Povinně zveřejňované informace dle § 5 odst. 3 zákona 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "zákon"). Zákon o svobodném přístupu k informacím je obecně závaznou právní normou, která zajišťuje právo veřejnosti na informace, které mají k dispozici státní orgány, územní samosprávné celky a jejich orgány a veřejné instituce, jakož i další subjekty, kterým zákon svěřil rozhodování o právech, právem chráněných zájmech nebo povinnostech fyzických nebo právnických osob v oblasti veřejné správy, a to pouze v rozsahu této jejich rozhodovací činnosti. Zákon obsahuje taxativní výčet informací, které povinný subjekt musí zveřejnit. Mezi povinně zveřejňované informace se řadí i ty informace, které povinný subjekt poskytl individuálním žadatelům. Podle § 5 odst. 3 zákona povinný subjekt do 15 dnů od poskytnutí informací na žádost zveřejní tyto informace způsobem umožňujícím dálkový přístup. O informacích poskytnutých v jiné než elektronické podobě nebo mimořádně rozsáhlých elektronicky poskytnutých informacích, postačí zveřejnit doprovodnou informaci, vyjadřující jejich obsah.

Agregátor obsahu

Zpět Informace k přístupům na lesní pozemky a jejich oplocení II

Předmět žádosti:
Krajský úřad Středočeského kraje (dále jen „krajský úřad") obdržel žádost o poskytnutí informace dle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, v platném znění (dále jen „InfZ"), ve které je žádáno:
Na základě, jakého právního předpisu či nařízení je stanovena přístupnost veřejnosti na lesní pozemky, resp. zda v situaci, kdy na části lesního pozemku jsou vysázeny nové sazenice lesních dřevin, které jsou chráněny před okusem lesní zvěří oplocenkou, může být tento pozemek veřejně přístupný pouze z jedné nebo dvou stran.  Nebo musí být přístupný v každém bodě svých katastrálních hranic (pak by ovšem nemohla být realizovaná žádná oplocenka).

Poskytnuté informace:
V souladu s ustanovením § 14 odst. 5 písm. d) zákona InfZ, poskytujeme předmětné informace:

Krajskému úřadu není znám žádný právní předpis, který by uvedenou problematiku (stavbu oplocenek, počty přelízek či průlezů do oplocenky) řešil.
Dle ustanovení § 19 odst. 1 zákona č. 289/1995 Sb., o lesích ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o lesích") „Každý má právo vstupovat do lesa na vlastní nebezpečí, sbírat tam pro vlastní potřebu lesní plody a suchou na zemi ležící klest." Dále volný průchod krajinou řeší ustanovení § 63 zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny. Oplocenky patří mezi prostředky plošné ochrany lesních porostů proti zvěří, jejichž smyslem je vyloučit vstup zvěře do chráněné kultury nebo mlaziny a ochránit tak mladé dřeviny před okusem, ohryzem a vytloukáním, nikoliv aby byly budovány za účelem bránit veřejnosti v obecném užívání lesa dle ustanovení § 19 odst. 1 zákona o lesích. Tyto prostředky tedy musí být konstruovány a umísťovány tak, aby nebyly zásahem do žádných veřejných ani soukromých právem chráněných zájmů dalších vlastníků lesů čí jiných osob a nepřerušovali účelové komunikace a lesní cesty.
Dále je nutno upozornit, že dle ustanovení § 32 odst. 8 zákona o lesích „Je zakázáno oplocovat les z důvodů vlastnických nebo za účelem omezení obecného užívání lesa (§ 19 odst. 1); to se netýká lesních školek, oplocení zřízeného k ochraně lesních porostů před zvěří a oplocení obor nebo farmových chovů zvěře." Dále dle ustanovení § 20 odst. 1 písm. h) zákona o lesích je v rámci obecného užívání lesa zakázáno vstupovat do míst oplocených.

Informaci zpracoval: Dne 19. 07. 2022 Odbor životního prostředí a zemědělství
Poprvé zveřejněno 21. 07. 2022