Výsledky hledání

Ani další kontrolní měření nepotvrdila v milovickém areálu výskyt azbestu v ovzduší. Nyní nechá kraj vypracovat certifikovaný průzkum

Výsledky monitoringu ovzduší jsou negativní, jak prokázala opakovaná měření certifikovanou společností. Kraj k měření ovzduší v lokalitách, kde docházelo k demolici staveb, přistoupil na základě informací Policie ČR o výskytu eternitových úlomků s obsahem azbestu v okolí. Rada kraje současně rozhodla, že na doplnění informací o míře případného znečištění nechá dále vypracovat certifikovaný průzkum skrze povrchové a podpovrchové odběry a analýzy vzorků z dotčených krajských pozemků. Celkově vyjdou kraj průzkumné analýzy včetně proběhlého monitoringu ovzduší na 2,7 milionu korun.

V žádném ze vzorků provedených kontrolních měření ovzduší v milovickém areálu nebyla identifikována žádná azbestová vlákna. „ Kontrolní odběry probíhaly na místech, kde docházelo k manipulacím se sutí, k jejímu drcení, a kde byla suť do roku 2021 skladována. Měření probíhalo na různých místech ze čtyř stran proudění větru, navíc ve zcela ideálních povětrnostních podmínkách,“ říká radní pro oblast investic, majetku a veřejných zakázek Libor Lesák. Kvůli vyhodnocení celkového rozsahu znečištění a s tím spojené ekologické zátěže, nechá kraj vypracovat také povrchový i podpovrchový průzkum celé lokality. Podrobnosti vysvětluje radní Lesák: „ Výsledky monitoringu ovzduší jsou negativní. Vzhledem k tomu, že měření opakovaně probíhalo v naprosto ideálních podmínkách, přejdeme nyní na zjišťování možné povrchové a podpovrchové kontaminace dotčených pozemků. Certifikovaná firma bude provádět povrchové i podpovrchové odběry různých druhů vzorků včetně odběrů polétavých částic pomocí osobních detektorů, umístěných na oblečení vzorky odebírajících pracovníků.“ Celkem by mělo být prozkoumáno 214 vzorků sedmi druhy metodických postupů na sedmnácti vybraných lokalitách. Výsledkem bude souhrnná zpráva o zjištěných ekologických zátěžích a případných škodách na vytipovaných lokalitách, včetně stanovení druhu a případného rozsahu této zátěže. „ Počítáme, že tato zpráva bude sloužit jako podklad pro znalecký posudek, který by měl specifikovat možné způsoby sanace potenciálně zjištěné ekologické zátěže a jejich cenové nákladnosti,“ doplňuje radní Lesák.

Za monitoring ovzduší kraj zaplatil 470 tisíc korun. Celková cena povrchového a podpovrchového průzkumu lokality byla stanovena na 2,2 milionu korun (včetně DPH). Dodavatelem celého průzkumu včetně monitoringu ovzduší je firma SGS Czech Republic, s.r.o. Předpokládaný termín prezentace výsledků průzkumu je stanoven na druhou polovinu letošního roku.