Agregátor obsahu
Zpět Letošní přijímací řízení na střední školy přineslo jasný přehled o prioritách deváťáků, největší zájem měli o gymnázia, IT obory nebo obchodní akademie
Na střední školy ve Středočeském kraji bylo během letošního přijímacího řízení do denního studia podáno 12 081 přihlášek s nejvyšší prioritou. Nejvíce přihlášek podle první priority bylo v oboru Gymnázium, Informační technologie, Obchodní akademie, Předškolní a mimoškolní pedagogika a Ekonomické lyceum. Pro školní rok 2024/2025 střední školy v kraji nabízejí 13 807 míst, z toho 8 854 na maturitních oborech. I to zaznělo na dnešním setkání radního pro oblast vzdělávání a sportu Milan Váchy s novináři.
„ Digitalizované přijímací řízení se velmi osvědčilo. Je výhodné pro žáky, rodiče i školy samotné. Přineslo jasná data například k zájmu žáků základních škol o jednotlivé obory, a to na základě výběru takzvané první priority. To bude nyní důležité pro diskuse k inovaci oborové struktury. V červnu se chceme setkat s řediteli našich středních škol podle okresů a společně budeme hledat možnosti, jak přizpůsobit obory do dalších let,“ uvedl radní pro oblast vzdělávání a sportu Milan Vácha.
Po prvním kole přijímacích zkoušek ve veřejném prostoru začala rezonovat debata o tom, že středočeští žáci zabírají místa na školách v Praze. „ To, že žáci zejména z oblastí okolo Prahy odcházejí na střední školy právě do metropole, platí už desítky let. Je to přirozená tendence a Praha by se měla této realitě přizpůsobit. Stejné je to i v okolí jiných metropolí. Proto budu rád, pokud začneme s Prahou hledat vhodné řešení přijatelné pro obě území, tedy pro Prahu i středočeský region. Jednou z možností je například společná příprava velkého studijního kampusu pro až 4 000 žáků na pomezí Prahy a Středočeského kraje, na místě dobře dostupném veřejnou dopravou. Měli bychom hledat cesty, jak takový projekt financovat a uvést do života. Nemůžeme stále dokola přidávat místa ve školách po jednotkách nebo desítkách. Je potřeba dívat se do budoucna a konečně začít s reálnými kroky. Demografické odhady jsou neúprosné a místa ve školách pro Prahu a oblasti okolo ní budou potřeba i do budoucna, protože počet obyvatel stále poroste,“ připomněl u kulatého stolu s novináři radní Vácha, který současně odmítá takzvanou spádovost. Ta podle něj v případě středních škol nedává smysl a vůči žákům by byla nespravedlivá. Nová místa by podle Váchy Praze přineslo i postupné utlumování šestiletých gymnaziálních oborů. „ O tom je ale potřeba vést ještě debatu,“ dodal radní.
Do středočeských středních škol bylo do denního studia podáno 12 081 přihlášek s takzvanou první prioritou, z toho 8 588 do maturitních oborů (bez ohledu na zřizovatele). Nejpreferovanější skupiny maturitních oborů podle počtu podaných přihlášek jsou 4letá gymnázia (1 667 přihlášek), lycea (839) a ostatní maturitní obory (6 082). Zbývajících 3 493 přihlášek s nejvyšší prioritou bylo podáno do nematuritních oborů, tedy zhruba třetina přihlášek. Pro školní rok 2024/2025 střední školy v kraji bez ohledu na zřizovatele nabízejí 13 807 míst, z toho 8 854 právě na maturitních oborech.
Po prvním kole přijímacích zkoušek bylo ve Středočeském kraji k dispozici celkem 2 499 volných míst (školy všech zřizovatelů bez víceletých gymnázií a nástaveb), z toho 1 072 na maturitních oborech (z toho 4letá gymnázia 44 míst, lycea 112 míst) a 1427 míst na nematuritních oborech. Ve srovnání s loňským rokem bylo pro aktuální přijímací řízení schváleno téměř 700 nových míst. Jde o místa v nových oborech (180 míst), jako jsou např. lycea, předškolní a mimoškolní pedagogika nebo o navyšování kapacit stávajících oborů. Výhledově se připravují kapacity, které budou směřovat ke 4 000 transformovaných míst. Např. obor Technické lyceum otevřely SPŠ strojírenská a JŠ Kolín IV, Heverova (30 míst), SOŠ a SOU Kladno, Dubská (30 míst) nebo SPŠ Mladá Boleslav (30 míst). Obor Ekonomické lyceum otevřely OA Kolín (30 míst) a OA E. Beneše Slaný (30 míst). Obor Pedagogické lyceum nově otevřela SPŠ a SOU služeb Mladá Boleslav (30 míst).
Vzhledem k předpokládanému vývoji počtu žáků v devátých ročnících, podle kterého by se počet žáků měl ze současných 14 982 dostat k počtu 16 663 v roce 2032, Středočeský kraj připravuje další kapacity na středních školách. Konkrétně u gymnázií jde formou přístavby nebo vestavby o Hostivice, Říčany, Brandýs nad Labem – Stará Boleslav a Beroun. Nové stavby gymnázií se chystají v Černošicích, Jesenici a Roztokách. Středočeský kraj rozvoj svých škol podporuje i prostřednictvím finančních příspěvků na vytvoření podmínek pro zavádění inovativních metod do výuky – za uplynulé tři roky jde o více než 500 mil. Kč. Školy za ně pořizují např. moderní výukové pomůcky nebo počítačové učebny.
Prezentaci z dnešního setkání s novináři s podrobnostmi o letošním přijímacím řízení (včetně např. pořadí zájmu o jednotlivá gymnázia a bodovými výsledky přijímaných žáků) najdete na tomto odkazu. Demografická studie Středočeského kraje ke stažení zde.
Naše projekty
Portály, které by vás mohly zajímat
Středočeské inovační centrum
Podpora inovací a podnikání
Středočeský platební portál
Snadné placení poplatků obcím a spolkům
Participativní rozpočet pro obce
Obecní participativní rozpočet snadno a přehledně
Bezpečný Středočeský kraj
Aktuální bezpečnostní situace v kraji
Portál krizového řízení
Středočeská centrála cestovního ruchu
Kam vyrazit ve středních Čechách
Integrovaná doprava Středočeského kraje
Informace o veřejné dopravě Středočeského kraje.
Vzdělávací institut Středočeského kraje
Vzdělávací institut Středočeského kraje
Portál příspěvkových organizací
Portál pro příspěvkové organizace
Dopravní portál
Veřejné zakázky
Přehled uveřejněných veřejných zakázek, jejichž zadavatelem je Středočeský kraj
FandiMat - aplikace materiální pomoci
Mapa, ve které můžete získat i nabídnout pomoc ve Středočeském kraji