Agregátor obsahu

Zpět Setkání prezidenta republiky se středočeskými podnikateli

 

Prezident republiky Petr Pavel se společně s první dámou Evou Pavlovou včera (7. 3. 2024) setkali se zástupci úspěšných středočeských firem. Pracovní oběd v Poděbradech pořádalo Středočeské inovační centrum (SIC) ve spolupráci s Kanceláří hejtmanky Středočeského kraje a Kanceláří prezidenta republiku. Prezident hovořil s podnikateli například o tom, jak podnikání v Česku usnadnit, a využít tak schopnosti podnikatelů a jejich inovace pro úspěch ČR ve světě.


Zleva první dáma Eva Pavlová, prezident republiky Petr Pavel, hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková a ředitel SIC Pavel Jovanovič (foto: Zuzana Bönisch, Pražský hrad)

Jeden z hlavních cílů, které jsem si dal, je vzbudit zdravé národní sebevědomí prostřednictvím lidí, kteří jsou úspěšní,“ řekl prezident Petr Pavel na úvod více než hodinového setkání. „Máme spoustu možností, příležitostí i reálných zkušeností, abychom se bez jakéhokoli studu mohli měřit se světem, a proto jsem rád, že mohu vyslechnout příběhy podnikatelů, kteří tuto vizi naplňují,“ dodal Petr Pavel před třinácti majiteli malých a středních středočeských firem, jejichž inovativní produkty a služby jsou spojeny s vědou a výzkumem a dosahují úspěchu v mezinárodním prostředí.

Posláním SIC je podporovat podnikavé lidi ve středočeském regionu, aby díky inovacím vytvářeli produkty s vysokou přidanou hodnotou, zlepšovali život kolem nás, ale také zvyšovali renomé a konkurenceschopnost naší země ve světě, říká ředitel Středočeského inovačního centra Pavel Jovanovič, který byl moderátorem setkání. Zároveň se v SICu snažíme prezentovat úspěšné příběhy podnikatelů, abychom jimi motivovali a inspirovali a pomáhali vytvářet ostrůvky pozitivní deviace, které propojujeme ve stále silnější inovační ekosystém. SIC už podpořilo 500 firem na cestě k úspěchu a jsem moc rád, že jejich zástupci mají tu úžasnou možnost sdělit své příběhy i výzvy nejvyššímu představiteli státu, dodává ředitel SIC.

Jsou chvíle jako je tato, kdy si říkám, že potenciál českých lidí je opravdu obrovský. Děkuji SIC, že v posledních letech velmi významně pomáhá tomu, že ve Středočeském kraji roste počet firem a inovací, které se úspěšně prosazují i v zahraničí a ukazují nám, jak velký potenciál náš region a naše země má ,“ konstatovala na setkání hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková, která prezidentský pár doprovázela během dvoudenní návštěvy Kraje.


Společná fotografie se zástupci úspěšných středočeských firem (foto: Blanka Musílková, SČK)

Zúčastněné středočeské firmy

Pracovního setkání ve Spa Hotelu Felicitas se účastnili majitelé tradičních rodinných firem i startupů, kterým SIC pomohlo s inovacemi či vývojem produktů, s expanzí na trhy a dalším rozvojem podnikání:

Varistar, s.r.o (inovativní technologie v zemědělství), Beznoska s.r.o. (výroba kloubních implantátů), BAEST Machines & Structures, a.s. (výroba svařovacích ocelových konstrukcí), Santiago Chemikálie s.r.o. (výroba chemických substancí a sloučenin), DEVINN s.r.o. (vývoj vodíkových technologií), DIANA Biotechnologies, a.s. (výzkum a vývoj v humánní molekulární diagnostice, léčivech a protilátkách), BENEŠ a LÁT a.s. (výroba slévárenských polotovarů a konstrukce licích strojů), IQS Group, a.s. (vývoj a produkce v oblasti ochrany proti padělkům, nanostruktury), KM Robotics s.r.o. (vývoj stavebních robotů a robotických aplikací), Noivion Coating s.r.o. (výrobní technika pro povlakování a povrchové úpravy nástrojů), ECOM spol. s r.o. (technologie pro kapalinovou chromatografii), Biopekárna Zemanka s.ro. (výroba domácích BIO sušenek a krekrů), Yage organics s.r.o. (výroba biokosmetiky).

Témata diskutovaná s prezidentem

Mezi tématy pracovního oběda s prezidentským párem bylo například efektivní podpora podnikání a využívání dotací, odliv expertů, know-how a kapitálu do zahraničí nebo třeba vzdělávání a příprava vysoce kvalifikovaných pracovníků.

Pro mě bylo velice sympatické vidět, že jsou to všechno lidé, kteří velice intenzivně spolupracují s inovačním centrem, lidé, kteří se nenechají příliš odradit administrativní složitostí některých našich procesů i komplikovaným prostředím pro podnikání v České republice, a přesto se jim mimořádně daří ,“ reflektoval prezident Petr Pavel setkání s podnikateli v tiskovém brífinku na závěr návštěvy Středočeského kraje. Naprostá většina z nich se shodla v tom, že dostali nabídky na odkoupení firem z některých větších společností ze světa. Odmítli to prostě proto, že se považují za českou firmu, chtějí zůstat českou firmou, chtějí reprezentovat tuhle zemi, a to mně přijde velice sympatické. Je to pro mě důkazem toho, že takových firem po republice máme opravdu mnoho, aniž bychom si toho byli mnohdy vědomi. Měli bychom je asi více popularizovat tak, aby si lidé uvědomili, že nejsme zdaleka na tom tak špatně, jak si často namlouváme, že máme co nabídnout, máme co ve světě ukázat a že světové firmy mají o spolupráci s našimi experty a s našimi firmami zájem ,“ konstatoval v závěrečném brífinku prezident Petr Pavel.