Dohoda o výkonu pěstounské péče

Kritérium 15a

Orgány sociálně-právní ochrany, které mají s osobami pečujícími a osobami v evidenci zavřeny dohody o výkonu pěstounské péče, mají pro osoby pečující a osoby v evidenci, se kterými mají uzavřenu dohodu o výkonu pěstounské péče, vypracovaný následný vzdělávací plán zaměřený na rozvoj kompetencí osoby pečující nebo osoby v evidenci a na zvyšování kvality výkonu pěstounské péče.

NÁPLŇ OBSAHU KRITÉRIA 

Následný vzdělávací plán osob pečujících/osob v evidenci

Časové vypracování vzdělávacího plánu u nových osob pečujících /osob v evidenci

Vzhledem k tomu, že dohody o výkonu PP jsou uzavírány celoročně, vytvoření vzdělávacího plánu s těmito osobami má v kompetenci koordinátor případu, který dostal konkrétní pěstounskou rodinu na starost.

Individuální vzdělávací plán se musí uzavřít na základě stanovených cílů v IPOD OSPOD, resp. v Plánu průběhu pobytu dítěte v PP a přizpůsobit potřebám pěstounských rodin a dětí v nich umístěných. Od data vypracování Individuálního vzdělávacího plánu běží lhůta 12 měsíců po sobě jdoucích, ve kterých budou specifikovány vzdělávací potřeby pěstounů tak, aby podpora byla vůči dané pěstounské rodině individualizována ve prospěch dítěte v pěstounské péči. Vzdělávací semináře vycházejí z potřeb osob pečujících a osob v evidenci, jsou připraveny a koncipovány i na základě výsledků evaluačních dotazníků z předchozích vzdělávacích akcí. Úroveň předávaných informací je zajištěna odbornou a profesní způsobilostí lektorského týmu. Osobám pečujícím je předán vzdělávací materiál s obsahem přednášených témat.

Vzdělávací plán je konzultován mezi koordinátorem případu a osobou pečující/osobou v evidenci a následně je o konzultaci sepsán záznam, který je vložen do spisové dokumentace. Zároveň je osoba pečující /osoba v evidenci seznámena s možností absolvovat vzdělávání u jiné organizace s akreditovanými vzdělávacími semináři tematicky zaměřenými na péči o dítě.

Osoby pečující/osoby v evidenci mají zákonnou povinnost absolvovat osobně, a nikoliv v zastoupení vzdělání v rozsahu 24 hodin/rok. V případě překážek na straně osoby pečující/osoby v evidenci, která se nemůže z vážných důvodů osobně účastnit vzdělávacího semináře, je možné nahradit 1/3 hodin samostudiem (tj. 8 hodin), které bude spočívat ve studiu odborné literatury zaměřené na pěstounskou péči a na péči o děti v pěstounské péči. A to po dohodě s koordinátorem případu.  Vlastní studium v rámci zvyšování kvalifikace osob pečujících a osob v evidenci jinak nejsou uznatelné. V případě, že se nemůže z vážných zdravotních důvodů účastnit vzdělávacích aktivit, potom je možné ve zcela výjimečných případech oddálit plnění vzdělávací povinnosti pěstouna na dobu, kdy se bude moci účastnit povinného vzdělávání a nahradit chybějící počet hodin.

Aktuální stav

V současné době Krajský úřad Středočeského kraje nedoprovází osoby pečující/osoby v evidenci.