nástroje budou sloužit k optimalizaci sběru a hodnocení dat ze sociálních služeb, ke sjednocení výkaznictví a posílení informačních toků mezi SK, obcemi a poskytovateli. Celkově dojde ke zkvalitnění procesů plánování a poskytování sociálních služeb ve Středočeském kraji.