Agregátor obsahu
Zpět Kraj přispěje na projekty, které pomáhají lidem se závislostmi po propuštění z vězení
Středočeský kraj podpoří dva projekty zaměřené na pomoc lidem se závislostmi, kteří jsou ve vězení nebo byli po výkonu trestu propuštěni na svobodu. Na každý projekt kraj přispěje částkou 100 000 korun. Dnes o tom rozhodli radní.
Nymburská organizace Laxus, z. ú. realizuje projekt „Adiktologické služby ve vězení“, společnost Magdaléna, o.p.s. z Mníšku pod Brdy projekt „Case management program pro osoby závislé na návykových látkách a návykovém chování poskytovaný ve výkonu trestu odnětí svobody a po výstupu z vězení“.
„Obě organizace mají dlouholeté odborné zkušenosti v této oblasti. Společnost Magdaléna více než 10 let intenzivně spolupracuje s Věznicí Příbram, Laxus s věznicemi Jiřice a Vinařice. Lidé, kteří byli před nástupem do vězení závislí na psychoaktivních látkách nebo měli v tomto směru rizikové chování, mají obvykle bez odborné pomoci velké problémy se zařazením do společnosti. Projekty se proto zaměřují na zajištění systematické podpory, která jim pomáhá s bezpečným přechodem do běžného života,“ uvedla hejtmanka Petra Pecková.
Společnost Magdaléna, o.p.s. Mníšek pod Brdy v rámci programu typu case management poskytuje specializovanou podporu vězněným osobám se závislostí na návykových látkách, která zahrnuje strukturovanou přípravu na propuštění a sociální integraci. Program se zaměřuje na vytvoření podmínek, jež umožňují dlouhodobé zvládání abstinence, prevenci recidivy a úspěšné znovuzařazení do běžného života v souladu se společenskými normami a osobním rozvojem jedince. Organizace Laxus, z.ú., dlouhodobě působí ve více než 10 věznicích z celé České republiky, z toho ve Středočeském kraji ve věznicích Jiřice a Vinařice. Hlavním cílem jejího projektu je pomoci osobám, které se v důsledku užívání návykových látek dostaly do konfliktu se zákonem, aby se mohly po výstupu z vězení opět začlenit do běžné společnosti a do života bez drog. Pomocí komplexního spektra služeb přispívá k resocializaci osob po výkonu trestu a podporuje dlouhodobé zvládání abstinence.
Projekty „Adiktologické služby ve vězení“ a „Case management program pro osoby závislé na návykových látkách a návykovém chování poskytovaný ve výkonu trestu odnětí svobody a po výstupu z vězení“ přímo reagují na priority stanovené v Koncepci prevence kriminality Středočeského kraje na léta 2023–2027, zaměřující se na prevenci recidivy jako jeden z klíčových prvků pro zajištění bezpečnosti. Projekty jsou specifické tím, že přispívají nejen k prevenci recidivy, napomáhají osobám z výkonu trestu zapojit se zpět do společnosti, ale zároveň jim pomáhají zvládat svou závislost, která nese mnohá rizika včetně páchání trestné činnosti.