Agregátor obsahu

Zpět Kraj dá obcím k dispozici software k participativnímu rozpočtu, využívat jej mohou zdarma

Středočeský kraj uvolní obcím k dispozici platformu pro provoz participativních rozpočtů. Software vyvinutý Středočeským krajem získají bezplatně. Dnes o tom rozhodlo krajské zastupitelstvo. Identicky již takto kraj zpřístupnil zdrojový kód platebního portálu, který je jako open-source k dispozici více než půl roku a aktuálně jej implementují kraj Vysočina a Plzeňský kraj.

Mám radost, že můžeme obcím nabídnout užitečný odzkoušený software, který jim usnadní administraci projektů a ušetří peníze. Platformu k participativním rozpočtům nyní aktivně využívá 16 obcí Středočeského kraje a pravidelně projevují zájem další. Platforma poskytuje obci vše, co potřebuje z technického hlediska pro kompletní pokrytí provozu participativního rozpočtu, tedy podání projektů, posouzení realizovatelnosti, hlasování o projektech a jejich galerie. Díky užívání této platformy ušetří obec jednotky až nižší desítky tisíc korun ročně za různá komerční řešení. Jsem ráda, že software pořízený za veřejné peníze bude veřejně dostupný. A v tomto případě ještě může přispět k tomu, že se pro participativní rozpočet rozhodne více obcí, a lidé tak budou mít větší šanci ovlivnit, jaké užitečné projekty se u nich budou realizovat,“ uvedla hejtmanka Petra Pecková.

O platformu se zajímají i obce z jiných regionů, a tak Středočeský kraj v rámci sdílení dobré praxe a zachování principu, že veřejné peníze= veřejný kód, zveřejní zdrojový kód platformy jako open-source pod AGPL licencí (Affero General Public License). Zdrojový kód na code.gov.cz bude poskytnut bezplatně a bude dle licenčních podmínek možný provozovat s informací v zápatí stránky, že tento software byl vyvinut Středočeským krajem. AGPL licence zaručuje, že kdokoliv software rozvine a vylepší, zpřístupní novou část kódu všem nahráním upraveného zdrojového kódu do centrálního repozitáře - místa, kde je zdrojový kód uložen, tedy code.gov.cz.

„Identicky již takto kraj poskytl zdrojový kód platebního portálu, který je jako open-source k dispozici více než půl roku. Do provozu už ho spustily kraje Vysočina a Plzeňský a aktuálně jej implementují kraje Liberecký a Karlovarský. Se zástupci krajů jsme zavedli pravidelné společné online schůzky, abychom mohli platformu společně rozvíjet a posouvat dál. Jsem rád, že nyní Středočeský kraj přichází s dalším softwarem, který jsme vyvinuli, a poskytujeme jej k dispozici dál,“ uvedl Tomáš Zmuda, předseda krajské Komise pro ICT a digitalizaci.

Aby vše fungovalo a kód byl vždy aktuální, je nutné ustanovit jednoho správce kódu v repozitáři. Stejně jako je tomu u Platebního portálu, bude správa kódu a rozvoj platformy v gesci spolku Otevřená města, z.s., jehož je Středočeský kraj členem od roku 2021.


© ilustrační obrázek Freepik.com