Agregátor obsahu
Zpět První dva brdské vrcholy zdobí nové dřevěné označníky od řezbářů z Waldorfské školy Příbram
V úterý byli na dvou brdských vrcholech Tok a Třemošná instalovány první dřevěné označníky. Podobu reliéfů navrhli a vyřezali žáci oboru umělecký truhlář a řezbář z Waldorfské školy Příbram-mateřská škola, základní škola a střední škola. Označníky jsou součástí nové Brdské hřebenovky, která má celkovou délku přibližně 120 kilometrů.
Označníky poskytují nejen informace o příslušném místě, ale také slouží jako umělecká díla. Podobu reliéfů navrhují žáci oboru umělecký truhlář a řezbář z Waldorfské školy Příbram. Inspirací pro reliéfy je především místní fauna, návštěvníci na Toku mohou tedy obdivovat reliéf tetřeva hlušce, zatímco na vrcholu Třemošné najdou podobiznu fořta. Ta připomíná historický život v Brdech, kdy fořtové a jejich fořtovny byly běžnou součástí tohoto kraje. Každý z těchto označníků je navíc vybaven schránkou s vrcholovou knihou, kde mohou návštěvníci zanechat své vzkazy, myšlenky nebo obrázky, což jistě potěší nejen děti, ale všechny, kdo Brdy navštíví. „ Instalace těchto označníků je skvělým příkladem spojení umění, přírody a historie. Jsem velmi rád, že se nám podařilo začít právě na vrcholech Tok a Třemošná a těším se, až se podobné prvky objeví i na dalších místech Brd. Tento projekt nejen oživuje místní krajinu, ale vytváří také prostor pro návštěvníky, aby mohli zanechat svou stopu v podobě zápisu či kresby do vrcholové knihy,“ uvedl při slavnostním odhalení prvního označníku radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Václav Švenda.
Do budoucna plánuje Turistická oblast Brdy a Podbrdsko ve spolupráci s Waldorfskou školou instalaci dalších označníků na významných brdských vrcholech. Ředitel Waldorfské školy Příbram, pan Robert Žák dodává: „ Spolupráce se Středočeským krajem a turistickou oblastí Brdy a Podbrdsko je pro nás velmi cenná. Oborem umělecký truhlář a řezbář se na naší škole zabýváme již od roku 2000 a za tu dobu jsme v CHKO Brdy realizovali řadu významných instalací, jako příklad mohu uvést sochu Fabiána v Orlově či laviček v areálu loveckého zámečku Tři trubky. Projekt označníků brdských vrcholů je již třetím projektem, který ve spolupráci s turistickou oblastí Brdy a Podbrdsko připravujeme, a tato spolupráce nás skutečně velmi těší. Přináší našim žákům jedinečnou příležitost uplatnit své dovednosti v reálných podmínkách, a zároveň obohacuje celý region o nové umělecké a turistické prvky. Do budoucna se tak mohou návštěvníci brdských lesů těšit i na další umělecké instalace našich studentů.“ Návštěvníci se tak mohou těšit například na reliéfy zobrazující divokou kočku, sovu a možná i nového obyvatele brdských lesů – vlka.