Povinně zveřejňované informace dle § 5 odst. 3 zákona 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "zákon"). Zákon o svobodném přístupu k informacím je obecně závaznou právní normou, která zajišťuje právo veřejnosti na informace, které mají k dispozici státní orgány, územní samosprávné celky a jejich orgány a veřejné instituce, jakož i další subjekty, kterým zákon svěřil rozhodování o právech, právem chráněných zájmech nebo povinnostech fyzických nebo právnických osob v oblasti veřejné správy, a to pouze v rozsahu této jejich rozhodovací činnosti. Zákon obsahuje taxativní výčet informací, které povinný subjekt musí zveřejnit. Mezi povinně zveřejňované informace se řadí i ty informace, které povinný subjekt poskytl individuálním žadatelům. Podle § 5 odst. 3 zákona povinný subjekt do 15 dnů od poskytnutí informací na žádost zveřejní tyto informace způsobem umožňujícím dálkový přístup. O informacích poskytnutých v jiné než elektronické podobě nebo mimořádně rozsáhlých elektronicky poskytnutých informacích, postačí zveřejnit doprovodnou informaci, vyjadřující jejich obsah.

Agregátor obsahu

Zpět Poskytnutí informací ve věci rozporu zákona s právním pořádkem (InfZ 17/24)

Předmět žádosti:

Krajský úřad Středočeského kraje, (dále jen „krajský úřad“), obdržel dne 19. 1. 2024 žádost o poskytnutí informací dle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím (dále jen "InfZ"), ve které žadatel žádá o poskytnutí následujících informací:

  • Žádám o seznámení s metodikou, podle které se postupuje v případě, že kdokoli z úředníků KÚ SČK zjistí, že zákon či některá část zákona je v rozporu s právním pořádkem ČR, přičemž se tento zákon nemusí týkat jen samosprávy.  
  • Kolik takových zjištění evidujete, jak byla řešena a jakou spisovou značku mají.
  • Jak jsou prováděna pravidelná školení, kdo je organizuje a kdo připravuje materiály.
  • Zda je interně známo, např. z podnětů občanů, že některé zákony porušují Ústavu a lidská práva.

Poskytnuté informace:

  • Krajský úřad Středočeského kraje nevydal žádnou metodiku, kterou by se postupovalo v případě, že by došlo ke zjištění, že zákon či některá část zákona je v rozporu s ústavním pořádkem České republiky.
  • Neevidujeme žádná taková zjištění.
  • Neprovádíme v této oblasti žádná školení ani nám není známo, že by taková školení prováděly jiné subjekty.
  • Není nám interně známo, že by některé zákony porušovaly Ústavu České republiky a lidská práva.

Informace zpracoval: Mgr. Ludmila Němcová, Odbor legislativně právní, dne 31. 1. 2024.

Evidenční číslo žádosti: InfZ 17/24