Agregátor obsahu

Zpět Zemědělci upravují příjezdové trasy. Rozsah akce může zcela ochromit celé město až do večerních hodin

V budově Nové radnice pražského magistrátu se dnes uskutečnila další koordinační porada kvůli pondělním protestům zemědělců. Na poradě bylo přítomno vedle několika organizátorů široké spektrum účastníků včetně složek IZS, zástupců dopravního podniku, ROPIDu, Středočeského kraje a dalších. Organizátoři avizovali, že zájem o účast na jejich protestu každým dnem velmi výrazně roste a informovali o záměru dalšího shromáždění u Úřadu vlády ČR, kde by také měla parkovat technika. Policie ČR dnes zvláště zdůraznila, že všichni řidiči musí bezpodmínečné respektovat všechny zákony a pravidla silničního provozu. Zemědělci proto změní příjezdové trasy a vyhnou se dálnicím. Praha a Středočeský kraj prosí obyvatele, aby v pondělí 19. 2. do metropole, pokud možno, automobily vůbec nejezdili a případně využili vlaky.

Zatím nejsou známy příjezdové trasy zemědělské techniky do Prahy, protože původně avizované trasy neplatí. Policie dnes, a už i v minulých dnech, upozornila organizátory, že řidiči traktorů nesmí vjet na dálnici a policie jim v tom bude aktivně bránit, shromaždiště na dálnicích jsou proto zcela nepřijatelná. Policie dnes organizátory také znovu upozornila, že všichni účastníci musí respektovat veškeré zákony a pravidla silničního provozu, včetně lokálních zákazů vjezdů, limitů váhy a podobně.

Zablokování magistrály u ministerstva zemědělství, byť jen několika traktory, by mělo zcela jistě zásadní negativní dopad na dopravu. Organizátoři však avizují, že počet techniky se každým dnem rozrůstá a jedná se o vyšší stovky či tisíce kusů. Doprava tedy může být ochromena nejen v této lokalitě, širokém okolí a na příjezdech do Prahy, ale zastavit se může prakticky celé město.

Traktory by měly do Prahy dorazit kolem 6.00 hodin ráno a jejich odjezd od ministerstva zemědělství organizátoři nově plánují až v 15.00 hodin. Rozsah akce však může město dopravně ochromit ještě i do nočních hodin, než se zablokovaná doprava a samotné traktory postupně rozpohybují a vyjedou ven z města.

Organizátoři dnes oznámili svůj záměr pořádat další shromáždění před Úřadem vlády od pondělka do úterního dopoledne. V rámci tohoto shromáždění by měla taktéž parkovat zemědělská technika. Další již avizované shromáždění by se mělo uskutečnit na Malostranském náměstí a mohlo by se konat každý skoro celý den od pondělí 19. 2. do čtvrtka 22. 2.

Konání veřejných shromáždění je ústavně zakotven o v základní Listině práv a svobod a jako takové stojí nad dalšími zákony. Úřady taková shromáždění ani nepovolují, ale postačuje pouze jejich včasné ohlášení. Hlavní město navíc musí respektovat i nedávně verdikty soudů, kdy například Městský soudu v Praze zrušil rozhodnutí pražského magistrátu ke změně trasy mimo původně oznámený úsek průvodu hnutí Poslední generace (z 12. 9. 2023). Soud tak v tomto případě uznal blokování dopravy jako legitimní protest, který musí město a jeho obyvatelé strpět.

Svolavatelem shromáždění je Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR.
 

ZDROJ: Magistrát hl. m. Prahy

© úvodní ilustrační foto Freepik.com