Povinně zveřejňované informace dle § 5 odst. 3 zákona 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "zákon"). Zákon o svobodném přístupu k informacím je obecně závaznou právní normou, která zajišťuje právo veřejnosti na informace, které mají k dispozici státní orgány, územní samosprávné celky a jejich orgány a veřejné instituce, jakož i další subjekty, kterým zákon svěřil rozhodování o právech, právem chráněných zájmech nebo povinnostech fyzických nebo právnických osob v oblasti veřejné správy, a to pouze v rozsahu této jejich rozhodovací činnosti. Zákon obsahuje taxativní výčet informací, které povinný subjekt musí zveřejnit. Mezi povinně zveřejňované informace se řadí i ty informace, které povinný subjekt poskytl individuálním žadatelům. Podle § 5 odst. 3 zákona povinný subjekt do 15 dnů od poskytnutí informací na žádost zveřejní tyto informace způsobem umožňujícím dálkový přístup. O informacích poskytnutých v jiné než elektronické podobě nebo mimořádně rozsáhlých elektronicky poskytnutých informacích, postačí zveřejnit doprovodnou informaci, vyjadřující jejich obsah.

Agregátor obsahu

Zpět Poskytnutí informací ve věci zajišťování obrany ČR (InfZ 18/24)

Předmět žádosti:

Krajský úřad Středočeského kraje (dále jen „povinný subjekt“) obdržel dne 22. 01. 2024 žádost o poskytnutí informace podle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „InfZ“), ve které žadatel požaduje poskytnutí následujících informací:

  1. Na základě zákona č. 222/1999 sb., o zajišťování obrany České republiky, §7, odst. g), jaké požadavky na zabezpečení přípravy občanů k obraně státu jste od obcí obdrželi, a které obce to byly?
  2. Jaké finanční prostředky jste vynaložili na přípravu občanů k obraně státu v roce 2023?
  3. Podle nařízení vlády č. 193/2017 sb., §8, odst. 2), zpracovávají krajské úřady Plán přípravy občanů k obraně státu. V jakém roce jste naposledy tento plán podle tohoto nařízení zpracovali? Je tento plán utajovaný? Lze si tento plán dohledat na Vašich internetových stránkách? Pokud k tomuto plánu není internetový přístup, žádám o jeho zaslání v elektronické podobě.
  4. Kdo má u krajského úřadu na starosti problematiku přípravy občanů k obraně státu?

Poskytnuté informace:

V souladu s ustanovením § 14 odst. 5 písm. d) zákona InfZ, povinný subjekt poskytnul předmětné informace:

  1. Krajský úřad neobdržel od obcí žádné požadavky na zabezpečení přípravy občanů k obraně státu.
  2. POKOS je plánována a realizována různými formami, v několika úrovních a v závislosti, zda se jedná o období míru, stav ohrožení státu (SOS) nebo válečný stav (VS). POKOS je v současnosti orientována a má charakter vzdělávání a provádí se v rámci základního a středního vzdělání i v rámci jiné státem uznané vzdělávací činnosti a zapracováním předmětné problematiky do rámcových vzdělávacích plánů (RVP) pro základní a střední vzdělávání a problematika je zároveň zahrnuta do výuky v rámci několika předmětů. Kraj vyčleňuje každoročně ze svého rozpočtu finanční prostředky formou dotačních programů mj. v „Programu na podporu sportovních a volnočasových aktivit dětí a mládeže“ s cílem podpořit všestranné sportovní a volnočasové činnosti, budování a udržování fyzické zdatnosti občanů, dětí a mládeže. Jedná se především o systémové dotace kraje různého druhu v řádu několik desítek milionů korun ročně. Bližší informace naleznete na webových stránkách v sekci Dotace ve sportu, volnočasových aktivitách a školství:  https://stredoceskykraj.cz/web/skolstvi/granty-a-dotace.   
  3. Uváděný právní předpis č. 193/2017 Sb., je zákon, kterým se mění zákon č. 256/2001 Sb., o pohřebnictví a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony a nikterak s problematikou POKOS nesouvisí.  Pokud by se jednalo o právní předpis nařízení vlády č. 139/2017 Sb., o plánování obrany státu (§ 8, odst. 2 – povinnost zpracovat Plán přípravy občanů k obraně státu), tak MO ČR jako koordinační a metodický orgán k zajišťování obrany státu dosud nevydalo žádný prováděcí předpis nebo pokyn ke zpracování příslušných Plánů POKOS, kterým by se stanovil jejich rozsah a opatření. MO ČR prozatím stanovilo Plány POKOS nezpracovávat. Z tohoto důvodu tedy:

a)           V jakém roce jste naposledy tento plán podle tohoto nařízení zpracovali?

Plán POKOS krajský úřad dle pokynu MO ČR nezpracoval.

b)          Je tento plán utajovaný?

Plán POKOS bude součástí DPO zpracovatele (viz obsah DPO dle § 9 a § 11 nařízení vlády č. 193/2017 Sb.) a nebude utajovaným dokumentem ve smyslu zákona č. 412/2005 Sb. o ochraně utajovaných informací a o bezpečnostní způsobilosti. DPO jak uvedeno výše je dokument pro vnitřní potřebu      zpracovatele a je neveřejný.

c)            Lze si tento plán dohledat na Vašich internetových stránkách?

Z důvodu výše uvedených /písm. a) / Plán POKOS nelze dohledat na internetových stránkách.

d)           Pokud k tomuto plánu není internetový přístup, žádám o jeho zaslání v elektronické podobě

Z důvodu výše uvedených /písm. a) až c) / Plán POKOS se prozatím nezpracovává a nelze ho tedy zaslat v elektronické podobě.

  1. Problematika zajišťování obrany ČR, a tedy i POKOS je u Krajského úřadu Středočeského kraje průřezová (souvislost viz odpověď k otázce č. 2) a z tohoto důvodu spadá do působnosti Odboru bezpečnosti a krizového řízení (stěžejní část), Odboru školství i Odboru zdravotnictví. Nicméně zodpovědnost za problematiku zajišťování obrany ČR, a tedy i POKOS je u krajského úřadu v působnosti Odboru bezpečnosti a krizového řízení a v přímé odpovědnosti oddělení krizového řízení. Všechny relevantní informace jsou uvedeny na webu Středočeského kraje: https://stredoceskykraj.cz/web/urad/.

Informace zpracoval: Ing. Martin Jevín, Odbor bezpečnosti a krizového řízení, odpověď odeslána 24. 1. 2024.

Evidenční číslo žádosti: InfZ 18/24