Agregátor obsahu

Zpět Krizový štáb se zabýval bezpečnostní situací v kraji po sérii útoků na Ukrajině a uprchlickou krizí

„Putin válku s Ukrajinou prohrává, chová se iracionálně a my musíme být připraveni na to, že může dojít ke stejným událostem jako v Německu a tedy poškození kritické infrastruktury státu, která se nachází i v našem kraji. Všechny prvky této infrastruktury jsou díky dlouhodobému posilování bezpečnostních opatření pod zvýšeným dohledem,“ uvedla po jednání štábu hejtmanka Petra Pecková.

Z předložených čísel Úřadu práce Středočeského kraje vyplývá, že část ukrajinských uprchlíků, kteří byli zaměstnáni, se vrátila domů. Práci v poslední době ukončilo pak téměř 4000 ukrajinských uprchlíků.  Aktuálně je ve Středočeském kraji zaměstnáno bezmála 18 tisíc ukrajinských pracovníků . „Zároveň je třeba, aby stát motivoval uprchlíky k tomu, aby se snažili z dočasného ubytování přesunout do tak zvaného integračního, tedy dlouhodobého, které si i budou hradit. Vzhledem k vývoji na Ukrajině zřejmě není možné očekávat, že k návratu většiny uprchlíků dojde v dohledné době,“ dodala hejtmanka Pecková.

V říjnu bylo zatím na středočeských pracovištích odbaveno 343 uprchlíků z Ukrajiny, pro 125 z nich pak pracovníci zajišťovali ubytování a v jednom případě šlo o nové ubytování pro již dříve ubytovaného běžence. V září pak celkem prošlo odbavením v pěti středočeských městech 1510 ukrajinských občanů, 327 pracovníci poboček ubytovávali a 45 reubytovali.

Registrace uprchlíků a pomoc s jejich ubytováváním na pěti regionálních pracovištích Cizinecké policie a Odboru azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra ČR (OAMP) probíhá v pondělí a ve středu od 8 do 16 hodin a v pátek od 8 do 13 hodin. A to v následujících lokalitách:

•          Pracoviště Benešov

•          Pracoviště Kladno

•          Pracoviště Kutná Hora

•          Pracoviště Mladá Boleslav

•          Pracoviště Příbram

Agendu ubytování má na starosti centrálně na základě vznesených požadavků z pracovišť agend registrace uprchlíků „virtuální KACPU” zřízené v centrále středočeského Hasičského záchranného sboru Kladno. Hasiči jsou na části pracovišť přítomni vždy ve vymezených úředních hodinách, v dalších lokalitách pak fungují na zavolání, pokud je třeba řešit více uprchlíků a není možné agendu vyřídit po telefonu s kladenskou centrálou. Na každém pracovišti je pak přítomen tlumočník.