Agregátor obsahu
Zpět Středočeský kraj podepsal Memorandum o spolupráci při podpoře kulturního dědictví českých hudebních skladatelů
Středočeský kraj spolu s Hlavním městem Prahou, Plzeňským krajem a zámkem Loučeň podepsal Memorandum o spolupráci v oblasti uchování a podpory kulturního dědictví českých hudebních skladatelů. Memorandum bylo podepsáno u příležitosti 200. výročí narození Bedřicha Smetany, jednoho z nejvýznamnějších českých skladatelů, který měl silný vliv na formování české hudební tradice.
Strany memoranda mají za cíl dlouhodobě uchovávat povědomí o životě a díle českých hudebních skladatelů, o jejich vlivu na společnost a o místech, kde žili, tvořili a působili. Součástí projektu je rovněž vytvoření nového turistického produktu, který propojí klíčová místa spojená se životem a tvorbou Bedřicha Smetany a do budoucna i dalších významných skladatelů. „ V rámci tohoto memoranda chceme využít obnovený zájem o kulturní dědictví, který letos vyvolaly oslavy 200. výročí narození Bedřicha Smetany. Naším cílem je podpořit uchování vzpomínek na významné osobnosti české hudby a zároveň zvýšit atraktivitu míst, která jsou s nimi spojena,“ uvedl Václav Švenda, radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Středočeského kraje, který při podpisu memoranda zdůraznil důležitost spolupráce mezi jednotlivými regiony a institucemi. Signatáři memoranda budou spolupracovat na podpoře marketingu, na prezentaci hudebních míst i na inovacích v oblasti vzdělávání a udržitelného cestovního ruchu. Kromě Bedřicha Smetany bude projekt zaměřen i na další významné hudební skladatele, kteří jsou nedílnou součástí českého kulturního dědictví.
Klíčovou roli v iniciaci této spolupráce hrál Zámek Loučeň, zatímco Středočeský kraj se ujal její koordinace. „ Oceňujeme zapojení všech stran a věříme, že tato společná iniciativa přinese dlouhodobé výsledky v oblasti podpory kulturního turismu i vzdělávání,“ dodala při podpisu paní Kateřina Šrámková, předsedkyně správní rady zámku Loučeň.
Signatáři Memoranda se zavazují k podpoře vzniku a rozvoje turistických produktů, které budou zaměřeny na tzv. "hudební místa", především na ta spojená s Bedřichem Smetanou, a budou usilovat o jejich začlenění do strategických dokumentů v oblasti kultury, vzdělávání a cestovního ruchu. Tato spolupráce přinese nejen zvýšený zájem o české hudební skladatele, ale i nové možnosti pro rozvoj cestovního ruchu a kulturního dědictví v regionech.