Agregátor obsahu

Zpět Kraj připravuje dopravní stavby za téměř tři čtvrtě miliardy korun

Krajští radní dnes posunuli řadu projektů do investičního Zásobníku akcí 2021+. Jde zejména o opravy silnic a výstavbu parkoviště P+R v Rostoklatech. Na akce bude kraj žádat dotace. Pokud je získá, může rovnou začít se stavbou. Projekty by měly vyjít na stovky milionů korun.

Kraj se chce pustit do opravy a výstavby nových úseků silnic, křižovatek a parkoviště P+R. Radní na svém dnešním zasedání schválili projektové záměry a jejich zařazení do investičního Zásobníku akcí 2021+. Žádat na ně bude dotace z Evropské unie (IROP, ITI) i Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI). Pakliže je dostane, může kraj po dokončení přípravy okamžitě začít se stavebními pracemi. Celkově jde o 16 projektů za zhruba 745 milionů korun.

„Konkrétně jde o úseky silnic II/336 ve zručské ulici 1.máje, III/6031 v Turkovicích, III/33338 mezi Chmelištěm a Uhlířskými Janovicemi, III/33016 a III/32917 v Křečkově, III/27528 v Dymokurech, II/611 mezi Přední Lhotou a Poděbrady, II/336 v Dolní Pohledi, III/12540 v Lošanech, II/33418 v Kouřimi, III/3284 v sendražické Hlavní ulici, II/150 mezi Louňovicemi p. Bl. a Načeradcem, II/137 mezi Načeradcem, Daměnicemi a hranicemi kraje, a dále o rekonstrukci propustku na silnici III/3284 mezi Kolínem a Sendražicemi, výstavby kruhového objezdu na křižovatce silnic I/38, II/125 a III/33345 u kolínského obchvatu a kruhového objezdu v kolínské Třídvorské ulici. Celková délka opravených úseků je více než 20 kilometrů,“ jmenuje Karel Bendl, radní pro oblast silniční dopravy s tím, že úseky, ať už s asfaltovým povrchem či z kostek, vykazují poruchy, jsou nedostatečně odvodněné atd.

Co se týče křižovatky u kolínského obchvatu, pak mohu konstatovat, že nyní jde o velkou, neuspořádanou, asfaltovou plochu, kde kvůli nedostatečným rozhledovým poměrům dochází k neusměrněnému pohybu vozidel a kolizním situacím. To se tedy změní. Nově tu vyroste bezpečnější kruhový objezd,“ doplňuje Karel Bendl. Stavby by měly být hotové v následujících dvou letech.

Celková cena zmíněných silničních staveb je 691,87 milionu korun.

Do zásobníku akcí putuje i záměr výstavby parkoviště P+R u železniční stanice v Rostoklatech. „ Umístnění jsme projednali s obcemi Rostoklaty a Břežany II. Jde o vhodnou lokalitu, neboť zde zastavují osobní vlaky linek S1 a S7 a frekvence cestujících je tu taktéž poměrně vysoká. Parkoviště máme v plánu zařadit do sítě krajských záchytných parkovišť P+R,“ konstatuje Petr Borecký, radní pro oblast veřejné dopravy a pokračuje: „ Tím, že vytvoříme komfortní nabídku parkovacích míst s blízkou vazbou na prostředky veřejné dopravy, omezíme individuální automobilovou dopravu, kterou trpí především Praha.“

Předpokládané náklady na přípravu a realizaci parkovací plochy pro až 250 parkovacích míst, by měla být zhruba 53 milionů korun. Stavba bude dokončena v roce 2027. „ O dotaci budeme žádat z evropských zdrojů “ uzavírá Petr Borecký.


© ilustrační foto Wikipedie

Naše projekty

Agregátor obsahu

Bezpečný středočeský kraj  

 

Pohodlné čtení čtvrtletníku Středočech  

logo projektu fandimat  

 

Konference  

Agregátor obsahu

Videa z kraje

Krajský geoportál nabídne informace o silnicích
Práce na mostu v Sázavě pokračuje dle plánu
U Neratovic pokračuje oprava silnice
Cestující v kraji mohou využívat deseti měsíční kupóny
Kulturní léto Středočeského kraje je v plném proudu
Britský velvyslanec navštívil Hrabalovo Kersko
344.díl, Středočeské noviny, 30.10.2023

Úřední hodiny pro veřejnost

Po, St:
8:00-17:00
Út, Čt:
8:00-15:00
Pá:
8:00-13:00