Agregátor obsahu

Zpět Ve Středočeském kraji se od příštího školního roku otevřou nová lycea, na školách se zvýší i kapacita IT oborů

Střední školy v kraji upravují počty míst a nabízené obory, aby vyšly vstříc poptávce ze strany žáků a rodičů. Radní na dnešním zasedání schválili žádosti škol o změny zápisu v rejstříku škol a školských zařízení. To přinese zvýšení počtu míst už pro nadcházející přijímací řízení. Podle předpokladů přibude od září 2024 na středních školách v kraji v prvních ročnících maturitních oborů celkem až 600 nových míst.

„Dnešní schvalování žádostí navazuje na záměry, které jsme představili při prezentaci výsledků výzkumu k poptávce žáků 8. a 9. tříd základních škol a jejich rodičů. Jdeme cestou navyšování kapacit u oborů, které jsou pro žáky atraktivní a současně máme jistotu, že se dobře uplatní na trhu práce. Konkrétně jde o technická nebo ekonomická lycea nebo IT obory. Dobrou zprávou pro děti a rodiče je, že tyto změny se budou týkat už nejbližšího přijímacího řízení, tedy pro školní rok 2024/2025,“ uvedl radní pro oblast vzdělávání a sportu Milan Vácha.

Obor Informační technologie chtějí od září posílit například SPŠ a VOŠ Kladno a SOŠ informatiky a spojů Kolín. Nový obor Technické lyceum chce otevřít SPŠ strojírenská a JŠ Kolín, Gymnázium J. S. Machara Brandýs nad Labem – Stará Boleslav nebo SOŠ a SOU Kladno-Dubská. Ekonomické lyceum plánuje otevřít Obchodní akademie Dr. Edvarda Beneše Slaný nebo Obchodní akademie Kolín. Další školy, kde to umožňují technické a personální podmínky, přidají nová místa v rámci stávajících oborů.

Dnes schválené změny tak představují navýšení počtu přijímaných do maturitních oborů o zhruba 400 žáků ve srovnání s letošním školním rokem. Další žádosti škol o podobné úpravy se zpracovávají a ještě očekávají, nejde tedy o definitivní počty pro rok 2024/2025. Podle předpokladů bude od příštího školního roku na středních školách v kraji celkem přibližně 600 nových míst. O změnách zápisu v rejstříku škol a školských zařízení definitivně rozhoduje MŠMT. Rada schválila i žádosti týkající se soukromých a obecních škol.

Naše projekty

Agregátor obsahu

Bezpečný středočeský kraj  

 

Pohodlné čtení čtvrtletníku Středočech  

logo projektu fandimat  

 

Konference  

Agregátor obsahu

Videa z kraje

Krajský geoportál nabídne informace o silnicích
Práce na mostu v Sázavě pokračuje dle plánu
U Neratovic pokračuje oprava silnice
Cestující v kraji mohou využívat deseti měsíční kupóny
Kulturní léto Středočeského kraje je v plném proudu
Britský velvyslanec navštívil Hrabalovo Kersko
344.díl, Středočeské noviny, 30.10.2023

Úřední hodiny pro veřejnost

Po, St:
8:00-17:00
Út, Čt:
8:00-15:00
Pá:
8:00-13:00